Data publikacji:

Jaki alkomat kupić? Ranking najlepszych alkomatów

Jak działa alkomat? Jak używać alkomatu? Na co zwracać uwagę podczas wyboru alkomatu? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiemy w tym artykule. Tylko bezpieczna jazda gwarantuje, że dotrzesz do celu. Jeśli piłeś – nie jedź. A jeśli masz wątpliwości, czy już możesz wsiąść za kierownicę, bo poimprezowałeś, to sprawdź trzeźwość za pomocą alkomatu. Jaki alkomat kupić? Ranking najlepszych alkomatów znajdziesz w tym artykule. 

Jak działa alkomat?

Najważniejszym elementem alkomatu, mającym wpływ na dokładność pomiaru, jest sensor. Wyróżnia się następujące trzy rodzaje sensorów, które odpowiadają za to, jak działa alkomat:

Sensory/alkomaty półprzewodnikowe 

To alkomaty „na każdą kieszeń”, więc najbardziej popularne. Prezentują najlepszy stosunek jakości do ceny. Alkohol utleniający się na powierzchni elektrody powoduje wzrost przewodności półprzewodnika. Zmiana rezystancji jest proporcjonalna do zawartości alkoholu w próbie. Sensory te są wrażliwe również na aceton i nikotynę, które mogą mieć wypływ na zawyżanie wyników.

Sensory/alkomaty elektrochemiczne 

Pomiar stężenia alkoholu polega na elektrochemicznym utlenianiu etanolu przez odpowiednie związki chemiczne na kontrolowanym potencjale elektrody. Alkohol utlenia się, przekształca w kwas octowy. To zaś powoduje uwolnienie elektronów i powstanie prądu elektrycznego. Wielkość prądu jest proporcjonalna do stężenia alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu. 

Sensory/alkomaty spektrofotometryczne

Wykorzystują spektrum podczerwieni do określania zawartości alkoholu. Jest to pomiar wielkości, przy której związki chemiczne absorbują promieniowanie podczerwone w specyficznej długości fali. W wyniku tego ruch obrotowy lub wibracyjny danego związku ulega zwiększeniu lub wzmocnieniu. Dalej: wartość absorbcji jest mierzona i przeliczana na stężenie alkoholu.

Czy warto kupić alkomat?

Dobry alkomat to skarb dla imprezowiczów. Może cię uchronić przed mandatem, kolizją drogową oraz groźnym wypadkiem samochodowym. Jak chroni? Wskazuje, że stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest za wysokie i nie możesz kierować autem. 

Alkomat – kiedy się przydaje?

Czy każdy kierowca powinien mieć swój alkomat w samochodzie? Jeśli lubisz poza domem wypić piwo, wino czy mocniejsze drinki, a potem wrócić na noc autem, to koniecznie zbadaj trzeźwość za pomocą alkomatu. Czy możesz ruszyć autem w drogę po drinku? Własny alkomat pomoże ci uporać się tym problemem. 

Jaki alkomat kupić?

Spotkasz szeroki wybór alkomatów. Interesuje cię, jaka jest najkorzystniejsza cena za alkomaty? Cena alkomatów waha się od stu złotych do kilku tysięcy złotych (to cena za najlepsze alkomaty). Na co zwracać uwagę podczas wyboru alkomatu?
  • Na dokładność prezentowanego wyniku – zakres pomiaru i dokładność wyniku są najważniejsze.
  • Na to, czy alkomat ma ustnik, czy jest to alkomat bez ustnika – alkomat bezustnikowy jest tańszy w eksploatacji (nie wymaga kupowania ustników) i łatwiejszy w użyciu.
  • Sprzęt z dużym podświetlanym wyświetlaczem ułatwi przeprowadzenie badania po zmroku.
  • Dobrze, gdy alkomat ma pamięć ilości przeprowadzonych pomiarów – pozwala to porównać szybkość spadania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu oraz dokładniej określić, czy urządzenie wymaga kalibracji.

Jak używać alkomatu?

Alkomat – jaki kupić, podpowie ci nasz ranking. Gdzie kupić alkomat, dowiesz się z poniższych linków. A jak używać alkomatu, dowiesz się tu:
  1. Odczekaj 30 minut po spożyciu alkoholu, zanim dokonasz pomiaru. Jeśli nie zastosujesz się do tego zalecenia rozkalibrujesz alkomat lub uszkodzisz sensor.
  2. Przepłucz usta wodą.
  3. Sprawdź stan naładowania baterii. 
  4. Wykonaj pomiary seryjne w równych odstępach czasu. 
  5. Odczytaj wynik.

Ranking najlepszych alkomatów

Zdjęcie: RossHelen / Envato Elements
Autor: Ewa Doniec