Data publikacji:

Rozwiązania inteligentnego domu: jakie korzyści przynosi system automatyzacji domowej?

W ostatnich latach o tzw. inteligentnych domach mówi się coraz częściej przede wszystkim dlatego, że za sprawą ceny systemy te stały się wreszcie dostępne dla przeciętnych konsumentów i nie są już zarezerwowane wyłącznie dla wybranych. W artykule podpowiadamy, jak działają i jakie możemy czerpać z nich korzyści.
inteligentny dom

Czym jest smart home?

Idea inteligentnego domu jest znacznie starsza niż mogłoby się wydawać. Wykrystalizowała się ona niedługo po zakończeniu II wojny światowej. W wyobrażeniu ówczesnych inżynierów na dom tego typu składał się nowoczesny i sterowany elektroniczne sprzęt AGD, a także inne urządzenia wyposażenia budynku, takie jak systemy ogrzewania oraz klimatyzacji, którymi można było zarządzać zdalnie z poziomu specjalnego panelu sterowania. Wizja ta była wówczas kompletnym science fiction, a prototypowe „domy przyszłości” pozostawały wyłącznie pobudzającą wyobraźnię atrakcją wielu wystaw i targów technologicznych organizowanych na całym świecie.
Pomysł na w pełni zintegrowany inteligentny dom był stale rozwijany i unowocześniany w latach 80. i 90., a jego realizacja w praktyce miała być według konstruktorów zawsze „kwestią najbliższych kilku lat”. Nie oznacza to jednak, że żadne z przedstawianych wówczas rozwiązań nie były realizowane w sposób komercyjny. Systemy tego typu, ze względu na ogromne koszty i ograniczenia technologiczne, mogły obsługiwać wyłącznie duże budynki użyteczności publicznej, biurowce lub hotele, gdzie inwestycja taka miała jakikolwiek sens.
Tak naprawdę, dopiero w minionej dekadzie systemy typu smart home zaczęły wreszcie realizować w pełni wizje wynalazców sprzed kilkudziesięciu lat, stając się wreszcie dostępne dla przeciętnego właściciela domu jednorodzinnego lub mieszkania w bloku. Stało się to w dużej mierze dzięki upowszechnieniu się technologii komunikacji bezprzewodowej i spadkowi cen komponentów elektronicznych oraz popularyzacji smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych.

System inteligentnego domu – jak wygląda i działa w praktyce?

Na system inteligentnego domu składają się skomunikowane ze sobą urządzenia oraz elementy wyposażenia domu i ogrodu. Wszystkie są podłączone do jednostki centralnej, dającej użytkownikowi pełną kontrolę nad ich działaniem. Jedną z największych zalet systemów inteligentnego domu jest to, że mają one w większości konstrukcję modułową. Oznacza to, że można dowolnie mieszać i dobierać sprzęt wchodzący w ich skład, w razie potrzeby dodając lub wymieniając jego części.
Systemy smart home możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie. Pierwszą z nich tworzą gotowe rozwiązania oferowane przez profesjonalne firmy, zazwyczaj są one montowane na etapie budowy lub kompletnego remontu domu/mieszkania. Są one zazwyczaj bardzo kompleksowe, a dzięki temu, że powstały na etapie projektowania wnętrz, mogą zarządzać nawet najdrobniejszymi funkcjami budynku, pozwalając zdalnie odkręcić kran w wannie, włączyć pranie lub podgrzać zupę na kuchence.
Drugą stanowią systemy instalowane w już istniejących domach czy mieszkaniach, które podczas zakładania nie wymagają najczęściej realizacji poważnego remontu. Jeżeli chodzi o możliwości, ograniczają się one zazwyczaj wyłącznie do kilku najważniejszych funkcji, takich jak sterowanie oświetleniem, systemem alarmowym/monitoringiem lub ogrzewaniem. Koszt zakupu poszczególnych komponentów jest tutaj zdecydowanie niższy, ale ciężar ich konfiguracji spada na użytkownika (lub montera). Ze względu na niższą cenę systemy te są zdecydowanie bardziej popularne. 
Sercem każdego inteligentnego domu jest hub/jednostka centralna, a więc mikrokomputer zbierający informacje pochodzące od wszystkich sprzętów w obrębie systemu, które są połączone z nimi w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Ta druga metoda jest obecnie w większości oparta o sieć Wi-Fi, choć niektórzy producenci stosują swoje autorskie technologie niezależne do sieci domowej. 
Dostęp do jednostki centralnej tradycyjnie otrzymujemy z poziomu specjalnego ściennego panelu sterującego, znacznie popularniejsze jest jednak obecnie używanie dedykowanej aplikacji mobilnej, dającej pełen dostęp do wszystkich opcji. Dzięki temu, że hub łączy się internetem, możemy go kontrolować dowolnego miejsca na świecie. 
Wielu użytkowników preferuje również wydawanie komend głosowych. Oprogramowanie nowoczesnych systemów smart home jest też w pełni kompatybilne z najpopularniejszymi cyfrowymi asystentami, opcje zmienimy więc przez telefon, a także za pomocą stale aktywnych inteligentnych głośników, które można postawić w dowolnym miejscu. Użytkownik może tutaj samodzielnie ustawić hasło aktywacyjne i komendy włączające np. światło lub ogrzewanie.
System smart home może też zautomatyzować wiele codziennych czynności, o zaprogramowanej z góry godzinie wyłączy lub włączy światło na podjeździe lub w ogrodzie, podgrzeje wodę w kotle lub podwyższy temperaturę w sypialni. Możliwości zależą tutaj w ogromnej mierze od elementów przyłączonych do huba. 

Elementy, które mogą wejść w skład systemu inteligentnego domu

Inteligentne gniazdka – standardowe elektryczne gniazdka, które komunikują się bezprzewodowo z centralą systemu. Urządzenia te potrafią nie tylko włączać się lub wyłączać o ustalonej godzinie, ale również mierzyć ilość zużytej energii elektrycznej. Używając ich w całym domu, zyskujemy niezwykle cenne informacje, które mogą wpłynąć na obniżenie rachunków.
Inteligentne żarówki – żarówki i listwy LED z modułem komunikacji bezprzewodowej, którymi możemy sterować zdalnie, zmieniając chociażby ich natężenie i kolor światła lub programując włączanie lub wyłączanie się o konkretnych godzinach.
Kamery monitoringu – do centrali systemu smart home można podłączyć dowolną liczbę kamer monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego domu. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownik może w każdej chwili zobaczyć na żywo obraz z dowolnej z nich. 
Domofony/wideofony i zamki – połączenie ich z system smart home pozwala na zdalne otwieranie i zamykanie zamków, a nawet odbieranie dzwonków do drzwi, gdy jesteśmy poza domem.
Zraszacze i oświetlenie ogrodowe – system inteligentnego domu może samodzielnie włączać i wyłączać zraszacze i oświetlenie ogrodowe. Po skomunikowaniu z czujnikiem wilgotności gleby, podlewanie roślin i trawnika będzie jeszcze bardziej skuteczne. 
system inteligentnego domu
Czujniki ruchu i alarmy – wszelkiego rodzaju czujniki alarmowe mogą wysłać nam powiadomienie na telefon, gdy wykryją jaką niepokojącą aktywność w pobliżu lub we wnętrzu domu. Potrafią też automatycznie zawiadomić firmę ochroniarską lub policję o włamaniu.
Czujniki gazu lub czadu – niezbędne, gdy w domu korzystamy z ogrzewania na gaz lub węgiel. Po połączeniu z systemem otrzymamy powiadomienia alarmowe na telefon po przekroczeniu bezpiecznych wartości jakości powietrza.
Systemy sterowania ogrzewaniem – system inteligentnego domu jest kompatybilny z dowolnym rodzajem ogrzewania, dzięki dodatkowym termometrom możemy dokładnie regulować poziom ciepła w każdym pomieszczeniu.
Systemy sterowania roletami i żaluzjami – po skomunikowaniu z hubem smart home zdalnie spuścimy lub podniesiemy żaluzje w dowolnym oknie lub całym domu, także o zadanej wcześniej godzinie.
Systemy Hi-Fi i TV – inteligentny dom pozwala też opuścić zdalnie ekran projektora albo uruchomić elementy zestawu kina domowego lub systemu nagłośnieniowego, jedną komendą uruchomimy też ulubioną muzykę lub włączymy serwis streamingowy w TV.
Inne urządzenia – do systemu inteligentnego domu podłączymy też wiele innych urządzeń np. sterujących klimatyzacją. Limitem jest tu jedynie system operacyjny jednostki centralnej, a także fizyczna liczba wejść, jakie obsługuje.
Zdjęcie: Envato Elements