Data publikacji:

Smart zamki do drzwi

Posiadacie w domu wiele cennych przedmiotów i sprzętu elektronicznego? Często wyjeżdżacie w podróże, zostawiając puste mieszkanie na wiele dni? Macie dosyć martwienia się o klucze? Jeżeli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedzi twierdząco, to oznacza, że inteligentny zamek do drzwi jest produktem stworzonym z myślą o was. Z tego tekstu dowiecie się, czym są smart zamki oraz dlaczego warto z nich korzystać.
smart zamki

Jak działają inteligentne zamki do drzwi?

Zamki do drzwi wejściowych antywłamaniowe są podstawą bezpieczeństwa domu. Zamek smart stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnego otwierania drzwi. Kiedy wyposażycie się w tego typu urządzenie, możecie zapomnieć o noszeniu przy sobie kluczy. Inteligentna wkładka do drzwi na pierwszy rzut oka w niczym nie odbiega od standardowego modelu stosowanego od lat w polskich domach. Różnica pojawia się jednak w miejscu, gdzie zazwyczaj występuje szczelina na klucz bądź obrotowy zamek służący do zamknięcia drzwi od wewnątrz.
W smart zamkach w tym miejscu występuje bolec, na którym montujemy specjalny gadżet elektroniczny, który wcześniej wymaga naładowania. Z kolei w domu umieszczamy sprzęt określany mianem Bridge – łączy się on bezpośrednio z routerem i poprzez sieć bezprzewodową wysyła sygnał do zamka. Wkładkę montujemy w drzwiach w dokładnie taki sam sposób, jak pozostałe warianty, więc można zrobić to samemu, bez konieczności wzywania do tego celu specjalisty.
Działanie inteligentnego zamka do drzwi oparte jest na sieci Wi-Fi oraz aplikacji na urządzenia mobilne, jak smartfony, tablety czy smartwatche. Wystarczy, że w oprogramowaniu wciśniemy przycisk odpowiedzialny za otwarcie zamka, żeby zdalnie otworzyć drzwi. Niektóre modele zamków smart korzystają z funkcji geolokalizacji – jeśli więc mamy włączony GPS w telefonie, to gdy znajdziemy się w pobliżu domu, wkładka automatycznie odblokuje drzwi. Kiedy natomiast odejdziemy na dalszą odległość, wtedy zamek zatrzaskuje się i uniemożliwia dostanie się do mieszkania osobom nieupoważnionym.
Naturalnie ze smart zamków nie musimy korzystać wyłącznie w drzwiach zewnętrznych. Tego typu gadżet przydaje się także do zabezpieczenia ważnego pomieszczenia w biurze, zaplecza w sklepie czy np. garażu znajdującego się na publicznym placu. Możliwości jest tak naprawdę wiele i tylko od was zależy, w jaki sposób wykorzystacie inteligentne zamki.

Zalety korzystania ze smart zamków?

Przede wszystkim inteligentny zamek do drzwi ma zapewnić użytkownikom jak największe poczucie bezpieczeństwa. Kiedy zamontujemy tego typu sprzęt, jesteśmy w stanie w dowolnym momencie sprawdzić za pomocą aplikacji, czy ktoś próbował się dostać do naszego domu. Dzięki temu możemy nawet przebywać za granicą, aby w porę zareagować na próbę włamania. Oczywiście kontrola systemu na odległość przydaje się także, kiedy np. będziemy na kilkudniowym wyjeździe i chcemy wpuścić znajomych, aby podlali kwiaty.
Z tego rozwiązania powinny korzystać również osoby posiadające mieszkania na wynajem. Wystarczy udostępnić tymczasowym lokatorom dostęp do dedykowanej aplikacji, aby nie musieć jeździć na miejsce z kluczami. Jest to świetna opcja, gdy posiadamy apartamenty w różnych miastach na terenie Polski. Ponadto eliminujemy w ten sposób sytuację, w której osoba wynajmująca dorobiłaby sobie klucz do naszego mieszkania, żeby w przyszłości dostać się do pomieszczenia bez naszej wiedzy.
No i oczywiście największą zaletą inteligentnych wkładek jest całkowita rezygnacja z pęku kluczy, jaki zazwyczaj przy sobie nosimy. Jeżeli smart zamek zamontujemy w drzwiach wejściowych, piwnicy, garażu lub bramce wejściowej na ogródek, to wtedy automatycznie odchodzi nam aż kilka kompletów kluczy, o które zawsze musimy się martwić. Zamiast wypychać kieszenie niepotrzebnymi przedmiotami, lepiej skorzystać z aplikacji i otworzyć zdalnie wszystkie zamki.
Alternatywnie zamek do drzwi smart jesteśmy też w stanie otworzyć kartami magnetycznymi bądź bransoletkami dla dzieci w formie zegarka. Do niektórych modeli można także dokupić panel z klawiaturą, która otwiera drzwi po wpisaniu ustalonego wcześniej kodu.

Aspekty bezpieczeństwa – czy smart zamki są naprawdę bezpieczne?

Jeżeli posiadacie wysokiej jakości drzwi i zamontujecie do nich np. zamek Tedee Gerda lub zamek Nuki 3.0, to możecie być pewni, że nikt nie włamie się do waszego domu. Tego typu urządzenia oferują atestowane wkładki, których uszkodzenie wymagałoby ogromnego wysiłku.
Ponadto zamki korzystają z szyfrowanych protokołów (np. TLS 1.3) z 256-bitowym kluczem bezpieczeństwa. Oznacza to, że zhakowanie takiego urządzenia wydaje się być wręcz niemożliwe. A nawet jeśli złodziej w jakiś sposób dostałby się do mieszkania, to otrzymalibyście powiadomienie na smartfon. Inteligentny zamek do drzwi Gerda będzie dobrym zabezpieczeniem.

Integracja smart zamków z systemem inteligentnego domu

Smart zamek do drzwi jest jednak tylko jednym ze sposobów zabezpieczenia swojego domu przez włamaniami. Jeżeli zależy wam na jak największym zminimalizowaniu potencjalnej kradzieży, to powinniście wyposażyć się także w alarm, kamerę oraz czujniki ruchu. W tych czasach warto pomyśleć o rozwiązaniach typu smart dom, ponieważ wbrew pozorom nie są one aż tak drogie, a ich skuteczność bywa nieoceniona.
Jeżeli kupicie inteligentny zamek do drzwi wejściowych oraz pozostałe zabezpieczenia od tego samego producenta, to prawdopodobnie będziecie mogli korzystać z tego samego oprogramowania. Bez względu na to, czy macie urządzenie mobilne z systemem operacyjnym Android, czy iOS – dobry sprzęt oferuje wsparcie dla każdego softu.
Zdjęcie: Envato Elements