Data publikacji:

Jaki router do smart home?

System smart home to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, które po jednym parasolem łączy ze sobą wiele urządzeń codziennego użytku, systemy monitorujące i zabezpieczające dom, a także ogrzewanie i klimatyzację oraz wiele innych elektronicznych gadżetów lub mechanizmów ułatwiających życie. Dzięki niemu możemy zarządzać domem nawet z drugiego krańca świata, odebrać domofon w drzwiach siedząc w pracy, albo sprawdzić podgląd z ogrodowej kamery na wakacjach. Zdecydowana większość elementów w systemach inteligentnego domu komunikuje się ze sobą w sposób bezprzewodowy za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Dlatego też niezwykle ważne jest wybranie odpowiednio mocnego i wszechstronnego routera, który będzie nią zarządzał.
router do smart home

Jakie zadania stoją przed routerem w systemie smart home?

Podstawą pełnowymiarowych systemów inteligentnego domu są tzw. jednostki centralne. To miniaturowe komputery oferujące oprogramowanie pozwalające na zarządzanie wszystkimi urządzeniami smart home. Jak już zaznaczyliśmy, zazwyczaj spory procent z nich łączy z bazą w sposób bezprzewodowy. Metoda ta pozwala uniknąć nadmiaru przewodów w domu, a także umożliwia szybka rozbudowę systemu o nowe elementy. 
W obrębie pojedynczego systemu smart home może pracować nawet kilkadziesiąt różnych urządzeń. Poza sprzętem AGD i RTV (telewizory, projektory, pralki, piekarniki, lodówki, zestawy Hi-Fi i kina domowego, są to też termostaty, bojlery, piece, kolektory słoneczne, kamery monitoringu, inteligentne zamki, czujniki i alarmy (przeciwwłamaniowe, wyczuwające czad i dym), lampy i żarówki, a także zraszacze ogrodowe i wideofony. Zarządzanie taką liczbą sprzętów jest sporym obciążeniem dla każdego routera.
Dodajmy, że systemy smart home często obejmują domy o bardzo dużej powierzchni lub wielu kondygnacja, co wymaga mocnego routera, którego sygnał potrafi pokonać bez przeszkód grube ściany i stropy zapobiegające zakłóceniom. Nie zapominajmy również o tym, że z Wi-Fi w routerze korzystać będą też domownicy surfujący w sieci lub oglądający filmy i seriale w ulubionym serwisie VoD. Dobry router powinien też odpowiadać bez zająknięcia na ich potrzeby. 

Czym powinien charakteryzować się router smart home?

W przypadku budowy systemu smart home eksperci obecnie stanowczo polecają zakup nowoczesnych routerów pracujących w standardzie Wi-Fi 6, który wyróżniany jest również za pomocą oznaczeń  802.11ax lub ax. Od routerów działających w poprzednim systemie Wi-Fi 5, urządzenia odróżnia kilka interesujących możliwości. 
Po pierwsze, routery Wi-Fi 6 z rankingu poniżej wysyłają i odbierają sygnał jednocześnie na dwóch pasmach radiowych o częstotliwości 2,4 i 5 GHz. Fale 2,4 GHz zapewniają większy zasięg sygnału, ale gorzej radzą sobie z pokonaniem przeszkód, takich jak ściany i stropy. Z drugiej strony, standard 5 GHz lepiej penetruje przeszkody i ułatwia przesyłanie i odbieranie dużych ilości danych, nie dociera one jednak z pełną siłą na większe odległość. Wysyłając sygnał w dwóch pasmach zwiększamy szanse na to, że połączenie nie zostanie zerwane.
Routery Wi-Fi obsługuje też znacznie lepsze transfery danych na poziomie do 10 Gb/s, pozwalając na przesyłanie dużych ilość informacji w obrębie sieci, bez jej wyraźnego spowolnienia, co ma znaczenie zwłaszcza dla systemów monitoringu. 
Kolejnym atutem routerów Wi-Fi 6 są systemy zapobiegające występowaniu niespodziewanych zakłóceń sygnału wywołanych obecnością innych sieci Wi-Fi działających w pobliżu. Stanowi to problem zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, gdzie nakładać może się na siebie nawet kilkanaście różnych sygnałów.
Routery WiFi 6 potrafią też negocjować z kompatybilnymi urządzeniami, które łączą się z internetem, czas ich wybudzania i aktualizacji zebranych przez nie danych danych. Dzięki temu urządzenia nie pobierają np. aktualizacji, gdy zajmują się innymi zadaniami obciążającymi łącze, albo ich bateria jest na wyczerpaniu. 
Nie można zapomnieć też o tym, że w routerach Wi-Fi 6 znajdziemy mocne procesory radzące sobie z obsługą nawet kilkudziesięciu urządzeń naraz, co jest świetnym wsparciem dla właścicieli rozległych systemów inteligentnego domu.
Router dla smart home będzie też zazwyczaj urządzeniem z wyższej półki cenowej, najlepiej nie schodzić tutaj poniżej kwoty 300 złotych. Wybieramy również urządzenia, z jak największą liczbą mocnych i regulowanych anten, pozwalających uzyskać maksymalny możliwy zasięg sieci Wi-Fi. W przypadku, gdy będzie on niewystarczający, jedynym rozwiązaniem jest dokupienie specjalnych repeaterów sygnału lub dodatkowych routerów. 

Polecane modele routerów do smart home

Asus RT-AX55 
TP-Link Archer AX55 
Asus RT-AX58U 
Asus ROG STRIX GS-AX5400
Xiaomi Mi AIoT AX3200 
TP-Link Archer AX11000
Huawei AX3 Quad-Core WS7200-20 
OPPO 5G CPE T1a 
Zdjęcie: Envato Elements