Data modyfikacji:

Ranking małych ekspresów do kawy z młynkiem

Mały ekspres do kawy z młynkiem to idealne rozwiązanie dla miłośników małej czarnej. Przygotowaliśmy ranking małych ekspresów, które idealnie sprawdzą się w każdym domu. Sprawdź nasze propozycje!
mały ekspres do kawy z młynkiem ranking

Dla kogo mały ekspres do kawy z młynkiem jest dobrym wyborem? 

Jaki ekspres do kawy z młynkiem wybrać? Ciśnieniowe ekspresy do kawy mogą kojarzyć się z dużymi urządzeniami, które zajmują sporo miejsca w kuchni. Jednak w sklepach znajdziemy małe ekspresy do kawy przeznaczone do mniejszych pomieszczeń. To dobra propozycja dla osób przygotowujących kawę tylko dla siebie. Wydajność tego typu urządzeń jest mniejsza, ale to nie powinno stanowić przeszkody, jeśli pijesz jedną lub dwie kawy dziennie.
Wbudowany młynek to ważny dodatek, ponieważ na chwilę przed przygotowaniem kawy mieli ziarna, pozostawiając doskonały smak i aromat. Małe ekspresy są tańsze od pełnowymiarowych, co dla użytkowników z ograniczonym budżetem jest ważną informacją. Mały ekspres do kawy z młynkiem będzie bardzo dobrym wyborem dla praktycznie każdego, kto jest gotów pójść na pewne kompromisy. 

Ekspres ciśnieniowy z młynkiem – wady i zalety 

Zastanawiasz się, jaki ekspres do kawy kupić i czy warto postawić na modele ciśnieniowe z wbudowanym młynkiem. Główną zaletą małego ekspresu ciśnieniowego jest fakt, że zajmuje on naprawdę mało miejsca. Dzięki temu nie musisz zwalniać miejsca w kuchni, aby umieścić takie urządzenie. Obecność młynka pozytywnie wpływa na smak kawy i to także należy zaliczyć jako plus. Ciśnieniowe ekspresy nie są skomplikowane w obsłudze i tak naprawdę do przygotowania napoju wystarczy jeden przycisk. 
Ekspresy ciśnieniowe w wersji mini nie mają zbyt dużo wad. Pojemnik na wodę jest wyraźnie mniejszy, co będzie skutkowało jej częstym uzupełnianiem. Z drugiej strony przy sporadycznym parzeniu kawy nie powinno to stanowić większego problemu.
Jeśli preferujesz różnorodne kawy, to taki ekspres nie będzie dobrym wyborem. Programy ograniczają się głównie do standardowych trybów. W małych ekspresach system mleczny nie zawsze radzi sobie idealnie. Do zrobienia idealnej pianki takie urządzenie może okazać się niewystarczające. Oczywiście są modele, które potrafią zrobić pyszną kawę mleczną. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze małego ekspresu do kawy? 

Podczas wyboru nowego ekspresu do kawy zwróć uwagę na to, jaką mocą dysponuje. Ten parametr mówi o tym, jak szybko urządzenie będzie gotowe do pracy. Dobre modele oferują moc na poziomie 1100 W, choć najlepiej sprawdzają się ekspresy 1500 W. Aby smak kawy był idealny, musi zostać spełnione kilka czynników. Przede wszystkim woda musi przepłynąć przez zmieloną kawę pod odpowiednim ciśnieniem. Wartość ta wyrażana jest w barach i w małych ekspresach powinna mieć ona przynajmniej 10–12 barów. Optymalnie, jak ekspres jest w stanie generować ciśnienie o mocy 15 barów. 
Kolejnym ważnym wyborem jest określenie, jaki młynek będzie miało urządzenie. Ekspresy z młynkiem udarowym tną ziarna poprzez wirowanie. Bardzo często wytwarzana jest wysoka temperatura, która powoduje, że ziarna są przepalone, a to z kolei ma wpływ na gorzki smak kawy.
Zdecydowanie lepiej działają młynki żarnowe, które są wyposażone w dwa elementy z ząbkami. To ogranicza wzrost temperatury i zachowuje odpowiedni smak kawy.
Jednak na tym nie koniec, bo trzeba jeszcze podjąć decyzję, z jakiego materiału będzie wykonany dany młynek. Tutaj do wyboru jest wersja ceramiczna lub stalowa. W obu przypadkach smak kawy będzie tak samo dobry; bardziej chodzi o trwałość tych materiałów. Młynek wykonany ze stali powinien wytrzymać dłużej niż młynek ceramiczny. Warto również wspomnieć, że młynki stalowe efektywniej rozdrabniają ziarna i nie pozostawiają pyłu wewnątrz urządzenia. Oczywiście wybór młynka stalowego może wiązać się z nieco wyższą ceną. Jednak warto dopłacić, ponieważ bezawaryjny ekspres będzie mógł posłużyć bardzo długi czas. Dla mniej wymagających ekspres do kawy z młynkiem ceramicznym również zda egzamin.
Istotnym elementem każdego ekspresu jest system czyszczący. W ekspresach automatycznych zwykle znajduje się dedykowany przycisk, który uruchamia czyszczenie. W dobrych modelach można wyjąć blok zaparzający, aby go umyć z pozostałości kawy. Regularne czyszczenie znacznie przedłuża żywotność ekspresu. 

Polecane ekspresy do kawy 

Beko CEG5311X 

Minimalistyczny ekspres do kawy został wyposażony w stalowy młynek żarnowy oraz łatwy w czyszczeniu system termobloków. Wytwarzane ciśnienie osiąga aż 19 barów, dlatego możesz mieć pewność, że kawa będzie smakowała idealnie. Dzięki mocy 1350 W urządzenie jest gotowe do pracy już po chwili. Wbudowana dysza do spieniania mleka to przydatny dodatek. Ten ekspres ma zaledwie 18 cm szerokości, dlatego jest idealny do każdego domu! 

Melitta Solo Pure Black 

Melitta na polskim rynku cieszy się dużym uznaniem użytkowników. Prezentowany ekspres został zaprojektowany z myślą o miłośnikach małej czarnej. System Aroma Extraction wstępnie zwilża rozdrobnione ziarna kawy, co wpływa na uzyskanie jeszcze lepszego smaku i aromatu. Stalowy młynek żarnowy jest skuteczny i niezawodny. Czytelny panel sterujący oraz elegancki wygląd sprawiają, że obok tego ekspresu nie można przejść obojętnie. 

De’Longhi ECAM 21.117.B 

Mały ekspres ciśnieniowy marki De’Longhi ma wszystko, czego potrzebuje przeciętny użytkownik. Moc 1450 W, ciśnienie 15 barów to parametry wskazujące na to, że mamy do czynienia z wysokiej klasy urządzeniem. Regulacja mielenia ma aż 13 stopni, dlatego możesz dokładnie wybrać, jaki smak chcesz uzyskać. System spieniania mleka Cappuccino jest jednym z najlepszych na rynku. De’Longhi ECAM 21.117B pozwoli Ci poczuć się jak we Włoszech. Kawa z tego modelu jest absolutnie wyjątkowa! 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.