Data publikacji:

Roboty sprzątające vs tradycyjne odkurzacze. Który wybrać na przedświąteczne porządki? 

Czy robot sprzątający będzie lepszym wyborem niż tradycyjny odkurzacz? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób poszukujących idealnego urządzenia do przeprowadzenia przedświątecznych porządków. Podpowiadamy, co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem!
robot sprzątający

Jak działają roboty sprzątające? 

Roboty sprzątające w porównaniu do standardowych urządzeń działają zupełnie niezależnie, przez co nie musimy być nawet w domu, aby podłoga została posprzątana. Zwykle takie urządzenia są kompaktowe i mają okrągłą obudowę. W pierwszej kolejności wykorzystywane są wbudowane sensory, służące do stworzenia mapy pomieszczenia. Dzięki temu najlepszy odkurzacz może zaplanować trasę, po której będzie się poruszać. Warto dodać, że automatyczne modele mają również czujniki, które pozwalają omijać przeszkody
Pod obudową znajduje się wbudowany zbiornik na zanieczyszczenia. Silnik wprawia w ruch wirujący szczotki, które wymiatają zanieczyszczenia prosto do zbiornika. Zastosowana turbina ssąca ma poradzić sobie z usuwaniem zanieczyszczeń znajdujących się na dywanach lub w innych trudno dostępnych miejscach. 
Dzięki wbudowanemu akumulatorowi taki model działa bezprzewodowo i na jednym cyklu jest w stanie posprzątać całe mieszkanie. Ciekawostką jest fakt, że w przypadku niskiego stanu akumulatora urządzenie automatycznie wraca do stacji dokującej. Tym samym nie musisz być nawet w domu, aby robot sprzątający mógł działać. Tutaj przydatny jest wbudowany moduł Wi-Fi i integracja z dedykowaną aplikacją. Z poziomu smartfona możesz ustawiać parametry sprzątania, a także zaplanować godziny, w których robot będzie działał.

Jak działa tradycyjny odkurzacz domowy? 

Odkurzacze tradycyjne mają bardzo prostą konstrukcję. Pod obudową znajduje się turbina ssąca, która po włączeniu wytwarza podciśnienie i zasysa nieczystości. Odkurzacz domowy charakteryzuje się wysoką skutecznością i małą awaryjnością.
Najbardziej powszechne są modele workowe. Wszystkie zabrudzenia są przekazywane do specjalnego worka, który po zapełnieniu wyciągamy i wyrzucamy. To wiąże się z koniecznością regularnego kupowania worków, których cena wynosi maksymalnie kilkadziesiąt złotych.
Lepiej wypadają urządzenia bezworkowe. Ich sposób działania jest identyczny, ale w takim urządzeniu znajduje się specjalny pojemnik na nieczystości, który po pewnym czasie można wyciągnąć i opróżnić. To generuje zdecydowanie mniejsze koszty i jest stosunkowo wygodne. Dodatkowo, odkurzacze bezworkowe mogą być wyposażone w dodatkowy filtr wodny, który zatrzymuje kurz i alergeny. 

Praktyczne zastosowania obu typów urządzeń – porównanie 

Robot odkurzacz najlepiej sprawdza się w domowych warunkach. Możliwości są całkiem spore, dlatego z posprzątaniem większych pomieszczeń nie powinno być większego problemu. Jednak trzeba pamiętać o tym, że zbiornik na zabrudzenia jest dość mały, dlatego konieczne jest regularne opróżnianie. Dodatkowo, w niektórych modelach mamy funkcję mopowania, która pozwala zachować podłogi w idealnym stanie. 
Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że robot automatyczny nie zawsze będzie idealnym wyborem. Mimo że jego moc ssąca jest wysoka, to pozbywanie się zabrudzeń z dywanów nie zawsze jest tak dokładne, jak mogliby tego oczekiwać użytkownicy. Robot sprzątający najlepiej sprawdza się w regularnym utrzymywaniu czystości, a także pozbywaniu się sierści zwierząt czy zalegającego w trudno dostępnych miejscach kurzu. 
Musisz pamiętać, że musi pracować na równej powierzchni, która będzie pozbawiona większych przeszkód. W innym wypadku nie będzie w stanie się przemieszczać. Takie urządzenie nie jest także dobrym wyborem w miejscach, gdzie występują schody, ponieważ małe kółka nie będą sobie w stanie z nimi poradzić. 
Zastosowanie odkurzaczy tradycyjnych jest zdecydowanie większe. Jeżeli chcesz zapewnić sobie komfort użytkowania i mieć pewność, że każdy zakamarek zostanie bardzo dokładnie posprzątany, to model pionowy jest doskonałym kompromisem. Te urządzenia przede wszystkim są bardzo wygodne z użytkowaniu, a dzięki odczepianej obudowie mogą pełnić rolę miniodkurzacza chociażby do samochodu. Odkurzacz bezprzewodowy w wersji pionowej jest odrobinę droższy od sieciowego, ale gwarantujemy, że warto go kupić, ponieważ gwarantuje on wygodne sprzątanie przez wiele godzin. Warto sięgnąć zwłaszcza po odkurzacz pionowy z funkcją mycia.
Odkurzacze tradycyjne workowe doskonale sprawdzają się w przemyśle, a także firmach. Ich wydajność jest nieporównywalnie wyższa od robotów automatycznych, dlatego taka inwestycja szybko się zwróci. Trzeba pamiętać o tym, że odkurzacz i robot mają trochę inne zastosowania, dlatego warto dobierać urządzenia typowo do konkretnych zadań. 

Koszty zakupu i eksploatacji – roboty sprzątające vs odkurzacze 

W przypadku robotów sprzątających koszty eksploatacji są minimalne. Raz na jakiś czas warto wymienić szczotki, które zapewnią dokładniejsze sprzątanie. Dodatkowo, konieczna jest wymiana filtra HEPA, jednak robi się to mniej więcej raz w roku. Jeżeli planujesz zakup robota mopującego, to musisz liczyć się jeszcze z koniecznością wymiany ściereczek z mikrofibry. Najlepszy robot sprzątający w zestawie ma komplet części zamiennych, dlatego zakup akcesoriów nie będzie od razu konieczny. Jeśli masz ograniczony budżet, to na rynku znajdziesz już robot sprzątający do 1000 zł.
W przypadku odkurzaczy tradycyjnych konieczne jest regularne wymienianie worków. Podobnie jak w robotach automatycznych wymieniany jest filtr HEPA, jednak robi się to zdecydowanie rzadziej. Odkurzacze pionowe i bezworkowe wymagają jedynie wymiany filtrów i w zasadzie na tym wydatki się kończą. W wypadku tańszych modeli do wyboru jest m.in. odkurzacz bezprzewodowy do 500 zł.

Które urządzenie dokładniej czyści podłogi? 

To pytanie, na które odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Najlepszy robot sprzątający ma bardzo wysoką siłę ssania i spokojnie poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami. Jednak w bezpośrednim starciu odkurzacze tradycyjne radzą sobie trochę lepiej, co jest nie tylko zasługą wysokiej siły ssania, ale również możliwości stosowania różnych końcówek, przeznaczonych do różnych typów podłóg. W ten sposób można idealnie doczyścić dywany, ale również łóżko czy inne miejsca.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że robot i odkurzacz to dwa zupełnie inne urządzenia. Jeżeli nie masz czasu na codzienne sprzątanie, ale zależy Ci na tym, aby podłogi były pozbawione zabrudzeń, to warto wybrać odkurzacz automatyczny. Odkurzacz tradycyjny zdecydowanie lepiej radzi sobie z silnymi zabrudzeniami, a jeśli wybierzemy do tego wersję pionową, to wachlarz możliwości będzie jeszcze szerszy. Wybór jest naprawdę spory i trudno wskazać, czy najlepsze będą roboty sprzątające, czy odkurzacze tradycyjne. Wszystko jest uzależnione od preferencji użytkownika.

Odkurzacze automatyczne a tradycyjne – najczęściej zadawane pytania

Czy roboty sprzątające naprawdę dokładnie sprzątają?
Roboty sprzątające są w stanie dokładnie sprzątać, ale ich skuteczność zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj robota, rodzaj podłogi, wielkość pomieszczenia i częstotliwość sprzątania.

Jakie są główne różnice w kosztach eksploatacji obu typów urządzeń?
Koszty eksploatacji robotów sprzątających i odkurzaczy tradycyjnych różnią się od siebie. Roboty sprzątające wymagają regularnej wymiany szczotek, filtrów, szmatek z mikrofibry, a w przypadku hybrydowych modeli również bloków akumulacyjnych. Odkurzacze tradycyjne wymagają wymiany worków i filtrów, co w skali roku nie jest dużym wydatkiem. Roboty sprzątające zużywają mniej energii elektrycznej niż odkurzacze tradycyjne, ale są zazwyczaj droższe w zakupie.

Czy roboty sprzątające radzą sobie z trudnymi zabrudzeniami?
Roboty sprzątające są skuteczne na różnych rodzajach podłóg, takich jak drewno, dywan, płytki. Bardziej zaawansowane modele poradzą sobie także z trudniejszymi zabrudzeniami, jednak do wyjątkowo uporczywych zabrudzeń lepiej wybrać odkurzacz tradycyjny.

Jakie powierzchnie najlepiej sprząta tradycyjny odkurzacz, a jakie robot?
Tradycyjne odkurzacze są skuteczne na różnych rodzajach powierzchni, takich jak dywany, wykładziny, płytki, drewno. Są one szczególnie dobre w usuwaniu większych zanieczyszczeń, takich jak kurz, piasek, sierść zwierząt. Roboty sprzątające są również skuteczne na różnych rodzajach powierzchni, ale są bardziej odpowiednie do mniejszych pomieszczeń oraz w usuwaniu zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc, takich jak pod łóżkiem, kanapą.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.