Data publikacji:

Najlepsze tablety do czytania książek i oglądania filmów w długie zimowe wieczory 

Tablety to niezwykle uniwersalne urządzenia mobilne, które świetnie sprawdzają się podczas oglądania filmów czy czytania ulubionych książek. Kompaktowe rozmiary w połączeniu z dobrze działającą baterią pozwalają zrelaksować się podczas zimowych wieczorów. Podpowiadamy, jakie modele są najlepsze do tego typu zadań!
tablet do czytania

Dlaczego tablety do czytania są idealne do relaksu w zimowe wieczory? 

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Tablety do czytania i oglądania filmów są niezwykle komfortowe w użytkowaniu głównie za sprawą ich niewielkich rozmiarów. Duża ilość wbudowanej pamięci sprawia, że możesz na takim urządzeniu przechowywać zarówno książki, jak i audiobooki. W porównaniu do tabletów do czytania e-booków mamy możliwość przeglądania internetu czy grania w gry.
Tablet do filmów także jest znakomitym wyborem, a to za sprawą dostępu do serwisów streamingowych takich jak Netflix, HBO Max, Disney+ oraz wielu innych. Tym samym masz dostęp do ogromnej liczby rozmaitych tytułów. Tablet możesz zabrać ze sobą do łóżka i cieszyć się treściami, które są na wyciągnięcie ręki. To bardzo dobre rozwiązanie. Najbardziej wydajne modele wykorzystasz także jako tablet do gier.

Czego oczekujemy od tabletu do czytania i oglądania filmów?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość ekranu. Idealny tablet do czytania powinien mieć wielkość od 8 cali do około 10 cali. To optymalna wielkość, która zapewnia odpowiednią przestrzeń do czytania i jednocześnie nie zajmuje zbyt wiele miejsca.
Często pojawia się pytanie, czy lepiej wybrać mniejszy czy większy tablet do czytania książek. Ta odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, ponieważ każdy ma inne preferencje.
Jeśli jednak obawiasz się, że tekst na 8-calowym tablecie będzie zbyt mały, to uspokajamy. Taki rozmiar jest bardzo komfortowy do czytania. Nieco inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy chcemy oglądać filmy przez długie godziny. Wówczas rozważ zakup modelu w rozmiarze 11 cali. Większy ekran na pewno lepiej sprawdzi się lepiej podczas oglądania ulubionych produkcji. Choć nie ma złotego środka, to pewnym kompromisem jest postawienie na 10-calowe modele.
Ale to nie wszystko, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Choć tablet do filmów i czytania książek nie wymaga topowych podzespołów, to warto zwrócić uwagę na to, jakim wyposażeniem dysponuje. Postawienie na nieco mocniejszą specyfikację sprawi, że bez problemu uruchomisz dowolną aplikację, ale również będziesz mieć pewność, że urządzenie działa w sposób płynny. Najlepiej postawić na procesor ośmiordzeniowy, który w połączeniu z przynajmniej 4 GB pamięci RAM zapewni bezproblemowe działanie. 
Dobre tablety do czytania książek i oglądania filmów muszą mieć przyzwoitą baterię. Zasada jest tutaj bardzo prosta – im większa pojemność, tym dłużej urządzenie będzie w stanie wytrzymać na jednym cyklu ładowania. W mniejszych modelach pojemność powinna wynosić co najmniej 5000 mAh, natomiast w większych tabletach optymalna wielkość akumulatora to około 7000 mAh. To powinno przełożyć się na co najmniej kilka godzin intensywnego użytkowania. Tablet do czytania ebooków wytrzyma jeszcze więcej, ponieważ tego typu zadania nie są zbyt dużym obciążeniem. 

Jak ważne są rozdzielczość i jasność ekranu w tablecie? 

Te parametry mają kluczowe znaczenie zarówno pod względem czytania, jak i oglądania. Im wyższa rozdzielczość, tym większe zagęszczenie pikseli, a co za tym idzie, lepsza ostrość obrazu. To powoduje, że oczy męczą się mniej, a Ty możesz zobaczyć każdą literkę bez najmniejszych problemów.
Za standard w dobrych tabletach uznajemy rozdzielczość Full HD, czyli 1920 × 1080 px. W droższych modelach zdarza się rozdzielczość Full HD+, która oferuje jeszcze lepszą jakość obrazu. Wysoka rozdzielczość ekranu nie jest zarezerwowana wyłącznie dla tych najdroższych modeli. Wiele budżetowych tabletów ma ekrany Full HD, dlatego aby cieszyć się świetnym obrazem, wcale nie musisz płacić majątku. 

Tablety a czytniki e-booków – jakie są pomiędzy nimi różnice? 

Czym się różnią tablety od Kindle czy Pocketbook? Przede wszystkim wielkość. Czytniki ebooków są dużo mniejsze i mają około 5–6 cali. Warto wspomnieć, że czytniki e-booków mają specjalny wyświetlacz e-ink, który ma sprawiać wrażenie, jakby tekst znajdował się na kartce papieru. W porównaniu do klasycznych tabletów nie emituje on własnego światła, przez co komfort użytkowania jest zdecydowanie lepszy. Światło niebieskie generowane przez wyświetlacze LCD jest szkodliwe dla wzroku i przy dłuższym czytaniu może to być odczuwalne.
Czarno-biały panel e-ink dla miłośników elektronicznej lektury będzie znakomity. Jednak tak naprawdę to jedyne, co będzie można na nim zrobić, ponieważ tego typu urządzenia nie oferują dostępu do aplikacji, a co za tym idzie, nie obejrzymy na nich filmów. Jednak czytniki e-booków są tańsze od klasycznych tabletów, co z pewnością jest ogromną zaletą. 
Mniejszy ekran czytnika e-booków jest na pewno bardzo wygodny w przenoszeniu, bo bez problemu zmieści się do praktycznie każdej torby. Jednak jest spora grupa osób preferujących większe ekrany i tutaj tablet klasyczny może okazać się lepszym wyborem. Trzeba też jasno powiedzieć, że tablety i czytniki e-booków to dwa zupełnie różne urządzenia i trudno je ze sobą porównywać. Standardowe tablety do czytania e-booków są bardzo dobre, choć zapewniają nieco inne wrażenia niż tradycyjne urządzenia przeznaczone do e-booków. 

Czy oglądanie filmów na tablecie jest wygodne? 

Zdecydowanie tak! W porównaniu do laptopów, tablety są zdecydowanie bardziej mobilne, dlatego ulubione filmy możesz oglądać w dowolnym miejscu i mieć urządzenie cały czas pod ręką. Z drugiej strony świetną mobilność zapewnia smartfon, ale jednak ma on mniejszy ekran, co w przypadku oglądania filmów nie jest zbyt komfortowe. Dlatego tablet stanowi doskonały kompromis pomiędzy tymi urządzeniami. 

Które tablety do oglądania filmów wytrzymają najdłuższe seanse? 

Długi czas pracy na baterii jest kluczowy. Podczas wyboru tabletów do oglądania filmów zwróć uwagę na to, jaką pojemnością dysponuje akumulator. Im większa wartość, tym prawdopodobnie dłużej będzie działać urządzenie. Minimalna wartość powinna wynosić od 5000 mAh, choć zdarzają się modele, które mają baterię 10 000 mAh. Pojemność zależy także od wielkości ekranu. Większe tablety mają miejsce na pojemniejsze akumulatory i to także ma przełożenie na czas pracy. 
Dzięki długo działającej baterii multimedia odtworzysz przez wiele długich godzin. Często pojawia się pytanie o to, jak można wydłużyć żywotność akumulatora. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Najważniejsze to unikać wysokich lub skrajnie niskich temperatur. Ogniwa stosowane w tabletach nie powinny być rozładowywane do 0%. Staraj się podłączać urządzenie, gdy ma jeszcze kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent baterii.
Żywotność baterii jest określana w cyklach ładowania. Jeden cykl oznacza dostarczenie pełnej energii od 0% do 100%. Jeżeli dwukrotnie naładujesz urządzenie od 50% do 100%, wówczas będzie to liczyło się jako jeden pełny cykl ładowania. Baterie w tabletach mogą wytrzymać od 500 do nawet 800 cykli. Po przekroczeniu tej wartości czas pracy może być nieco krótszy i najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do serwisu na wymianę. 

Tablety do czytania i oglądania filmów – najczęściej zadawane pytania

Czy lepiej wybierać tablet z większym czy mniejszym ekranem do czytania i oglądania?
Wybór tabletu zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Większy ekran może być bardziej wygodny dla oczu podczas czytania, a mniejszy ekran jest bardziej przenośny i łatwiejszy do trzymania w jednej ręce. Większy ekran może zapewnić lepsze wrażenia wizualne podczas oglądania filmów, ale mniejszy ekran jest bardziej przenośny.

Czy tablety z wyższej półki cenowej zawsze oferują lepszą jakość obrazu?
Tak, w większości przypadków tablety z wyższej półki cenowej oferują lepszą jakość obrazu niż ich tańsze odpowiedniki. Droższe tablety z reguły posiadają lepsze ekrany, które oferują wyższą rozdzielczość, lepsze odwzorowanie kolorów i kontrastu. W przypadku urządzeń z niższej półki cenowej, jakość wyświetlanego obrazu może być gorsza, a ekrany mogą mieć niższą rozdzielczość i gorsze odwzorowanie kolorów.

Jak dbać o baterię tabletu, aby służyła jak najdłużej?
Oto kilka wskazówek, jak dbać o baterię tabletu, aby służyła jak najdłużej: unikać ładowania baterii do 100%, unikać korzystania z tabletu w temperaturach poniżej 0°C lub powyżej 35°C, wyłączać nieużywane aplikacje i funkcje.

Jakie są różnice między tabletami a czytnikami e-booków?
Podstawową różnicą między tabletami a czytnikami e-booków jest wyświetlacz. Czytniki e-booków zamiast standardowego ekranu LCD wykorzystują panel typu E Ink (nazywany też elektronicznym papierem), który skutecznie naśladuje kartkę papieru, na której pojawia się tekst, przez co oczy praktycznie się nie męczą. Kolejną różnicą między tymi urządzeniami jest ergonomia. Czytniki e-booków są przeważnie mniejsze i lżejsze niż tablety, dzięki czemu wygodnie korzysta się z nich przez wiele godzin każdego dnia.

Jakie są zalety korzystania z tabletu w porównaniu z laptopem czy smartfonem do oglądania filmów?
Tablety oferują kilka zalet w porównaniu z laptopami i smartfonami, jeśli chodzi o oglądanie filmów. W porównaniu ze smartfonami mają lepsze głośniki i większe ekrany niż smartfony, co pozwala na lepsze doświadczenie wizualne podczas oglądania filmów. W porównaniu z laptopami tablety są bardziej przenośne i wygodniejsze w użyciu oraz zwykle posiadają dłuższy czas pracy na baterii.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.