Pranie nie należy do szczególnie lubianych prac domowych. Może nie tyle samo pranie, co związane z nim suszenie i prasowanie. Zwłaszcza suszenie prania jest działaniem pracochłonnym i wymagającym wiele miejsca potrzebnego do rozwieszenia prania. Właściciele domków mogą sobie pozwolić na komfort suszenia pościeli czy ubrań na świeżym powietrzu albo w domowej pralni czy suszarni. Dla mieszkańców bloków suszenie prania oznacza konieczność rozstawiania różnych suszarek w łazience lub na balkonie, a tylko niektórzy mają szansę skorzystać ze wspólnej suszarni. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest suszarka do prania z pompą ciepła. Zobacz ranking polecanych urządzeń.
Zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać: suszarkę z pompą ciepła czy bez? Zobacz, jakie są zalety sprzętu z pompą ciepła.
Pierwsze elektryczne suszarki bębnowe, tzw. suszarki nawiewowe, działały według prostej zasady. Pobierane z otoczenia powietrze jest ogrzewane przez nagrzewnicę elektryczną i kierowane na obracający się bęben z praniem. Strumień ogrzanego powietrza sprawia, że woda zawarta w praniu paruje i jest, wraz z ogrzanym powietrzem, usuwana (wywiewana) na zewnątrz urządzenia.
Utrata prawie całego wytworzonego do suszenia ciepła była dość istotną wadą tego typu suszarek. Dodatkowo para pozostawała w pomieszczeniu, w którym znajdowała się suszarka, a skraplającą się wodę trzeba było gdzieś odprowadzać, np. do kanalizacji. Dziś trudno już znaleźć suszarki tego rodzaju.
Wady suszarki nawiewowej wyeliminowano w suszarkach kondensacyjnych, w których zastosowano dwie innowacje. Pierwszą stanowił zamknięty obieg powietrza, które po ogrzaniu pozostawało wewnątrz suszarki. Drugą było zastosowanie chłodzonego powietrzem kondensatora, w którym następowało skraplanie pary wodnej pod wpływem chłodniejszego, pobieranego z zewnątrz powietrza.
Krążące w obiegu zamkniętym powietrze jest ogrzewane przez nagrzewnicę i kierowane do bębna z praniem, przez który przechodzi, zabierając ze sobą parę wodną, a następnie trafia do kondensatora. Powstała w procesie kondensacji woda jest kierowana przez pompę do zbiornika zamontowanego w suszarce, a oczyszczone z pary powietrze wraca z powrotem do nagrzewnicy. Suszarka kondensacyjna znacznie szybciej suszy pranie, jednak w dalszym ciągu część wytworzonego ciepła jest tracona wraz z wydmuchiwanym na zewnątrz powietrzem chłodzącym kondensator.
Dopiero najnowsza technologicznie suszarka z pompą ciepła charakteryzuje się małymi stratami ciepła wytworzonego do suszenia prania i wynikającą stąd znaczną oszczędnością energii. Chociaż ściśle mówiąc, suszarka z pompą ciepła to właściwie suszarka kondensacyjna z pompą ciepła, bo jest to nadal suszarka kondensacyjna, w której zamiast nagrzewnicy i kondensatora zastosowano pompę ciepła.
Skoro suszarka z pompą ciepła to suszarka kondensacyjna, to musi działać analogicznie: pozostające w obiegu zamkniętym powietrze jest podgrzewane, potem przechodzi przez bęben z praniem, odbierając z niego parę wodną, następnie jest schładzane w celu skroplenia pary w wodę, po czym zostaje ponownie podgrzane itd.
Cały sekret działania suszarki z pompą ciepła tkwi w działaniu samej pompy ciepła. Pompa ciepła składa się z zimnego parownika, ciepłego skraplacza, zaworu rozprężającego i sprężarki stanowiących drugi obieg zamknięty, w którym zamiast powietrza, jako czynnik roboczy wykorzystuje się freon, amoniak lub dwutlenek węgla, które charakteryzują się niską temperaturą wrzenia.
Ciepło jest pobierane przez parujący czynnik roboczy znajdujący się pod obniżonym ciśnieniem w parowniku, skąd jego para jest pobierana do sprężarki, gdzie na wskutek wzrostu ciśnienia wrasta też jej temperatura. Rozgrzana para trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło i przez zawór rozprężny wraca do parownika. Parownik pełni rolę kondensatora, a skraplacz rolę nagrzewnicy w obiegu powietrza w suszarce.
Suszarka do prania z pompą ciepła ma wiele zalet, spośród których warto wymienić następujące:
Mówiąc o zaletach, wypada wspomnieć też o nielicznych wadach suszarki do ubrań z pompą ciepła:
Autor: Roman Frej