Data publikacji:

Wszystko, co musisz wiedzieć o monitoringu zewnętrznym – przepisy prawne, urządzenia, montaż

Bezpieczeństwo domu i posesji jest jedną z tych kwestii na których nie warto oszczędzać. Poza instalacją antywłamaniowych rolet, drzwi, okien lub bram, jedną z najpopularniejszych metod wzmocnienia ochrony naszej własności jest zdecydowanie się na zakup systemu monitoringu zewnętrznego. Przedstawimy garść najważniejszych informacji na jego temat, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o założeniu kamer. 
monitoring zewnętrzny

Najważniejsze zalety monitoringu zewnętrznego

Monitoring zewnętrzy zwiększa stopień bezpieczeństwa naszego domu oraz posesji, działa też często odstraszająco na nieproszonych gości. Wchodzące w jego skład kamery montowane są na zewnątrz budynków, w najbardziej newralgicznych punktach, między innymi przy drzwiach wejściowych, bramie garażowej, ogrodowym tarasie lub w ogrodzie.
Obraz zebrany przez monitoring pomaga policji w identyfikacji intruzów i zazwyczaj jest niezastąpiony jeżeli chcemy odzyskać skradzione przedmioty. Kamery rozwiewają wątpliwości i pomagają, gdy na posesji dojdzie do różnego rodzaju wypadków losowych lub konfliktów z sąsiadami i innymi osobami, rozpoznamy też np. zwierzęta, które dostają się na naszą działkę rozkopując rabaty i trawnik. Dodatkową plusem jest również to, że kamery mogą pomóc w obserwacji dzieci bawiących się w ogrodzie, gdy nie możemy opuścić domu, bo np. pracujemy przy biurku. 

Rodzaje urządzeń do monitoringu zewnętrznego 

Systemy monitoringu składają się z kilku typów urządzeń, które muszą ze sobą ściśle współpracować. Przyjrzymy się najważniejszym z nich. 

Kamery do monitoringu zewnętrznego

Kamery do monitoringu dzielimy na urządzenia przeznaczone do montażu na zewnątrz i wewnątrz budynku. Modeli z tej drugiej kategorii nie można pod żadnym pozorem wykorzystywać wbrew ich przeznaczeniu. Kamery zewnętrzne wyróżniają się bowiem bardziej solidną budowa, są odporne na niską i wysoką temperaturę, deszcz i śnieg, a także pył, wiatr i dużą wilgoć. Montuje się je zazwyczaj do elementów konstrukcyjnych budynku (belki, słupy itd.), albo bezpośrednio do ścian. 
Kamery zewnętrzne dzielimy na urządzenia bezprzewodowe i przewodowe. W tej pierwszej najpopularniejsza będzie kamera zewnętrzna Wi-Fi, przesyłająca obraz i dźwięk za pośrednictwem sieci domowej. Niektóre bardziej specjalistyczne systemy bezprzewodowe korzystają z własnych dedykowanych radiowych nadajników sygnału odbieranych przez rejestrator. Do zalet bezprzewodowego systemu należy zaliczyć względnie niskie koszty instalacji, a także jej dużą szybkość. Świetnie sprawdzają się w przypadku większości domów jednorodzinnych. Ich zaletą jest także proste parowanie kamery z telefonem.
Kamery przewodowe komunikują się z rejestratorem za pomocą dedykowanych kabli. Instalacja kamer wymaga tu sporych nakładów pracy, położenia nieraz dziesiątek lub setek metrów przewodów i ich odpowiedniego zabezpieczenia lub ukrycia. Nieraz konieczne jest też wykonywanie odwiertów w ścianach budynku. Do zalet kamer przewodowych należy niezawodność, a także wysoka jakość i stabilność sygnału, przez co nadają się one do obserwacji większych posesji, które trudno pokryć siecią bezprzewodową, bez instalacji dodatkowych routerów lub repeaterów. 

Rejestratory

Monitoring zewnętrzny to także rejestratory, stanowiące jego serce. Są to urządzenia elektroniczne zamknięte w podłużnych skrzynkach przypominających odtwarzacze multimedialne. W ich wewnątrz znajdują się podzespoły odpowiadające z odbiór i przetwarzanie sygnału pochodzącego ze wszystkich kamer.
Mają one swoje wyjścia wideo, dając możliwość obserwacji obrazu na żywo z kamer na monitorze lub telewizorze, mogą też wysyłać sygnał do sprzętu mobilnego za pośrednictwem sieci. Rejestratory mogą też zapisywać materiał wideo na kartach pamięci lub dyskach twardych. Dodatkowo sprzęt może też współpracować z systemami inteligentnego domu, wiele zależy tutaj od wybranego modelu lub dostawcy monitoringu.

Czujniki, sensory i alarmy

System monitoringu zewnętrznego można zintegrować i wspomóc czujnikami ruchu, sensorami zainstalowanymi w drzwiach lub oknach, a także alarmami, po ich aktywacji kamery mogą automatycznie zacząć nagrywanie zdarzenia, które zapisywane jest przez rejestrator. Dzięki konstrukcji modułowej, system monitorujące można rozszerzać o dowolną liczbę tego typu dodatkowych elementów.

Kluczowe parametry i funkcje kamer zewnętrznych

Kamery do monitoringu zewnętrznego powinny wyróżniać się pewnymi konkretnymi cechami, wpływającymi bezpośrednio na ich funkcjonalność. Wśród nich na pierwszym miejscu należy koniecznie wymienić jakość rejestrowanego obrazu. Zaleca się obecnie, aby sygnał wideo był zapisywany w rozdzielczości 1080p (Full HD 1920 X 1080 pikseli). Znacząco ułatwia to wychwycenie drobnych detali, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu intruzów. Z tego też powodu, dobrze byłoby, gdy obraz był dostępny w pełnym kolorze, przynajmniej część kamer powinna też móc rejestrować dźwięk. 
Kolejna cecha kamery, wpływająca na monitoring zewnętrzny i jego przydatność, jest możliwość rejestracji obrazu w warunkach słabego oświetlenia. Opcja ta przydaje się zwłaszcza w nocy. Nowoczesne kamery wspomagają się tutaj sensorami promieniowania podczerwonego, pozwalając dojrzeć złodziei w prawie całkowitych ciemnościach. 
Kamery monitorujące powinny być wyposażone w szerokokątne obiektywy, zapewniające jak największe pole widzenia. Ma to znacznie zwłaszcza, gdy obserwują duży wycinek działki np. ogród lub podjazd. Należy ustawić je też w taki sposób, by nie pozostawiać między nimi żadnej nieobserwowanej „martwej przestrzeni”. Dobrym rozwiązaniem są więc tutaj też modele obrotowe, które przyglądają się jeszcze większej części działki, zgodnie z wcześniej ustawionym programem. 
Dobre kamery wyposażone są też w czujniki ruchu lub światła, dzięki czemu sprzęt uruchamia się w przypadku, gdy wykryje w pobliżu ruch, rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić energię. Interesującym rozwiązaniem jest też kamera zewnętrzna z podglądem w telefonie, pozwalająca wysyłać obraz bezpośrednio do naszego urządzenia mobilnego, bez potrzeby jej integracji z systemami smart home.

Przepisy prawne dotyczące monitoringu zewnętrznego 

Wielu właścicieli domów rozważających instalację monitoringu na swojej posesji zadaje sobie pytanie, czy istnieją przepisy ograniczające ich prawo do tego typu inwestycji. Po pierwsze, warto zaznaczyć, że ustawodawca znacznie surowiej podchodzi do kontroli monitoringu w przestrzeni publicznej, a więc np. instalowanej na działkach należących do prywatnych przedsiębiorstw lub organizacji. Tutaj znacznie mają regulacje RODO, broniące prywatności osób, które są obserwowane przez kamery.
Właścicieli domów jedno i wielorodzinnych nie obowiązują ścisłe zapisy RODO, dotyczące przetwarzania danych i wizerunku obserwowanych ludzi, nie znaczy to jednak, że mogą oni instalować kamery w dowolnym miejscu swojej posesji. Po pierwsze monitoring nie może ingerować w prywatność osób trzecich, dotyczy to nie tylko gości, ale również przypadkowych przechodniów i przede wszystkim sąsiadów. Jeżeli poczują się oni poszkodowani z tego tytułu, mają prawo złożyć przed sądem pozew cywilny za naruszenie ich dóbr osobistych i po udowodnieniu winy domagać się w nim odszkodowania. 
Sprawa jest więc dość jasna, kamery i mikrofony nie mogą być np. skierowane na okna domu naprzeciwko, obserwować sąsiadów lub rejestrować przypadkowe rozmowy na ulicy. Specjaliści radzą, aby obiektywy kamer ustawiać w ten sposób, aby uniknąć przypadkowej obserwacji terenu otaczającego domu. Obowiązkiem właściciela monitowanego domu jest również wywieszenie odpowiednich tabliczek informacyjnych np. na płocie lub bramie, informujących o jego obecności. 

Montaż systemu monitoringu zewnętrznego

Montaż kamer monitoringu najlepiej pozostawić profesjonalnym firmom oferującym tego typu usługi. Jeżeli instalujemy tylko kilka kamer, na wykonanie pracy możemy zdecydować się na samodzielne wykonanie pracy. Poleca się tutaj szczególnie zestawy bezprzewodowe, dzięki którym montaż kamery sprowadzi się do wybór jej odpowiedniego miejsca i przymocowania do odpowiedniej powierzchni, do czego wystarczy zazwyczaj wiertarka z kompletem wkrętów.
Zdjęcie: Envato Elements