Data modyfikacji:

Ranking blenderów do przygotowywania ciepłych zup i koktajli owocowych na zimę 

Blendery ręczne są względnie niewielkimi i poręcznymi urządzeniami, dzięki którym z łatwością przygotujemy różnego rodzaju potrawy. Najczęściej sięgają po nie miłośnicy koktajlów, past, zup lub deserów. Podstawowym zadaniem sprzętu jest dokładne mieszanie, rozdrabnianie i mieszanie składników o różnej konsystencji. Jeżeli zastanawiasz się, jaki blender kuchenny będzie najlepszy, zapoznaj się z naszym rankingiem najpopularniejszych i polecanych modeli dostępnych w sklepach.
blender kielichowy

Dlaczego blender jest niezbędnym urządzeniem w jesienną porę?

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy bardzo często sięgamy po rozgrzewające zupy, a także wzmacniające naturalną odporność koktajle owocowe lub warzywne. Blender jest więc niezastąpiona pomocą dla wszystkich fanów tego typu napojów i potraw, co więcej, pomoże też w przygotowywaniu ciasta na różnego rodzaju wypieki, które trafiają na bożonarodzeniowe albo sylwestrowe stoły.
Warto podkreślić, że dobry blender kuchenny nie jest specjalnie drogim urządzeniem, w sklepach znajdziemy wiele modeli w bardzo atrakcyjnych cenach. Oznacza to, że nawet jeżeli z blendera korzystamy wyłącznie okazjonalnie, inwestycja w sprzęt będzie wciąż uzasadniona.

Jak działa blender i jakie są jego podstawowe funkcje?

Blendery dzielimy na dwa podstawowe typy – kielichowe i ręczne. Te pierwsze to urządzenia stacjonarne połączone z pojemnikiem. My skupimy się na popularniejszych i mniejszych modelach ręcznych. Na rynku pojawiły się też nowa propozycja, zwłaszcza dla miłośników koktajli. Jest to blender próżniowy. Ranking polecanych urządzeń będzie dobrą inspiracją zakupową.
Ręczny blender kuchenny to podłużny sprzęt, którego wymienną końcówkę z obrotowymi ostrzami i akcesoriami wkładamy bezpośrednio do miski, garnka lub pojemnika ze składnikami przygotowanymi do mielenia, rozdrobnienia lub dokładanego miksowania.
Ze względu na dużą moc sprzęt jest może być zasilany bezpośrednio z sieci elektrycznej, wymaga więc dostępu do gniazdka. Korzystanie z blendera jest bajecznie proste, podobnie jak jego czyszczenie, myjemy bowiem wyłącznie odczepianą końcówkę. Nie wiesz, jaki wybrać blender ręczny? Ranking będzie dla ciebie bardzo pomocny.

Kluczowe cechy dobrego blendera do zup i koktajli 

Najlepszy blender do zup i koktajli powinien oferować duży zestaw akcesoriów, a także odznaczać się odpowiednio dużą mocą, która w wypadku modeli ręcznych waha się w granicach od ok. 200 do 1000 W. Jeżeli planujemy rozdrabniać twardsze składniki musimy zdecydować się na mocniejsze urządzenia z silnikami z mocą ok. 400-500 W. 
Bardzo ważnym aspektem pracy sprzętu jest także jego prędkość obrotowa, zbyt mała utrudni poprawną obróbkę twardych składników koktajli owocowych i warzywnych, takich jak lód lub włókniste warzywa. Zwróćmy też uwagę na maksymalny czas pracy. Ponieważ silnik blendera pracuje na bardzo wysokich obrotach i nagrzewa się do wysokiej temperatury, dla bezpieczeństwa urządzenie wyłącza się po pewnym czasie, wynosi on zaledwie kilkanaście sekund w przypadku najmniejszych i najtańszych modeli. 
najlepszy blender

Ranking blenderów ręcznych – polecane modele

Poniżej przedstawiam wybrane przeze mnie blendery ręczne. Jeśli wolisz inny typ urządzenia, przeczytaj blender kielichowy top10.

Braun MQ 5245WH 

Nasz ranking blenderów otwiera propozycja firmy Braun. Model może pochwalić się silnikiem o mocy 1000 W, 21-stopniową regulacją prędkości, końcówką miksującą ze stali i bogatym wyposażeniem dodatkowym wśród którego znalazły się też pojemnik. Najlepszy blender, zarówno do zup jak i koktajli.

Braun MultiQuick 9 

Kolejną pozycję w rankingu zajmuje blender MultiQuick 9 marki Braun. Ze względu na cenę jest to propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników. Silnik sprzętu ma moc aż 1200 W, a jego obudowa oraz akcesoria zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. 

Zelmer ZHB4571 Sano 

Dobry blender świetnie znanej firmy Zelmer. Mimo atrakcyjnej i niskiej ceny, sprzęt korzysta z silnika o mocy 1200 W, poradzi więc sobie z wieloma składnikami trudnymi do miksowania i rozdrabniania. Konstrukcja modelu ma 20-stopniową regulację prędkości obrotowej, a także funkcję turbo. W zestawie znajdziemy też kilka dodatków, takich jak pojemnik i trzepaczka.

Bosch Ergomixx MSM67170 

Ergonomiczny blender do zup i innych potraw od firmy Bosch. Atutem modelu są niewielkie rozmiary oraz możliwość swobodnej pracy dzięki spiralnemu kablowi. Moc silnika wynosi 750 W, a użytkownik reguluje jego pracę dzięki 12-stopniowemu pokrętłu.

Philips Zoodler HR2657/90 

Poręczny blender uniwersalny o mocy 800 W, sprzedawany w komplecie z pojemnikiem o pojemności 1 litra. Dzięki sprzętowi przygotujemy koktajle, musy, zupy, ciasto, a dołączone w komplecie specjale tarcze pozwalają robić trzy rodzaje owocowych i warzywnych spirali, nadających się do sałatek lub dekoracji innych potraw. 

Blender ręczny – najczęściej zadawane pytania

Jaka moc blendera jest najlepsza do przygotowywania gładkich zup?
Dla zasady, im większa moc blendera tym łatwiej poradzi on sobie z rozdrobnieniem nawet najtwardszych składników. Oczywiście warto pamiętać, że sama moc to nie wszystko, wybrany blender musi bowiem posiadać także możliwość regulacji prędkości silnika.

Czy warto inwestować w blender z wieloma ustawieniami prędkości?
Tak, jak najbardziej, najlepsze blendery to takie, które mają kilka lub kilkanaście stopni ustawień obrotu silnika. Pozwala to dostosować pracę urządzenia do przygotowywanej potrawy/napoju. Warto zainwestować w urządzenia o płynnej regulacji prędkości, umożliwiające dokładniejszą kontrolę na pracą sprzętu.

Jakie akcesoria do blendera ułatwią przygotowywanie zup i koktajli?
Najlepszy blender ręczny to taki, który oferuje szereg dodatkowych akcesoriów. W przypadku zup i koktajli, poza standardową końcówką do miksowania, atutem będzie obecność rozdrabniacza, nakładki do ubijania, a także pojemników z przykrywkami i miarkami.

Jak czyścić blender po przygotowaniu koktajli owocowych?
Nawet najlepszy blender ręczny trzeba dokładnie wyczyścić po każdym użyciu. Do tego celu używamy najczęściej gąbki lub szmatki i płynu do naczyń. Czyszczenie ułatwić może konstrukcja sprzętu, znacznie łatwiej wyczyścimy bowiem końcówki wykonane w większości z metalu.
Zdjęcie: Envato Elements