Data modyfikacji:

Co kupić dziadkowi na Dzień Dziadka?

Przypadający 22 stycznia Dzień Dziadka to czas, który warto spędzić z rodziną, pokazując jej najstarszym członkom naszą pamięć i przywiązanie. Z tej okazji wnuki składają dziadkom życzenia, w szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne uroczystości i przedstawienia. Nieodłącznym elementem święta są również drobne upominki. Podpowiadamy, co można kupić dziadkowi na Dzień Dziadka.
prezent dla dziadka

Dzień Dziadka i Dzień Babci - skąd wzięła się ta tradycja?

Dzień Babci i Dziadka to święta o kilkudziesięcioletniej tradycji, ustanowione w czasach PRL. Jako pierwsze swojego dnia doczekały się panie. W 1964 r. redaktorzy pisma „Kobieta i życie” wpadli na pomysł uhonorowania 85-letniej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, wręczając jej po występie tort. Zapoczątkowało to nową tradycję składania życzeń i kupowania drobnych upominków wszystkim babciom. Dzień Dziadka został ustanowiony w 1978 r. - w głosowaniu Telewizji Polskiej zwyciężyła koncepcja, by panowie obchodzili swoje święto dzień po paniach. Początkowo rozważana była inna koncepcja - by Dzień Dziadka obchodzić 30 maja, w dniu urodzin Mieczysława Fogga, jednak ten pomysł nie zdobył dużej popularności.

Co kupić babci i dziadkowi na ich święto?

Wybór odpowiednich prezentów dla dziadków na ich święto wbrew pozorom nie jest rzeczą łatwą. Niekoniecznie najlepszym wyjściem będą typowe „upominki dla osób starszych” - witaminki, nudne skarpety czy puchowe kapcie. Zamiast myśleć w sposób stereotypowy powinniśmy włożyć w przygotowanie podarunku odrobinę wysiłku - zastanowić się, co naprawdę interesuje dziadka i co rzeczywiście sprawi mu radość. Przypomnieć sobie przegadane razem godziny i zaskoczyć obdarowanego czymś, o czym zawsze marzył. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być również podarowanie wspólnie spędzonego czasu. Nawet najdroższy prezent nie będzie cieszył, jeżeli zostanie dany „na odczepne”. Dobrym pomysłem może być zaplanowanie wspólnie spędzonego dnia - na przykład uroczysty obiad w domu lub wyjście do restauracji, wspólny spacer czy udział w wydarzeniach sportowych lub kulturalnych.

Wpływ na wybór prezentu ma oczywiście również kwota, jaką możesz przeznaczyć na ten cel. W przypadku kilkulatków zwykle będą to niewielkie sumy - można za nie kupić dziadkom słodkości, miłe drobiazgi, samodzielnie wykonać laurkę czy przygotować poczęstunek. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nastolatków i osób dorosłych, którzy mogą sobie pozwolić na zakup droższych prezentów - tu pole manewru jest znacznie większe.

Co kupić dziadkowi na Dzień Dziadka? Nasze pomysły

Kubki z ciekawym napisem

Kubki to prezenty uniwersalne - przydadzą się praktycznie każdemu, są niedrogie i dostępne w bardzo wielu ciekawych wariantach. W sklepach internetowych nie brakuje modeli okolicznościowych, zaprojektowanych specjalnie z myślą o Dniu Dziadka - często umieszczono na nich ciekawe grafiki i miłe lub zabawne napisy. Wybierz ciekawe hasło, które zaskoczy twojego dziadka swoim ciepłem i poczuciem humoru. Możesz także zamówić indywidualny projekt - na przykład kubek ze zdjęciem, na którym jesteście razem. To sprawi, że pijąc herbatę, obdarowana osoba będzie przypominać sobie o dniu, w którym otrzymała prezent i o tobie. Dobrym rozwiązaniem może być również zakup kompletu kubków dla dziadka i dla babci. Jeżeli twój dziadek lubi piwo, ciekawym pomysłem będzie podarowanie mu ozdobnego, kolekcjonerskiego kufla.

Wysokiej jakości kawa, herbata lub miód

Innym prezentem, który zawsze się sprawdza, jest zestaw wysokiej jakości kaw lub herbat. Któż z nas nie lubi odkrywania nowych smaków i aromatów? Taki podarunek z całą pewnością będzie doskonałą ku temu okazją. Umili samotne wieczory i spotkania w gronie znajomych. Do wyboru są kawy ze wszystkich regionów świata, wysokiej jakości herbaty czarne i zielone, białe, owocowe, pu-erh i rooibosy, klasyczne herbaty chińskie i japońskie. Do tego miłym dodatkiem będą akcesoria do zaparzania lub konfitury czy drobne słodycze. Możesz zdecydować się na zakup gotowego zestawu prezentowego lub skomponować go samodzielnie. W takim wypadku nie zapomnij o estetycznym opakowaniu!

Adapter i płyty winylowe ulubionego zespołu

 Jeżeli twój dziadek lubi słuchać muzyki, być może dobrym pomysłem będzie zakup adaptera (gramofonu) i płyt winylowych z jego ulubionymi nagraniami. To niezwykle oryginalny, a przy tym pełen klasy prezent. Co ważne, podobne urządzenie wcale nie musi być drogie - dobry model kupimy już za około 200 zł. Muzyka odtwarzana z gramofonu ma swój niepowtarzalny urok, jest niezwykle klimatyczna. W sklepach internetowych czy na targach staroci znajdziesz winyle za grosze - i nie muszą być to wcale przeboje Mieczysława Fogga czy występy Mazowsza. Być może twój dziadek będzie woli klasykę rocka, jazz lub wielkie hity lat 80. Bez problemu znajdziesz je w ofercie.

Prezent na dzień dziadka - bilet na koncert lub mecz

A może by tak zamiast kolejnego niepotrzebnego gadżetu podarować... wspomnienia i wspólnie przeżyte emocje? Zaplanuj coś, czego twój dziadek długo nie zapomni. Jeżeli jest fanem piłki nożnej, kup bilety na mecz lokalnej drużyny. A może lepszym pomysłem będzie wyjście na koncert ulubionego zespołu lub do teatru? To doskonała okazja.

Prezenty związane z hobby

Poszukując idealnego prezentu, zawsze warto wybierać rzeczy związane z hobby czy pasją osoby, która ma zostać obdarowana. W równym stopniu dotyczy to młodszych, jak i starszych. Twój dziadek to zapalony wędkarz? Kup mu nową wędkę, spławik lub zestaw przynęt. Jeżeli twój dziadek lubi robić nalewki, podaruj mu ozdobny słój z kranikiem, a jeżeli jego hobby to majsterkowanie - narzędzia, których jeszcze nie posiada. Dobrym rozwiązaniem może być również ciekawa książka.

Autor: Anita Michalik