Data publikacji:

Najlepsze smartwatche dla aktywnych. Jakie funkcje będą przydatne podczas zimowych treningów?

Zimowe dni to dobry czas, aby popracować nad formą nie tylko na siłowni, ale również na zewnątrz. Dobry smartwatch dostarczy ważnych informacji i pozwoli na planowanie efektywnych treningów. Sprawdź, jakie funkcje będą przydatne, a także jakie modele są warte uwagi.
najlepsze smartwatche

Dlaczego warto korzystać ze smartwatcha podczas treningów?

Każda osoba aktywna wie, że monitorowanie treningów przynosi bardzo dobre rezultaty. Możliwość skontrolowania tempa, przebytego dystansu czy aktualnego tętna to niezwykle cenne dane, które pozwalają odpowiednio zaplanować trening, a także śledzić postępy. Ogromną zaletą inteligentnych zegarków jest ich uniwersalność. Smartwatch do biegania, pływania czy jazdy na rowerze jest doskonałym wyborem. Polecane smartwatche prezentujemy w dalszej części naszego poradnika.

Jakie smartwatche najlepiej sprawdzą się na mrozie?

Warto wybierać zegarki ze wzmocnioną obudową, która chroni podzespoły przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Gwarancją tego jest wysoki stopień ochrony IP68 lub IP69, który mówi nam o tym, że urządzenie jest odporne na działanie wody. W warunkach, gdzie mamy kontakt ze śniegiem, jest to niezwykle istotne.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój nowy smartwatch sportowy będzie działał bezproblemowo, to warto rozejrzeć się na modelami z dodatkowym certyfikatem wojskowym MIL-STD 810G. Smartwatche są poddawane bardzo rygorystycznym testom w rozmaitych, często skrajnych warunkach. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zegarek Cię nie zawiedzie. Zarówno smartwatche damskie, jak i męskie występują w wersjach ze wzmocnioną obudową.

Czy wszystkie smartwatche są wodoodporne i odporne na niskie temperatury?

Zdecydowana większość modeli jest zabezpieczona przed wodą, choć w tańszych opcjach producenci szukają oszczędności i obudowy nie zawsze są pancerne, przez co takie urządzenie trzeba użytkować nieco ostrożniej. Jednak liczba takich produktów jest bardzo mała i za 300-400 złotych możemy liczyć na naprawdę dobry zegarek.
Najlepszy smartwatch bez problemu poradzi sobie ze skrajnie niskimi temperaturami, a także wodą. Warto jednak pamiętać, że mróz może powodować krótsze działanie baterii. Niestety, ale stosowane w zegarkach akumulatory nie lubią mrozu i to jest całkowicie normalne. Jeżeli planujesz dłuższe wyprawy, to dobrym pomysłem jest zaopatrzyć się w smartwatch z pojemniejszą baterią.

Zalety korzystania ze smartwatcha podczas zimowych treningów

Wszystko jest uzależnione od tego, jaką aktywność zamierzasz wykonywać w czasie zimy. Jeżeli planujesz jeździć na nartach, to niezwykle przydatny będzie czujnik tętna, który na bieżąco pokaże Twój aktualny puls, co pozwoli na dostosowanie odpowiedniego tempa. Smartwatch z pulsometrem jest szczególnie przydatny dla osób uprawiających narciarstwo biegowe.
Ale smartwatch męski czy damski powinien mieć także moduł GPS. W zasadzie jest to kluczowy element wyposażenia, ponieważ mamy podgląd prędkości średniej, minimalnej, maksymalnej, ale również całkowity dystans, jaki został pokonany na szlaku. Dla osób wspinających się po górach i chodzących po szlakach w zimowej aurze na pewno pomocne okażą się mapy. Możliwość włączenia nawigacji to świetna funkcja, którą wiele osób bardzo sobie ceni.
Oczywiście, jeżeli chcesz mieć pełny dostęp do informacji o swojej aktywności, to warto również mieć czujniki poziomu natlenienia krwi czy EKG odpowiadający za monitorowanie pracy serca. Smartwatch z ciśnieniomierzem to doskonałe narzędzie dla każdego sportowca niezależnie od tego czy jest amatorem czy zawodowcem.
Najlepsze smartwatche mają przydatną funkcję automatycznego rozpoznawania danej aktywności. Wówczas zegarek wyświetla parametry, które dla danej dyscypliny są najważniejsze. Wszystkie zebrane dane można później zobaczyć w dedykowanej aplikacji. 

Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru smartwatcha?

W pierwszej kolejności spójrz na to, jaki ekran zastosowano w smartwatchu dla kobiety lub mężczyzny. Do zimowych sportów dobrze jest wybrać odpowiednio duży panel, który będzie wygodniejszy w obsłudze. Przekątna od 1,4 cala do 1,7 cala jest najbardziej optymalna. Dobrze, aby zegarek miał funkcję zwiększonej czułości dotyku, co pozwoli na obsługę w rękawiczkach.  Smartwatch damski powinien być odrobinę mniejszy i najlepiej sprawdzają się ekrany 1,3 lub 1,4-calowe. To optymalna wielkość, która gwarantuje komfortowe użytkowanie.
Smartwatch z pulsometrem dla niektórych może okazać się niewystarczający, dlatego model z wyższej półki powinien mieć możliwość połączenia akcesoriów za pośrednictwem modułu Bluetooth lub ANT+. To sprawia, że użytkownik może skorzystać z dodatkowych czujników.

Polecane smartwatche dla aktywnych i nie tylko

Jaki smartwatch damski lub męski? Poniżej przedstawiamy najlepsze smartwatche, jakie aktualnie można kupić do zimowych treningów. Przygotowaliśmy oferty w różnych wariantach cenowych, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Huawei Watch GT3 Pro

To elegancki zegarek, który oferuje wiele funkcji związanych z monitorowaniem zdrowia i aktywności fizycznej. Smartwatch z funkcją rozmowy ma świetny design, wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, a także posiada długi czas pracy na baterii. Zegarek jest skoncentrowany na funkcjach związanych z monitorowaniem zdrowia i aktywności fizycznej.

Garmin Fenix 6X Pro Solar

Jedną z najważniejszych cech tego smartwatcha męskiego jest wbudowany panel słoneczny, który pozwala na ładowanie baterii podczas ekspozycji na światło słoneczne. Według Garmin zegarek może działać przez około 21 dni w trybie zegarka i do 60 godzin w trybie śledzenia aktywności bez żadnych oszczędności baterii lub panelu słonecznego.

Apple Watch 9

Nowy model w stosunku do Apple Watch 8 zwiększył jasność wyświetlacza do 2000 nitów. Do wyboru mamy obudowę aluminium lub stalową. Procesor Apple S9 ma o 60% więcej tranzystorów, co pozwala na przetwarzanie zadań nawet dwa razy szybciej! Do dyspozycji mamy także zaawansowane czujniki monitorowania zdrowia, takie jak śledzenie tętna czy poziomu glukozy we krwi.

Samsung Galaxy Watch 6

Kolejna propozycja oferuje wiele spersonalizowanych treningów biegania czy pływania. Dodatkowo technologia BioTracker pozwala na precyzyjne pomiary składu masy ciała, BMI oraz temperatury. Galaxy Watch 6 działa nawet do 40 godzin na jednym ładowaniu.

Amazfit GTR 3

Tym razem budżetowa propozycja. Wyświetlacz AMOLED 1,39 cala ma maksymalną jasność 1000 nitów, dzięki czemu ekran jest czytelny nawet w pełnym słońcu. Do wyboru mamy aż 150 trybów sportowych i treningowych. Model na jednym ładowaniu pracuje do 21 dni.

Xiaomi Watch S1 Active

Metalowa koperta jest odporna na działanie wody do 5 ATM. Zegarek obsługuje 117 trybów sportowych, do tego ma pomiary poziomu stresu, tętna czy nasycenia krwi tlenem. Na uwagę zasługuje również wsparcie asystenta głosowego Amazon Alexa3.

Smartwatche dla aktywnych – najczęściej zadawane pytania

Jak często należy aktualizować oprogramowanie smartwatcha, aby korzystać z najnowszych funkcji?
Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta. Każdy smartwatch powinien być aktualizowany tylko w momentach, kiedy producent wypuszcza nową wersję oprogramowania. Na co dzień nie należy się tym przejmować, bo w momencie pojawienia się aktualizacji na zegarku lub telefonie pojawi się odpowiednie powiadomienie.

Jak dbać o smartwatcha w trudnych warunkach zimowych?
Nie ma wyznaczonych reguł do użytkowania smartwatcha w warunkach zimowych. Korzystaj z niego bez obaw i po powrocie do domu zadbaj o to, aby urządzenie było wysuszone i pozostawione w ciepłym miejscu na pewien czas. To wystarczy, aby cieszyć się wszystkimi funkcjami.

Jakie funkcje monitorowania aktywności są najbardziej przydatne w zimie?
Funkcje takie jak licznik kroków, pomiar tętna i monitorowanie snu pozostają kluczowe, gdyż pomagają utrzymać regularną aktywność i monitorować ogólny stan zdrowia. Monitorowanie treningów wewnątrz, takich jak joga czy trening siłowy, jest szczególnie cenne, ponieważ pogoda często ogranicza aktywności na zewnątrz. Dodatkowo, funkcja przypomnień o ruchu może być pomocna w utrzymaniu aktywności w ciągu dnia, zwłaszcza gdy spędza się więcej czasu w domu.

Czy zimno wpływa na działanie baterii w smartwatchu?
Baterie litowo-jonowe, które są powszechnie stosowane w smartwatchach i innych urządzeniach elektronicznych, są wrażliwe na niskie temperatury. W chłodnym środowisku wydajność chemiczna baterii spada, co może prowadzić do szybszego rozładowywania się i krótszego czasu pracy urządzenia. Przy bardzo niskich temperaturach, bateria może także mieć problemy z ładowaniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.