Data publikacji:

Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Jakie akcesoria są przydatne?  

Fotografia mobilna cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ do zrobienia dobrego zdjęcia wystarczy mieć przy sobie telefon! Podpowiadamy, jak robić dobre zdjęcia każdym telefonem, a także jakie akcesoria są najbardziej przydatne!
jak robić dobre zdjęcia telefonem

Czy warto wybrać telefon do robienia zdjęć?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest lepszym wyborem do zdjęć - aparat czy telefon? Okazuje się, że nie trzeba mieć wcale profesjonalnego sprzętu, aby robić ładne ujęcia. Oczywiście, telefony mają swoje ograniczenia, które w szczególności widać w słabych warunkach oświetleniowych. Ale z roku na rok technologie stosowane w mobilnych urządzeniach są coraz bardziej zaawansowane, co skutkuje doskonałą jakością.
Za wyborem smartfona z dobrym aparatem opowiada się przede wszystkim jego mobilność.  Tak naprawdę nie musisz zabierać ze sobą plecaka ani torby. Cały sprzęt fotograficzny znajduje się w Twojej kieszeni! Dzięki temu można zrobić ładne zdjęcia praktycznie w każdej sytuacji. W dowolnej sytuacji wystarczy wyciągnąć urządzenie i zrobić zdjęcie.
W przypadku aparatów, gabaryty są nieco większe, co nie dla wszystkich jest komfortowym rozwiązaniem. Jeżeli fotografujesz hobbystycznie i po chcesz mieć ładne ujęcia krajobrazowe, architektury czy nawet portrety, to smartfon poradzi sobie doskonale.  
Aparat lepiej się sprawdzi w rękach osób, które poszukują doskonałej jakości, a także chcą mieć możliwość robienia zdjęć w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Plusem aparatów jest dostęp do wielu ogniskowych obiektywów, które sprawdzają się w rozmaitych sytuacjach. Warto dodać, że fotografią mobilną zajmują się również zawodowi fotografowie, dlatego dobry telefon może stanowić fajne uzupełnienie dla klasycznego aparatu.

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem?

Niezależnie od tego czy posiadasz tani telefon, czy flagowy model z najwyższej półki, opanowanie podstawowych zagadnień fotograficznych jest niezwykle ważne. Mając odpowiednią wiedzę będziesz w stanie wykorzystać pełny potencjał aparatu.  

1. Naucz się podstawowych zasad kadrowania

Odpowiednia kompozycja na zdjęciu jest kluczowa do zrobienia dobrego zdjęcia. Naukę zasad kadrowania warto zacząć od klasycznej zasady trójpodziału. Przejdź do ustawień i w opcjach aparatu wybierz opcję siatki. Po jej włączeniu na ekranie pojawią się dwie linie poziome i dwie linie pionowe. Ich przecięcia tworzą tzw. mocne punkty, w których umieszczamy ważne dla kadru obiekty. Może to być człowiek, samochód, drzewo lub cokolwiek innego.
Taki zabieg sprawia, że kadr jest odpowiednio wyważony, a odbiorca wie na jakim elemencie ma skupić swoją uwagę. To prosta, ale bardzo skuteczna metoda!  

2. Opanuj trójkąt ekspozycji

Na trójkąt ekspozycji składają się trzy wartości: przysłona, czas naświetlania oraz ISO. Dzięki znajomości tych zagadnień będziesz wiedział jak naświetlić zdjęcie, a także uzyskać takie efekty jak rozmycie, bądź zatrzymanie ruchu. W wielu smartfonach przysłona ma stałą wartość np. f/1.8, dlatego tak naprawdę musisz się nauczyć, jak działa ISO w aparacie oraz czas naświetlania.

3. Rób zdjęcia w formacie RAW

Wiele smartfonów oferuje możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW. Jest to format nieskompresowany, który zawiera zdecydowanie więcej informacji na temat kolorów, czy zakresu dynamicznego. W ten sposób będzie Ci dużo łatwiej obrabiać zdjęcia, ustawiać balans bieli, a także ratować ujęcia gdy będą zbyt ciemne lub zbyt jasne.  

4. Wybierz odpowiednią porę dnia  

Fotografowanie o odpowiedniej porze dnia ma kolosalne znaczenie! Najlepiej fotografować o tzw. złotej godzinie, czyli na mniej więcej 2 godziny przed zachodem słońca lub 2 godziny po wschodzie słońca. Wówczas światło jest miękkie a kolory żółto-pomarańczowe. W takich warunkach będziesz w stanie zrobić wiele świetnych ujęć.  

5. Nie bój się obróbki zdjęć!

Smartfony choć mają bardzo dobre specyfikacje, to nie zawsze są w stanie osiągnąć efekt taki jaki chcemy. Obróbka zdjęć to sposób na wyrażenie swojej artystycznej wizji. Na początek nie musisz inwestować w płatne wersje aplikacji. Takie apki jak Lightroom Mobile czy Snapseed sprawdzają się bardzo dobrze. Przede wszystkim są bardzo proste i intuicyjne.  

6. Poznaj aparaty w swoim telefonie

Aby robić świetne zdjęcia musisz znać aparaty jakimi dysponuje Twój telefon. Pamiętaj, że najlepszy jest aparat główny, który zwykle jest dużo jaśniejszy oraz ma lepszą matrycę. Do dyspozycji najczęściej mamy aparat szerokokątny, który może radzić sobie trochę gorzej w słabych warunkach oświetleniowych. Wiele telefonów ma jeszcze teleobiektyw, który dobrze sprawdza się do zdjęć detali, a także portretów. W niektórych modelach znajdziemy dodatkową kamerę macro, która umożliwi wykonywanie ujęć z niewielkiej odległości.  

7. Wykorzystaj światło

Światło jest największym sprzymierzeńcem każdego fotografa. Jednak źle wykorzystane może okazać się jego zmorą. Pamiętaj, że fotografowanie smartfonem bezpośrednio pod słońce powoduje spadek kontrastu, ale również jakości zdjęć.
Dodatkowo mogą pojawiać się charakterystyczne flary, które nie zawsze wyglądają dobrze. Prostym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest wykadrowanie zdjęcia tak, aby słońce przechodziło przez drzewa lub inne obiekty. Wtedy nie wpada ono bezpośrednio do matrycy, a zdjęcie wygląda dużo lepiej. 

Akcesoria do fotografii mobilnej, które warto mieć!

Statyw

Jeśli lubisz robić zdjęcia z długim czasem naświetlania to zakup statywu jest absolutnym must-have! Statyw do telefonu to także przydatne akcesorium to fotografowania nocnego nieba, a także wykonywania autoportretów. Warto kupić niewielki statyw, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca.  

Pilot Bluetooth

Pilot Bluetooth przydaje się przy robieniu zdjęć grupowych, a także autoportretów. Nie musisz ustawiać samowyzwalacza i czekać aż skończy się odliczanie. Pilot pozwala na wykonanie zdjęć z odległości nawet 30 metrów. Niewielkie rozmiary sprawiają, że pilota możesz mieć zawsze przy sobie!  

Ulanzi CG01

Ten uchwyt zrobi z Twojego smartfona profesjonalny aparat. Grip przede wszystkim zapewnia lepszy chwyt, który ułatwia kadrowanie oraz robienie zdjęć z różnych perspektyw. W dekielku przypominającym mocowanie obiektywu znajduje się lusterko ułatwiające wykonywanie zdjęć typu selfie.  

NiSi Professional kit Prosories Ricoh GR3

Ten zestaw filtrów do smartfonów ma zapewnić jeszcze lepszą jakość zdjęć w każdych warunkach. Dzięki filtrom będziesz mógł wydłużyć czas naświetlenia, a także podkręcić kolory i kontrast. W zestawie znajduje się filtr szary połówkowy, filtr polaryzacyjny, filtr szary ND8, filtr nocny oraz uchwyt do mocowania. To zestaw który powinien mieć każdy miłośnik mobilnej fotografii! 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.