Data publikacji:

Porównanie ekspresów ciśnieniowych. Który przygotuje najlepszą kawę na chłodne poranki?

Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kubka świeżo zaparzonej kawy. Jeszcze względnie niedawno większość rodaków stawiała na kawę rozpuszczalną lub sięgała po tradycyjne ekspresy przelewowe. Dziś jednak w sklepach znajdziemy dziesiątki modeli ekspresów ciśnieniowych, niegdyś zarezerwowanych wyłącznie dla restauracji oraz kawiarni. Mała czarna z tego rodzaju urządzeń odznacza się nieporównywalnie lepszym smakiem i aromatem. Ekspresy te dają też możliwość dopasowania jej do indywidualnych potrzeb oraz preferencji użytkowników, często oferując nawet kilkanaście różnych wersji napoju.
ekspres ciśnieniowy do kawy

Jak działa ekspres ciśnieniowy i jakie są jego zalety?

Ekspresy ciśnieniowe były przez bardzo długi czas zarezerwowane dla hoteli, kawiarni i restauracji, dostępne na rynku modele miały bowiem bardzo wysokie ceny oraz bardzo duże rozmiary. Dopiero od względnie niedawna, na zakup tych urządzeń mogą pozwolić sobie przeciętni konsumenci. Niewątpliwie wprowadziły one prawdziwą rewolucję w życiu wielu osób, pozwalając cieszyć się profesjonalnie wykonaną kawą w zaciszu domowym. 
Bez względu na model urządzenia, ekspresy ciśnieniowe działają na takiej samej zasadzie. W pierwszej kolejności podgrzewają one wodę, doprowadzając ją do wrzenia, a następnie wprowadzają ją ze zbiornika po wysokim ciśnieniem i przeprowadzają przez odpowiednio odmierzoną porcję zmielonej kawy.
Wysokie ciśnienie wody umożliwia skutecznie wydobycie ze zmielonych ziaren kawy maksymalnej ilości substancji smakowych, co poprawia smak i zapach napoju, a na jego powierzchni tworzy się też delikatna pianka (tzw. crema) spowalniająca proces stygnięcia. Co więcej, fusy pozostają w ekspresie dzięki temu spożywanie kawy jest przyjemniejsze, podobnie jak czyszczenie kubka lub filiżanki.

Czym różnią się ekspresy ciśnieniowe od innych rodzajów ekspresów?

Ekspres do kawy ciśnieniowy jest ceniony przede wszystkim za szybkość działania. Kawę otrzymujemy bowiem w zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, bez potrzeby czekania na zagotowanie się wody i parzenie wywaru, jak ma to miejsce w urządzeniach przelewowych. Nie marnujemy też kawy, bowiem nie jesteśmy zmuszeni do przygotowywania całego dzbanka. 
Ciśnieniowy ekspres do kawy oferuje również bogaty wybór napojów, standardem w wielu modelach jest obecnie także osobny pojemnik na mleko oraz spieniająca je dysza, dzięki temu bez problemu otrzymamy też np. profesjonalnie wykonane cappuccino. 

Najlepszy ekspres do kawy – rodzaje urządzeń ciśnieniowych

Ekspres kolbowy

Jaki ekspres do kawy do domu wybrać? Omawiane modele to względnie tanie i nieskomplikowane urządzenia, które przygotowują uprzednio zmieloną i odmierzoną przez użytkownika kawę. Z reguły są one przeznaczone dla najbardziej zapalonych kawoszy, którzy lubią samodzielnie mielić ziarna, wykonywać mieszanki różnych gatunków kawy, a także przygotowywać i dolewać mleko.
Zaletą sprzętu są przed wszystkim względnie niewielkie rozmiary. Ze względu na ilość czynności, jakie należy wykonać przed zaczerpnięciem pierwszego łyku napoju, urządzenie nie przyda się osobom szukającym szybkiej porannej kawy, przed wyjście do pracy. Wśród tych modeli znajdzie się także mały ekspres ciśnieniowy do kawy z młynkiem.

Ekspres automatyczny

Ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem, który jest obecnie najczęściej wybieranym przez konsumentów urządzeniem do parzenia. Modele tego typu można podzielić dodatkowo na półautmatyczne i automatyczne.
Te pierwsze oferują programator z różnymi typami napojów, samodzielnie mielą ziarna i przygotowują napar, ale nie mogą spieniać mleka. Konstrukcje drugiego typu to rozwiązanie all-in-one, potrafią przygotowywać bowiem również różne rodzaje mlecznych kaw. Znajdziesz tutaj m.in. cichy ekspres ciśnieniowy do kawy.

Ekspres kapsułkowy

Ekspresy tego typu to najtańsze urządzenia na rynku, odznaczają się też dość kompaktowymi wymiarami. Są one jednak kompatybilne wyłącznie ze specjalnymi jednorazowymi kapsułkami, w których wnętrzu znajduje się odmierzona i zmielona kawa, wystarczająca na przygotowanie jednego kubka.
Użytkownik nie ma tutaj wpływu na jakość mieszanki, choć może wybierać spośród kapsułek z różnymi rodzajami napojów. Warto zauważyć, że ekspresy tego typu są zazwyczaj kompatybilne wyłącznie z kapsułkami konkretnego producenta. 

Jaki ekspres do kawy do domu? Kluczowe cechy dobrego ekspresu ciśnieniowego

Jaki będzie najlepszy ekspres do kawy? Ekspresy do kawy ciśnieniowe to bardzo zróżnicowane urządzenia, przed zakupem warto więc zapoznać się z ich najważniejszymi cechami wpłacającymi na atrakcyjność konkretnych modeli. 
 • Fizyczne wymiary – kluczowa kwestia zwłaszcza dla właścicieli niewielkich kuchni. Ciśnieniowe maszyny automatyczne zajmują bardzo dużo miejsca na blacie kuchennym i nie są przeznaczone do przenoszenia lub chowania. Dla osób oszczędzających miejsce idealne są nawet kilkukrotnie mniejsze modele kolbowe lub kapsułkowe.
 • Ciśnienie – standardowe ciśnienie w modelach automatycznych wynosi 15-19 barów, do przygotowania smacznej kawy wystarczy nam już jednak ok. 9 barów.
 • Pojemność zbiorników – osoby intensywnie korzystające z ekspresu powinny zainteresować się modelami o dużej pojemności zbiornika na wodę i kawę, pozwoli to uniknąć dolewania wody i dosypywania ziaren/sypanej mieszanki.
 • Wbudowany zbiornik na mleko i możliwość jego spieniania – kluczowa funkcja dla miłośników mlecznych kaw. 
 • Duży wybór napojów – im więcej możliwości do wyboru tym lepiej, dzięki ekspresowi możemy odkryć nawet nowy ulubiony typ kawy. Przeciętnie dobre ekspresy automatyczne pozwalają przygotować od 10 do nawet 15 różnych napojów.
 • Dodatkowe funkcje konfiguracyjne – wśród nich wymienić możemy np. zmianę temperatury wody, stopień zmielenia ziaren, a także docelową intensywność zapachu. Najbardziej nowoczesne urządzenia pozwalają na łatwe sterowanie i kontrolę opcji z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej w telefonie.
 • Wygodna obsługa – wybieramy urządzenia z przejrzystym panelem sterowania, najlepsze ekspresy korzystają z dużych dotykowych wyświetlaczy LCD. Nieraz prostsze rozwiązania oparte o  fizyczne przyciski są jednak znacznie bardzie niezawodne i łatwe w użyciu, wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji.
 • Ekspresy ciśnieniowe – najczęściej zadawane pytania

  Czy ekspres ciśnieniowy jest lepszy od ekspresu kapsułkowego?
  Odpowiedź na pytanie zależy tutaj w dużej mierze od naszych oczekiwań i budżetu. Dobry ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem to wydatek ok. 1500-2000 złotych lub więcej. Inwestycja jest więc całkiem spora, ale w zmian możemy mielić różne rodzaje ziaren i w zależności od kaprysu w dowolnej chwili wybierać dowolne rodzaje kawy. Modele kapsułkowe są znacznie tańsze i teoretycznie zapewniają podobnej jakości napoje. Z drugiej strony, koszt zakupu kapsułek jest na dłuższą metę dużym obciążeniem finansowym zwłaszcza, gdy jesteśmy zapalonymi kawoszami lub z ekspresu korzysta wiele osób. Urządzenia nadają się więc głównie dla osób okazjonalnie przygotowujących czarny napój w domu.

  Jakie znaczenie ma ciśnienie w ekspresie ciśnieniowym?
  W opinii ekspertów, im wyższe ciśnienie wody, tym lepsza jest jakość uzyskiwanej kawy. Większość ekspresów na rynku zapewnia optymalne ciśnienie w okolicach ok. 15 barów. Droższe i bardziej profesjonalne urządzenia oferujące możliwość parzenia w wyższych wartościach nie zmienią już w znaczący sposób smaku napoju, przeciętny konsument nie poczuje tutaj większych różnic.

  Jak często powinienem czyścić i konserwować ekspres ciśnieniowy?
  Ekspresy muszą być regularnie czyszczone, użytkownik musi usuwać z nich fusy, czyścić elementy mechaniczne, a także wymieniać filtry wody. Informacje o częstotliwości przeprowadzania tych czynności i polecanych środkach myjących, znajdują się w instrukcji obsługi. Wiele nowoczesnych modeli wyposażonych jest w funkcje autoczyszczenia, które zwalniają nas z obowiązku szorowania trudniejszych w konserwacji elementów dyszy.

  Czy kawa z ekspresu ciśnieniowego jest zdrowsza?
  Tak, kawa przygotowana Jeżeli zastanawiamy się więc, jaki ekspres do kawy wybrać, zawsze warto w pierwszej kolejności rozważyć zakup modeli pracujących pod ciśnieniem.
  Zdjęcie: Envato Elements