Data publikacji:

Przygotuj się na zimę: Porównanie najlepszych suszarek bębnowych

Bębnowe suszarki do prania pozostawały do niedawna ogromną rzadkością w polskich domach. Obecnie zauważamy jednak znaczący wzrost zainteresowania tymi urządzeniami wśród konsumentów. Sprzęt ten pozwala bowiem zaoszczędzić nie tylko czas, ale też przestrzeń wydzieloną do tradycyjnego suszenia ubrań. Przydaje się on zwłaszcza w większych gospodarstwach domowych, w których pranie wykonuje się wiele razy w przeciągu tygodnia. Nowoczesne modele, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, można ustawić także we względnie niewielkich łazienkach.
suszarka bębnowa

Dlaczego suszarka bębnowa jest niezbędna zimą?

Suszarka bębnowa jest niezwykle przydatna zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w którym ze względu na aurę mamy bardzo ograniczone możliwości suszenia ubrań na tarasie, balkonie, w oknie lub na strychu. Zazwyczaj w tym czasie decydujemy się więc przede wszystkim na rozwieszanie ich w łazience lub pokojach.
Niestety dodatkowo  znacząco podwyższa to wilgotność powietrza w pomieszczeniach,  pozbycie się jej wymaga długiego i dokładnego wietrzenia (bardzo kłopotliwego zwłaszcza zimą), stosowania nawilżaczy i podkręcenia temperatury w grzejnikach. Oczywiście suszarki i sznurki na pranie zajmują też wiele cennego miejsca, zwłaszcza w małych mieszkaniach.   
Suszarki bębnowe rozwiązują te problemy i pozwalają w ciągu kilkunastu minut dokładnie wysuszyć cały wkład pralki. Ubranie wyciągnięte z wnętrza sprzętu będą też znacznie przyjemniejsze w dotyku, unikamy też w ten sposób powstawania trudnych do wyprasowania zagnieceń i fałd na tkaninach. 
Suszarka na pranie bębnowa z łatwością pozwoli też na odświeżenie tkaniny i ubrań, bez potrzeby prania. Funkcja ta przydaje się, gdy wyciągamy je po dłuższym czasie z szafy. Ponadto urządzenie skuteczne usuwa też sierści zwierząt, co docenią wszyscy właściciele czworonożnych pupili. 

Co warto wiedzieć, wybierając suszarki bębnowe?

Suszarki bębnowe przypominają zwykłe pralki, ale do ich wnętrza wkładamy świeżo wyprane i mokre ubrania. Po włączeniu sprzętu są one następnie poddawane procesowi wirowania w wysokiej temperaturze, w następstwie czego ulegają one kompletnemu wysuszeniu. Co ważne, urządzenie nie potrzebuje przy tym dostępu do odpływu wody, zgromadzona przez nie wilgoć jest kierowana bezpośrednio do specjalnego pojemnika, którego zawartość opróżniamy po zakończeniu pracy. 
Oznacza to, że suszarkę można ustawić także w innym pomieszczeniu np. w piwnicy, w którym nie ma specjalnych przyłączy wodnych. Suszarka bębnowa mała zmieści się też w większości mieszkań, nawet w blokach z wielkiej płyty.
Każda suszarka bębnowa do prania ma ograniczoną pojemność, która tak jak w przypadku pralek, jest wyrażana przez producentów w kilogramach. Zazwyczaj waha się ona w przedziale od 7 do 9 kilogramów.
Warto pamiętać, że suszarki bębnowe nie należą do zbyt cichych urządzeń, podczas pracy generują hałas o natężeniu 60-70 decybeli, nie zaleca się więc ich uruchamiania w środku nocy. 

Jak wybrać oszczędną suszarkę bębnową?

Oczywiście szybka praca niesie ze sobą pewne koszty, suszarki bębnowe podczas pracy zużywają duże ilości energii elektrycznej. Jeżeli planujemy korzystać z nich w bardzo intensywny sposób musimy liczyć się z zauważalnym wzrostem rachunków. Na szczęście nowoczesne modele dostępne obecnie w sklepach wyposażone są w dodatkowe funkcje pozwalające zaoszczędzić prąd. Zwracamy tutaj przede wszystkim uwagę na dostępne programy pracy, pozwalające dopasować moc urządzenia do postawionego przed nim zadania.

Najlepsze suszarki bębnowe – polecane modele

Jaka będzie dobra suszarka z pompą ciepła? Ranking poniżej zawiera także takie propozycje.
Whirlpool FFT M22 9X2BS PL – pojemna suszarka kondensacyjna z pompą ciepła
 • ładowność – 9 kg
 • szerokość – 59,5 cm
 • głębokość – 64,9 cm
 • Electrolux EW9HEU478R PerfectCare – energooszczędna suszarka do delikatnych tkanin
 • ładowność – 8 kg
 • szerokość – 60 cm
 • głębokość – 60 cm
 • Bosch Serie 6 WQG241AEPL – bardzo pojemna suszarka z funkcją odświeżania parowego
 • ładowność – 9 kg
 • szerokość – 59,9 cm
 • głębokość –  59,9 cm
 • Beko B3T67249WPB – suszarka z pompą ciepła z programem cichej pracy
 • ładowność – 8 kg
 • szerokość – 60 cm
 • głębokość – 60 cm
 • Siemens iQ500 WT47RTE0PL – suszarka dla delikatnego prania i obuwia
 • ładowność – 8 kg
 • szerokość – 59,9 cm
 • głębokość –  59,9 cm
 • Suszarki bębnowe – najczęściej zadawane pytania

  Czy suszarki bębnowe są energooszczędne?
  Podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu AGD i RTV, informacja o stopniu energooszczędności suszarki znajdziemy w jej specyfikacji technicznej. Tradycyjnie ma ona oznaczenie literowe. Zgodnie z obowiązującą skalą najlepsza na rynku będzie suszarka bębnowa A+++. Sprzęt z tego typu oceną odznacza się najbardziej wydajną pracą, przy najniższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Większość modeli na rynku może pochwalić się certyfikatem energooszczędności A++ i A+++, spełniają więc najwyższe rynkowe standardy.

  Jakie ubrania można suszyć w suszarce bębnowej?
  Przeciętna suszarka bębnowa na pranie oferuje wiele programów dopasowanych do konkretnych rodzajów tkanin. Suszyć można zdecydowaną większość materiałów, poza najbardziej wrażliwymi, takimi jak jedwab, wełna lub kaszmir. Dodatkowo niektóre modele pozwalają nawet na suszenie butów i innych elementów garderoby w specjalnych wyjmowanych koszach.

  Czy suszarki bębnowe niszczą tkaniny?
  Nawet najlepsza suszarka bębnowa może zniszczyć suszone ubrania, ale tylko, gdy użytkownik nie będzie postępował zgodnie z zaleceniami i obostrzeniami producenta. Przed suszeniem zawsze warto sprawdzić z czego składa się dana tkanina/materiał i wybrać adekwatny program pracy.

  Jakie są różnice między suszarkami kondensacyjnymi a suszarkami z pompą ciepła?
  Suszarki kondensacyjne to najczęściej spotykane urządzenia na rynku. Para powstająca podczas suszenia w wysokiej temperaturze jest odprowadzana do specjalnego pojemnika, gdzie ulega skropleniu (kondensacji). Suszarka bębnowa z pompą ciepła wciąż wykorzystuje mechanizm kondensacyjny, ale odznacza się znacznie wyższą energooszczędnością. Zawdzięcza to zamkniętemu obiegowi powietrza, a także niższej możliwej temperaturze pracy wynoszącej ok. 40-50 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom ta druga cechy niesie ze sobą wiele zalet, dzięki temu można suszyć w bębnie bardziej wrażliwe tkaniny, które uległyby zniszczeniu podczas standardowego suszenia w temperaturze 70-80 stopni Celsjusza.

  Czy każda pralka jest kompatybilna z każdą suszarką?
  Suszarka bębnowa do ubrań jest samodzielnym urządzeniem, którego nie łączy się w żaden mechaniczny sposób z pralką. Dla oszczędności miejsca w łazience ustawia się ją jednak bardzo często nad pralką, w takim wypadku kompatybilność urządzeń jest niezwykle ważna. Oba sprzęty powinny mieć podobne wymiary, gwarantując stabilność tworzonej przez nie „wieży”, którą dodatkowo zapewniają także specjalne uniwersalne łączniki/podstawki. Na gabaryty uwagę zwracamy także wówczas, gdy urządzenia są umieszczone w zabudowie.
  Zdjęcie: Envato Elements