Data publikacji:

Grzejnik elektryczny – energooszczędne i designerskie modele 

Grzejnik elektryczny to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę w domu czy miejscu pracy. Na rynku znajdziemy energooszczędne i ciekawie wyglądające modele. Sprawdź, jaki grzejnik będzie dla Ciebie najlepszy! 
grzejnik elektryczny energooszczędny

Jak wybrać najlepszy grzejnik elektryczny do swojego domu? 

Opisywana metoda ogrzewania pozwala na oszczędności. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zobacz, ile prądu zużywa piec elektryczny. Podczas wyboru grzejnika elektrycznego w pierwszej kolejności musisz określić, jaki typ urządzenia będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Już na wstępie możemy napisać, że warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duże pomieszczenie potrzebujemy ogrzać, a także jak często będziemy to robić. Aktualnie na rynku wyróżniamy cztery rodzaje grzejników elektrycznych
Grzejniki olejowe – można powiedzieć, że są to jedne z najbardziej energooszczędnych grzejników elektrycznych! Sekret ich działania polega na podgrzaniu znajdującego się wewnątrz oleju, który następnie nagrzewa obudowę i oddaje ciepło do pomieszczenia. Ogromną zaletą jest fakt, że ciepło jest utrzymywane nawet po wyłączeniu urządzenia. Olejowe grzejniki mniej wysuszają powietrze, co jest dużym plusem. Największą wadą grzejnika elektrycznego olejowego jest dość długie nagrzewanie. 
Grzejniki konwektorowe – ten rodzaj grzejnika charakteryzuje się najlepszym stosunkiem jakości do ceny, dlatego cieszy się ogromną popularnością. Wbudowana grzałka niemal natychmiast po uruchomieniu zaczyna nagrzewać powietrze, przez co ciepło jest odczuwalne w bardzo krótkim czasie. Decydując się na wersję z wentylatorem, masz pewność, że ciepłe powietrze zostanie efektywniej rozprowadzone po pomieszczeniu. Minusem technologii konwektorowej jest wysuszanie powietrza. 
Grzejniki promiennikowe – ten typ urządzenia wykorzystuje światło podczerwone, które jest emitowane przez zastosowany promiennik. Takie rozwiązanie pozwala na dogrzanie miejsc znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu grzejnika. Ogrzane powietrze nie jest wydmuchiwane, dlatego nie ma obawy o rozprzestrzenianie się kurzu, a także nadmierne wysuszanie powietrza. Dzięki temu osoby z rozmaitymi alergiami mogą z niego korzystać bez żadnych obaw. Grzejniki elektryczne na podczerwień są bardzo dobrym wyborem do ogrzania stanowiska pracy lub bardzo małego obszaru. W przypadku większych pomieszczeń lepiej rozejrzeć się za czymś innym. 
Grzejniki ceramiczne – w tego typu grzejnikach stosowane są specjalne wkłady ceramiczne, które są nagrzewane. Następnie przepływa przez nie powietrze, które jest podgrzewane. Właściwości ceramiki pozwalają na utrzymanie wysokiej temperatury jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu grzejnika. Do minusów trzeba zaliczyć stosunkowo wolne nagrzewanie, podobnie jak w przypadku olejowych odpowiedników. 
Nie wiesz jaki wybrać grzejnik elektryczny energooszczędny? Ranking popularnych modeli pomoże w podjęciu decyzji.
Na jakie paremetry zwracać uwagę przy wyborze grzejnika?
Moc – ten parametr jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala dobrać grzejnik do odpowiedniego pomieszczenia. Im wyższa moc, tym większe pomieszczenie będzie w stanie ogrzać konkretny model. Najlepsze grzejniki elektryczne osiągają moc od 1000 W do nawet 2000 W. Nie zawsze wybór mocniejszego modelu ma sens. Jeśli zależy Ci na efektywnym i jednocześnie oszczędnym działaniu, to wybór nieco słabszego grzejnika może być dobrą decyzją. 
Regulacja temperatury – ustawienie ciepła zgodnie z własnymi upodobaniami jest bardzo ważne, dlatego nowoczesne grzejniki elektryczne muszą mieć kilkustopniową regulację. W modelach z wyższej półki mamy możliwość sterowania grzejnikiem za pośrednictwem niewielkiego wyświetlacza lub aplikacji. 
Wykonanie, wygląd i funkcjonalność – większość grzejników elektrycznych jest wolnostojąca i można je bez problemu postawić na podłodze. Jednak zdarzają się sytuacje, że użytkownik chce zamontować takie urządzenie na ścianie. Ważne, aby producent zapewnił taką możliwość poprzez zastosowanie odpowiednich uchwytów. 
Dodatkowe funkcje – jeżeli zależy Ci na nowoczesnym urządzeniu, to zwróć uwagę na grzejnik elektryczny z Wi-Fi. Dzięki temu będziesz mógł sterować jego funkcjami bezpośrednio z poziomu urządzenia mobilnego. To bardzo wygodne rozwiązanie! W niektórych modelach znajdziemy dodatkowo możliwość współpracy z asystentami głosowymi. To oznacza, że prosta komenda głosowa pozwoli na zmianę temperatury czy wyłączenie urządzenia. 

Zalety korzystania z grzejników elektrycznych

 • Prostota użytkowania. Grzejniki elektryczne są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy podpiąć je do źródła prądu, ustawić pożądaną moc grzania i już można cieszyć się ciepłym powietrzem w pomieszczeniu.
 • Uniwersalność. Grzejniki elektryczne można umieścić w dowolnym miejscu w domu lub mieszkaniu, co pozwala na łatwe dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkowników .
 • Niska cena. Grzejniki elektryczne są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi systemami grzewczymi.
 • Bezpieczeństwo. Grzejniki elektryczne nie wymagają stosowania paliw, co oznacza, że nie ma ryzyka wycieku gazu lub zatrucia tlenkiem węgla.
 • Cisza. Grzejniki elektryczne pracują bardzo cicho, co pozwala na komfortowe korzystanie z nich w każdych warunkach.
 • Możliwość programowania. Niektóre modele grzejników elektrycznych wyposażone są w termostat i zegar, co pozwala na zaprogramowanie urządzenia na konkretne godziny. Dzięki temu możemy ogrzać dom wtedy, kiedy jest to potrzebne, czyli zazwyczaj rano oraz wieczorem.
 • Jak wygląda energooszczędność grzejników elektrycznych na tle standardowych urządzeń? 

  Grzejniki elektryczne odpowiednio dobrane do pomieszczenia potrafią zapewnić bardzo dobre rezultaty i oszczędność energii. Najlepiej wybierać modele olejowe lub ceramiczne, które swoimi właściwościami pozwalają na ogrzewanie pomieszczenia nawet w momencie, gdy są wyłączone.
  Trudno porównywać grzejniki elektryczne w stosunku do instalacji centralnego ogrzewania. Gdyby chcieć ogrzać mieszkanie wyłącznie elektrycznym urządzeniem, to rachunki byłyby zdecydowanie wyższe. Jeżeli jednak chcesz jedynie dogrzać pomieszczenie, to można to zrobić przy minimalnym obciążeniu budżetu. Najlepsze grzejniki elektryczne zużywają zdecydowanie mniej prądu, przez co są opłacalną inwestycją. 

  Integracja grzejników elektrycznych z systemem inteligentnego domu – jak to działa w praktyce? 

  Inteligentne grzejniki elektryczne z wbudowanym modułami Wi-Fi oraz Bluetooth mogą również integrować się z systemem smart home. To oznacza, że bez problemu skonfigurujesz je z Apple HomeKit, Asystentem Google czy Amazon Alexa. Oczywiście, przed zakupem warto spojrzeć na specyfikację i potwierdzić, czy dany model będzie współpracował z wybranym systemem. Inteligentny grzejnik elektryczny działa bardzo dobrze i znacznie ułatwia codzienne użytkowanie. 

  Jaki grzejnik elektryczny wybrać? 

  Wybór jest naprawdę spory. Do nowoczesnych pomieszczeń znajdziemy grzejnik elektryczny dekoracyjny, który będzie prezentował się świetnie i idealnie dopełniał wnętrze. Wybór wzorów oraz kolorów jest na tyle duży, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Nowoczesne grzejniki łazienkowe elektryczne także cieszą się sporym zainteresowaniem i z dopasowaniem wiszącego modelu nie powinno być większych problemów. 
  Oczywiście wygląd to jedno. Pozostaje jeszcze kwestia funkcjonalności i oszczędzania energii. Jeżeli poszukujesz grzejnika elektrycznego energooszczędnego do ogrzewania pokoju, to warto wybrać grzejnik olejowy lub ceramiczny. Stosunek jakości do ceny, a także ich właściwości są praktycznie bezkonkurencyjne. 
  Jeśli chcesz po prostu dogrzać pomieszczenie szybko i skutecznie, to warto zastanowić się nad grzejnikiem konwektorowym, który sprawdzi się w tej roli doskonale. Pracownicy biurowi, a także osoby, które potrzebują ogrzać swoje stanowisko pracy, powinny zwrócić uwagę na grzejniki promiennikowe, które są również przyjazne dla alergików. Wybór z pewnością nie jest łatwy, ale każdy powinien znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. 

  Ile kosztuje dobry grzejnik elektryczny? 

  Ceny grzejników elektrycznych są bardzo zróżnicowane. Kompaktowe modele można kupić już od około 50 złotych. Urządzenia nieco większe kosztują od około 100 złotych do 500 złotych. Cena jest uzależniona od mocy, funkcji, a także wielkości. Najdroższe grzejniki elektryczne to koszt rzędu od 500 złotych do nawet 2000 złotych. Zdecydowanie droższe są grzejniki elektryczne z inteligentnymi funkcjami.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.