Data modyfikacji:

Porównanie oczyszczaczy powietrza – które są najlepsze do walki z alergenami? 

Oczyszczacz powietrza to najlepsze urządzenie do walki z alergenami oraz szkodliwymi pyłami PM 2.5. Odpowiadamy na pytanie, jak działają oczyszczacze, a także które z nich są najlepsze dla alergików!
najlepszy oczyszczacz powietrza

Jak działają oczyszczacze powietrza? 

Wbrew pozorom oczyszczacz powietrza nie jest urządzeniem skomplikowanym. W górnej części znajduje się jeden duży lub kilka małych wentylatorów, które zasysają powietrze i mają za zadanie przekierować je do znajdującego się w dolnej części filtra. Następnie powietrze przepływa przez warstwy filtra i szkodliwe cząsteczki znajdujące się w nim są zatrzymywane. Przez otwory wentylacyjne jest zasysane powietrze, a następnie poddawane procesowi filtracji. Finalnie, wentylator wydmuchuje je do góry i rozprowadza po pomieszczeniu. 
Dzięki temu taka konstrukcja jest mało awaryjna i może posłużyć przez dłuższy czas. Najlepszy oczyszczacz powietrza dodatkowo ma wbudowany moduł Wi-Fi, który pozwala na sterowanie bezpośrednio z poziomu aplikacji. W ten sposób nie musisz być nawet w domu, aby dopasować najważniejsze parametry. Większość urządzeń działa automatycznie i na podstawie dokonywanych przez czujnik pomiarów dopasowuje moc urządzenia. Oczywiście, regulowanie mocy jest możliwe manualnie według własnych preferencji. 

Dlaczego oczyszczacz powietrza jest ważny dla alergików? 

Czytając specyfikację oczyszczaczy powietrza, z pewnością nie raz znajdziesz informację, że takie urządzenie jest w stanie zatrzymać 99,97% cząstek o wielkości 0,3 um. To sprawia, że wirusy i bakterie są zatrzymywane. To nie wszystko, ponieważ oczyszczacz jest w stanie wyłapać rozmaite alergeny takie jak pyłki, roztocza, drobnoustroje, wirusy, bakterie, a także cząsteczki kurzu. Przefiltrowane powietrze jest zdrowsze dla organizmu. Tym samym dla alergików jest to doskonały sposób na komfortowe funkcjonowanie w domu każdego dnia. 
Kluczowe w wyborze oczyszczacza dla alergika jest dobranie odpowiedniego filtra, który będzie w stanie zapewnić odpowiednią efektywność oczyszczania powietrza. Zdecydowana większość oczyszczaczy powietrza ma filtry składające się z trzech warstw. Pierwsza zawiera tzw. filtr wstępny, który ma za zadanie zatrzymać kurz, pyłki czy sierść zwierząt. Kolejna warstwa jest odpowiedzialna za filtrowanie formaldehydu, nieprzyjemnego zapachu i innych szkodliwych związków. Trzecia warstwa tak naprawdę jest tą najważniejszą.
Filtr HEPA 13 zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2.5, a także PM10. Co ważne, taki oczyszczacz powietrza do domu jest w stanie poradzić sobie z alergenami, bakteriami, grzybami oraz cząstkami respirabilnymi. Dzięki temu masz pewność, że powietrze jest bardzo dokładnie filtrowane. Oczyszczacze powietrza są również oferowane z filtrami, które mają dodatkową warstwę antybakteryjną lub formaldehydową. 
oczyszczacz powietrza dla alergików

Dla kogo oczyszczacz powietrza będzie dobrym wyborem? 

Oczyszczacz powietrza – czy warto? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, ponieważ zakup takiego urządzenia jest pewnym wydatkiem dla domowego budżetu. W dobie wszechobecnego smogu, oczyszczanie powietrza w domu stało się wręcz koniecznością. Dlatego jest to inwestycja, która pozwoli zadbać o zdrowie wszystkich osób przebywających w Twoim domu. Dzięki bardzo dokładnej filtracji osoby cierpiące na alergie z pewnością odczują poprawę komfortu życia. Oczyszczacz powietrza z kurzu przefiltruje całe mieszkanie. Warunkiem jest dobranie odpowiedniego urządzenia do wielkości pomieszczenia. W innym wypadku nie będzie ono w stanie zapewnić odpowiednio dużego przepływu powietrza. 

Oczyszczacze z funkcją nawilżania – czy warto? 

Suche powietrze w domu to uciążliwy problem szczególnie w sezonie grzewczym. Wiele oczyszczaczy ma wbudowaną funkcję nawilżania, co skutecznie pomaga w zapewnieniu odpowiedniej wilgotności. Skuteczność nawilżania jest bardzo dobra i efekty będzie można zauważyć już po pierwszym uruchomieniu. 
O ile sam oczyszczacz jest urządzeniem, przy którym nie trzeba nic robić, to już przy nawilżaczu musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie zbiornika z wodą. W innym wypadku efekt może być odwrotny i wewnątrz będą rozwijać się bakterie, które będą wydmuchiwane do powietrza w domu. Największym minusem oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania jest ich zdecydowanie wyższa cena. Jeżeli potrzebujesz nawilżacza powietrza do swojego domu, to dopłacenie może okazać się bardzo dobrym wyborem. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza? 

W pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę na wydajność, jaką oferuje dany oczyszczacz. Jest ona wyrażana w m3/h i określa, na jakiej powierzchni urządzenie będzie w stanie przefiltrować powietrze w ciągu jednej godziny.
Jak obliczyć, jaki oczyszczacz powietrza jest nam potrzebny? Musimy oszacować objętość pomieszczenia, czyli powierzchnię pokoju należy pomnożyć przez wysokość pomieszczenia. Rekomendowana wydajność powinna być trzy razy większa od powierzchni, na jakiej będzie pracować sprzęt. Do małych pokoi wystarczy wydajność w przedziale od 100 m3/h do 300 m3/h. W przypadku większych pokoi warto postawić na model z wydajnością 400–500 m3/h. 
Kolejnym parametrem, o którym należy pamiętać podczas zakupu oczyszczacza, jest generowany przez niego hałas. Tutaj należy wziąć pod uwagę dwie wartości dotyczące poziomu hałasu przy minimalnej oraz maksymalnej pracy wentylatora. W normalnym trybie działania głośność nie powinna przekraczać 30–40 dB. Przy maksymalnej wydajności w dobrych oczyszczaczach hałas osiąga około 50–60 dB. Najlepsze oczyszczacze powietrza mają nie tylko dobre właściwości filtrowania powietrza, ale również nie są zbyt uciążliwe dla domowników, co jest niezmiernie ważne. 
Decydując się na konkretny model, warto spojrzeć także na to, jak wygląda dostępność i ewentualna cena filtrów, które trzeba wymieniać co kilkadziesiąt dni, w zależności od zużycia. Niektórzy producenci oferują więcej niż jeden rodzaj filtra, który swoimi właściwościami ma dostosować się do konkretnych warunków, w jakich będzie użytkowany. 
Dodatkowe funkcje pozwalają na jeszcze lepszy komfort życia w domu czy pracy. Przykładem może być oczyszczacz z jonizatorem, który emituje aniony mające za zadanie pozbyć się dodatkowo alergenów, wirusów oraz bakterii. Tym samym jest to znakomity wybór dla alergików. 

Ile powinien kosztować dobry oczyszczacz powietrza? 

Cena oczyszczacza powietrza dla alergików jest uzależniona od kilku czynników. Zazwyczaj mniejsze modele są tańsze i już za niespełna 400 złotych można kupić całkiem solidny model. Oczyszczacz powietrza do 1000 złotych to segment urządzeń o średniej wielkości, które dla przeciętnego użytkownika będą znakomitym wyborem. Droższe modele mogą kosztować nawet 3000 złotych i jest to propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników, poszukujących oczyszczaczy do dużych pomieszczeń.

Oczyszczacze powietrza – najczęściej zadawane pytania

Czy każdy oczyszczacz powietrza jest skuteczny przeciwko alergenom?
Nie każdy oczyszczacz powietrza jest skuteczny przeciwko alergenom. Jednak wiele z nich posiada filtry, które pomagają w usuwaniu alergenów z powietrza. Filtry HEPA są jednymi z najskuteczniejszych filtrów, ponieważ usuwają z powietrza do 99,97% cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większych. Oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA są szczególnie skuteczne w usuwaniu alergenów, takich jak pyłki roślin, kurz, pleśnie, roztocza, sierść zwierząt i wiele innych.

Jak często powinienem wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza?
Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj filtra, intensywność użytkowania, poziom zanieczyszczenia powietrza itp. Zazwyczaj producenci oczyszczaczy powietrza zalecają wymianę filtrów co 3-6 miesięcy. Jednakże, w przypadku intensywnego użytkowania oczyszczacza lub gdy poziom zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie wysoki, filtry mogą wymagać wymiany nawet co miesiąc.

Czy warto inwestować w droższe modele oczyszczaczy?
Warto zainwestować w droższe modele oczyszczaczy powietrza, ponieważ oferują one wiele zalet w porównaniu do tańszych modeli. Droższe modele oczyszczaczy powietrza są zazwyczaj wyposażone w lepsze filtry, które usuwają z powietrza większą ilość zanieczyszczeń. Są także zazwyczaj bardziej wydajne oraz wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak tryb automatyczny, tryb nocny, wyświetlacz LED.

Jakie są objawy, że oczyszczacz powietrza potrzebuje konserwacji?
Oto kilka objawów, które mogą wskazywać na to, że oczyszczacz powietrza potrzebuje konserwacji: spadek wydajności, nieprzyjemny zapach, zmiana koloru filtra, hałas, zmniejszenie przepływu powietrza.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.