Data modyfikacji:

Jaki ekspres do kawy? 15 czy 19 bar?

Kawosze są niewątpliwie rozpieszczani przez producentów ekspresów, oferują oni bowiem bardzo bogaty wybór urządzeń przygotowujących kawę wieloma różnymi technikami, korzystając przy tym z unikalnych patentów technologicznych. Konsumenci sięgają obecnie w większości po ekspresy ciśnieniowe, wśród których znajdują się urządzenia od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Podczas wyboru wymarzonego modelu wiele osób zwraca uwagę na oferowane przez sprzęt ciśnienie, twierdząc, że im jest ono wyższe, tym na smaczniejszy i bardziej aromatyczny napój mogą liczyć. Czy ekspres z 19 barami jest rzeczywiście lepszy od tego z 15?
Detail of a professional coffe maker dripping coffe into an empty cup in a cafeteria
Ekspresy ciśnieniowe były przez długi czas domeną restauracji i kawiarni, a na ich zakup do domu, ze względu na bardzo wysoką cenę mogli pozwolić sobie jedynie zamożni fani kawy. Co ciekawe pierwsze maszyny tego typu powstały jeszcze w XIX wieku, ale przez długi czas ich wydajność pozostawała wiele do życzenia. Dzięki rozwojowi technologii sytuacja zmieniła się jednak dość szybko i już w połowie ubiegłego stulecia urządzenia zaczęły się dość szybko upowszechniać. Podpowiadamy, jaki model z rankingu ekspresów ciśnieniowych wybrać? 15 czy 19 bar?

Rola ciśnienia podczas przygotowania kawy

Odpowiedzmy sobie najpierw, czy zwracanie uwagi na ciśnienie pracy ekspresu ma rzeczywiście aż tak duże znacznie. Bez względu na wybrany model urządzenia i jego producenta, ogólna zasada przygotowywanej przez niego kawy pozostaje taka sama. W pierwszej kolejności, za pomocą elektrycznej grzałki doprowadza on do wrzenia wodę, która następnie jest wyprowadzana ze zbiornika pod ciśnieniem, by następnie przepłynąć przez kawę.
Wysokie ciśnienie wody pozwala wydobyć skuteczniej z ziaren kawy substancje smakowe oraz jej aromaty. Dzięki temu napój ma bogatszy i pełniejszy aromat. Specjaliści podkreślają również, że dzięki wysokiemu ciśnieniu na powierzchni płynu tworzy się charakterystyczna delikatna pianka (tzw. crema), nie tylko cieszy ona oko, ale spowalnia proces jego stygnięcia.
Wysokie ciśnienie znacząco przyspiesza też proces parzenia, dzięki czemu z porannej kawy możemy cieszyć się po kilkunastu sekundach, a nie po kilku minutach, jak ma to miejsce w urządzeniach przelewowych. Dlatego też w tradycyjnych ekspresach ciśnieniowych minimum pozostaje wydajność rzędu 9 barów, która pozwala na przygotowanie espresso. W sprzęcie tej klasy trwa to jednak blisko pół minuty. Z tego też powodu większość modeli nie pracuje przy mniej niż 15 barach.

Ekspres 15 czy 19 bar, który jest lepszy?

Mając te wszystkie informacje, wiemy już, że im wyższe ciśnienie w ekspresie, tym szybciej otrzymamy napój, a także będzie on miał bardziej interesujący i pełny smak. W przypadku modeli 15 i 19 bar różnice nie są już jednak tak zauważalne. Eksperci w dużej mierze zgadzają się, że napoje uzyskiwane w obu sprzętach są do siebie bardzo zbliżone i górują oczywiście nad kawą otrzymywaną w modelach 9 bar.
Inwestując w ekspres 19 bar nie odczujemy więc dużej różnicy nawet w aspekcie szybkości pracy. Zwróćmy bowiem uwagę na to, że ekspresy nie pracują stale w maksymalnych wartościach ciśnienia, jest ona bowiem dopasowywana do konkretnego rodzaju kawy. Jeżeli preferujemy bardziej delikatne napoje, różnica kilku barów w parametrach urządzenia będzie więc miała jeszcze mniejsze znaczenie podczas decyzji zakupowych.
Zdjęcie: Envato Elements