Data publikacji:

Czy warto kupić etui z powerbankiem?

Ze względu na coraz większe obciążanie aplikacjami nowoczesne smartfony mają ogromne zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem problemu rozładowanej baterii jest etui z powerbankiem. Jak działa taki sprzęt i czy warto go kupić?
etui z powerbankiem
Smartfony z roku na rok dysponują coraz większą mocą obliczeniową, wykorzystywaną do obsługi coraz bardziej kompleksowych zadań i aplikacji, w tym obróbki wykonywanych kamerą zdjęć i klipów wideo. Wraz z tym imponującym postępem technologicznym idzie również rosnące zapotrzebowanie na energię.
Niestety konstrukcja baterii nie zmieniła się zanadto od wielu lat i nie nadąża za zamianami. Użytkownicy telefonu, którzy oczekują od swojego sprzętu smukłej budowy, muszą więc pogodzić się z coraz krótszym czasem działania urządzenia. Nie zawsze jesteśmy w stanie naładować telefon przed wyjściem z domu. Pomagają nam tutaj często powerbanki. Co stanie się jednak, jeżeli to dodatkowe źródło zasilania połączymy z etui telefonu? Czy warto zainwestować w tego typu gadżet?

Powerbank do telefonu. Dlaczego warto go mieć?

Powerbanki dostępne są w sprzedaży od kilkunastu lat, początkowo były bardzo niszowymi urządzeniami, ale wraz z upowszechnieniem się smartfonów oraz wielu innych urządzeń mobilnych zasilanych za pośrednictwem złącza USB, zyskały one ogromną popularność. Wykorzystujemy je w różnych sytuacjach, ale najczęściej przydają się w podróży lub w pracy, gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego, jak również wtedy, gdy nie możemy po prostu znaleźć ładowarki. 
Smartfonowe etui połączone z powerbankiem wydaje się więc kompletnie naturalnym rozwiązaniem. Dzięki temu nigdy nie zapomnimy o dodatkowej baterii i będziemy mieć ją zawsze pod ręką, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy intensywnie korzystamy z telefonu przez cały dzień.

Jak działa etui ładujące?

Aby połączyć powerbank z telefonem, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych kabli – urządzenie musi być tylko poprawnie wsunięte do etui, tak by połączyło się ono z odpowiednim portem w obudowie. Etui ładujące jest oczywiście wyposażone także w przycisk aktywujący proces przekazywania energii. 
W produktach tego typu znajdziemy zazwyczaj dość pojemne baterie o pojemnościach od ok. 3000 mAh do ponad 4500 mAh, które przy pełnym ładunku praktycznie dublują ilość dostępnej telefonowi mocy. 

Zalety i wady etui z powerbankiem

Zwróćmy jednak uwagę na to, że etui z powerbankami zazwyczaj projektowane są z myślą o konkretnych modelach smartfonów, prym wiodą więc tutaj flagowce. Są to najczęściej różne wersje iPhone’ów, a także najpopularniejsze modele firmy Samsung. Jeżeli dobieramy produkty do innych telefonów, jesteśmy zmuszeni sięgnąć po urządzenia uniwersalne, które nie będą dobrze dopasowane do wymiarów sprzętu.
Kolejną wadą etui ładujących są z pewnością ich rozmiary. Umieszczony w nich telefon będzie znacznie cięższy i grubszy, co obniża komfort użytkownika, znacznie trudniej będzie trzymać smartfon w jednej ręce, nie włożymy go już też tak łatwo do kieszeni. Z drugiej strony, niektóre produkty wyposażone są np. w dodatki, takie jak rozkładane nóżki, pozwalające ustawić telefon w pozycji horyzontalnej lub wertykalnej. Znacznemu pogorszeniu ulega tutaj też estetyka. Nawet dopasowane do konkretnego modelu etui będą rzucać się od razu w oczy.
Plusem dużych gabarytów etui jest jednak to, że znacznie skuteczniej ochroni on smartfon przed uszkodzeniem, przejmując na siebie większość energii powstającej w trakcie upadku na podłogę lub przy uderzeniu. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to wyłącznie niektórych modeli.
Kupując etui z powerbankiem, musimy też oczywiście liczyć się z większymi wydatkami. Cena dobrych produktów z tej kategorii, które przygotowane są dla nowych flagowców, może wynosić nawet ponad 200 złotych.
Zdjęcie: Envato Elements