Data publikacji:

Jaki alkomat kupić? Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Alkomat to jedno z najważniejszych urządzeń, które powinien mieć w domu każdy kierowca samochodu, motocykla, a nawet roweru. Choć najlepiej postępować zgodnie z powszechnie znanym hasłem „Piłeś? Nie jedź!”, to problemem mogą myć np. poranki po zakrapianej imprezie. Jeżeli nadal nie zainwestowałeś w sprzęt do sprawdzania trzeźwości, to sprawdź, jaki alkomat kupić i na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru dobrego urządzenia.
jaki alkomat kupić

Dobry alkomat – dlaczego warto mieć go w domu i kiedy go kupić?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w dobry alkomat? Jak najbardziej. Wie o tym każdy kierowca, który po imprezie chciał prowadzić, ale nie był pewien, czy jest już w stanie. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się ten sprzęt – dzięki niemu masz szansę sprawdzić, czy możesz prowadzić samochód, nie narażając bezpieczeństwa i swojego, i innych uczestników drogi. Dodatkowo przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu (powyżej 0,2 promila) może skończyć się również mandatem, utratą prawa jazdy, a nawet karą pozbawienia wolności.
Mając alkomat w domu, nie musisz szukać najbliższego posterunku policji, na którym można skorzystać z tego typu sprzętu. Zamiast tego możesz szybko i łatwo sprawdzić poziom alkoholu we krwi. Co więcej, alkomat przyda się nie tylko w przypadku kierowców. Choć to oni najczęściej z niego korzystają, to pod ręką powinny mieć go również osoby, które po imprezie planują jeździć na nartach, korzystać ze sprzętu wolnego czy prowadzić rower.

Jaki alkomat wybrać? Poznaj dostępne rodzaje

Czy wiesz, że na rynku znajdziesz różne rodzaje alkomatów? Pierwszy z nich to model jednorazowy, który, jak wskazuje jego nazwa, jest przeznaczony wyłącznie do jednego badania stężenia poziomu alkoholu we krwi. Jest tani, łatwo dostępny, np. na stacji benzynowej albo w markecie spożywczym, oraz odznacza się bezproblemową obsługą. Mają jednak istotną wadę – wyniki mogą być nieprecyzyjne. Wpływa na nie dodatkowo sposób przechowywania czy ekspozycja na słońce.
Innym rodzajem są alkomaty stacjonarne, ale te można spotkać najczęściej na komisariatach policji, czasami też w klubach i restauracjach. Jednak najpopularniejsze wśród kierowców są podręczne alkomaty, czyli przeznaczone do wielorazowego użytku.

Sensor w dobrym alkomacie – który jest najlepszy?

Zastanawiając się, jaki alkomat kupić, zwróć uwagę nie tylko na sam rodzaj urządzenia, ale także na sensor, w który został wyposażony (wyjątkiem są modele jednorazowe). Do wyboru masz następujące sensory:
 • elektrochemiczny,
 • półprzewodnikowy.
 • Dobry alkomat z sensorem elektrochemicznym

  Popularna i precyzyjna propozycja, która znalazła swoje zastosowanie nie tylko w domowych warunkach. To właśnie dobre alkomaty z sensorem elektrochemicznym są używane przez policję. Ich największą zaletą jest możliwość wykrycia wyłącznie molekuł alkoholu, bez ryzyka sfałszowania wyników przez pokarm czy inne czynniki środowiskowe. Co więcej, są stabilne i wykazują się dłużą żywotnością – zazwyczaj sensor działa do 3 lat, a samo urządzenie wymaga kalibracji co 6–12 miesięcy.

  Dobry alkomat z sensorem półprzewodnikowym

  Alkomat z sensorem półprzewodnikowym jest tańszy od modelu z czujnikiem elektrochemicznym. Jak działa? Do sprawdzenia poziomu alkoholu we krwi wykorzystuje się specjalną elektrodę, na której utlenia się wspomniany alkohol. Warto mieć jednak na uwadze, że ten typ urządzenia jest bardzo podatny na czynniki zewnętrze, np. na resztki jedzenia czy dym papierosowy, przez co może wskazywać nieprawidłowy wynik pomiaru.

  Jakie inne parametry są ważne w trakcie zakupu dobrego alkomatu?

  Rodzaj i sensor to nie wszystko. Jakie inne parametry sprawdzić, wybierając dobry alkomat? Zdecydowanie zakres pomiarów. Najpopularniejsze modele w kategorii urządzeń podręcznych mogą pochwalić się skalą na poziomie od 0 do 4 promili. 
  Dobrze, aby pomiar był jak najdokładniejszy. Mowa o wyświetlanej wartości. Zamiast inwestować w sprzęt pokazujący tylko dziesiąte wyniku, zdecyduj się na ten, który pokazuje poziom stężenia alkoholu we krwi aż do trzech miejsc po przecinku.
  Nie bez znaczenia jest również kalibracja, którą należy wykonywać bez względu na to, jaki sensor ma alkomat. Chodzi nie tylko o samą możliwość jej przeprowadzenia (niektóre modele działają tylko do konieczności pierwszej kalibracji).
  Warto zwrócić uwagę na opcję bezpłatnej i okresowej kalibracji, np. co 6 czy 12 miesięcy (w zależności od producenta). W końcu to właśnie ona jest niezbędna, aby uzyskane wyniki były jak najbardziej rzeczywiste.
  Co jeszcze sprawdzić, jeżeli nie wiesz, jaki alkomat kupić? Zdecydowanie obudowę – powinna być wytrzymała i mieć ergonomiczny kształt oraz być wyposażona w czytelny ekran. Przydatna będzie też dołączona do urządzenia ładowarka samochodowa, obrotowy ustnik czy sygnalizacja dźwiękowa. Jeżeli planujesz używać alkomatu do badania nie tylko jednej osoby, to warto rozważyć zakup modelu z funkcją zapisywania pomiarów.

  Ile kosztuje alkomat?

  Zastanawiasz się, ile kosztuje dobry alkomat? Najtańsze są modele domowe z sensorem półprzewodnikowym, które można kupić już za mniej niż 100 zł. Jednak, jak wspomnieliśmy już wcześniej – czujnik jest podatny na czynniki mogące powodować zakłócenia odczytu oraz często się rozkalibrowuje. Mimo to, jeśli masz ograniczony budżet, to warto zainwestować przynajmniej w takie urządzenie i po prostu pamiętać o regularnej kalibracji.
  Jeżeli jednak możesz wydać więcej pieniędzy na alkomat, to warto zdecydować się na podręczny model z sensorem elektrochemicznym, który jest droższy, ale precyzyjniejszy. Cena takiego dobrego alkomatu zaczyna się od około 200 zł.

  Jaki alkomat kupić? Popularne modele

  Wiesz już, jaki alkomat wybrać. Po części poradnikowej zachęcamy cię do zapoznania z propozycjami urządzeń, które są chętnie wybierane przez użytkowników serwisu Ceneo.pl.

  Xblitz Spirit

  Jaki alkomat podręczny kupić? Użytkownicy Ceneo.pl chętnie wybierają model Xblitz Spirit z sensorem półprzewodnikowym, którego cena wynosi około 100 zł. Producent zapewnia rok darmowej kalibracji oraz dodał do urządzenia 5 ustników. Elektroniczny alkomat jest wyposażony w czytelny wyświetlacz, jest prosty w obsłudze oraz potrzebuje tylko 40 sekund do rozgrzania. Polecany model ma zakres detekcji na poziomie 0,00–2,00 promili.

  Aisko BACscan F-30

  Elektrochemiczny alkomat podręczny to profesjonalny model zasilany 2 bateriami. Do jego zalet zaliczamy dwukolorowy wyświetlacz LED, czuły sensor, który jest gotowy do pracy w zaledwie 20 sekund, oraz zakres pomiaru na poziomie 0,00–4,00 promili. Urządzenie ma możliwość kalibracji, jest sprzedawane z 3 ustnikami w zestawie oraz może się pochwalić dokładnością wyniku do 0,05 promila.

  PRO-X5 Plus

  Kolejny dobry alkomat z sensorem elektrochemicznym, który zaskoczy cię swoją funkcjonalnością. PRO-X5 Plus ma licznik wykonanych pomiarów i zapamiętuje 10 ostatnich, został wyposażony we wskaźnik kalibracji, a jego czujnik jest dodatkowo zabezpieczony przed czynnikami mogącymi wpływać na wyniki. Wrażenie robi zakres detekcji alkomatu. To 0,000–5,000 promili.

  Promiler iBlow 10

  Ostatnią propozycją jest Promiler iBlow 10. Podręczny model z sensorem elektrochemicznym to dobry wybór dla najbardziej wymagających klientów, ponieważ został zaprojektowany specjalnie z myślą o służbach mundurowych. Urządzenie jest objęte 5-letnią gwarancją i roczną kalibracją bez limitu. Pomiar z pomocą alkomatu trwa zaledwie 4 sekundy.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.