Data publikacji:

Samsung Galaxy Z Fold 5 vs Motorola Razr 40 Ultra. Porównanie składanych smartfonów  

Samsung Galaxy Z Fold 5 czy Motorola Razr 40 Ultra to składane smartfony, które zostały zaprezentowane w 2023 roku. Flagowe modele nie tylko świetnie się prezentują, ale mają również bardzo mocne podzespoły. Który z nich okaże się lepszy? Na to pytanie odpowiemy w naszym porównaniu! 
motorola razr 40 ultra vs samsung galaxy z fold 5

Ekrany i obudowa

Oba smartfony korzystają z elastycznych ekranów, jednak producenci do każdego z porównywanych telefonów podeszli w trochę inny sposób. I tak Samsung Galaxy Z Fold 5 korzysta z 7,6-calowego, składanego panelu AMOLED z rozdzielczością 1812x2176 px wraz z odświeżaniem 120 Hz. Po złożeniu telefon ma dodatkowy 6,2-calowy wyświetlacz Dynami AMOLED 2X z odświeżaniem 120 Hz oraz rozdzielczością 904x2316 px. Oba panele charakteryzują się doskonałą jakością i z pewnością nie rozczarują wymagających użytkowników.  
W Motoroli Razr 40 Ultra mamy wyświetlacz główny o wielkości 6,9 cala i rozdzielczości 1080x2640 px. Częstotliwość odświeżania zwiększono do 165 Hz, co gwarantuje jeszcze płynniejszy obraz. Po złożeniu mamy niewielki ekran o wielkości 3,6 cala i rozdzielczości 1056x1066 px. Mimo to producent zastosował odświeżanie 144 Hz. Na mniejszym panelu można nie tylko podejrzeć powiadomienia, ale również korzystać z aplikacji i prostych gier.  
Ze względu na inną charakterystykę składanych smartfonów różnice w wadze są zauważalne. Samsung Galaxy Z Fold 5 waży 253 gramy, natomiast Motorola Razr 40 Ultra osiąga masę 185 gramów.  W kieszeni zdecydowanie mniejszym obciążeniem będzie telefon Motoroli.
Samsung zyskuje lekką przewagę pod względem odporności na wodę. W Z Fold 5 mamy certyfikat IPX8 pozwalający na zanurzenie na głębokość 1,5 metra przez 30 minut. Motorola Razr 40 Ultra jest jedynie odporna na zachlapania.  

Procesor, pamięć RAM i bateria

Sercem Samsunga Galaxy Z Fold 5 jest procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 współpracujący z 12 GB pamięcią RAM. To aktualnie najmocniejsza jednostka w smartfonach z Androidem, dlatego na brak wydajności nikt nie powinien specjalnie narzekać. Składany telefon bez problemu poradzi sobie z wymagającymi grami, a także aplikacjami.  
Motorola Razr 40 Ultra również korzysta z topowego procesora, jednak odrobinę starszej wersji Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. Ta jednostka w porównaniu do podstawowego Snapdragona 8  Gen 1 została podkręcona i minimalnie ustępuje wydajnością nowszej generacji. Motorola również działa z 12 GB pamięcią RAM a dzięki praktycznie czystemu Androidowi 13 optymalizacja stoi na wysokim poziomie. Można powiedzieć, że oba składane telefony osiągają bardzo podobne rezultaty.  
Samsung Galaxy Z Fold 5 otrzymał baterię o pojemności 4400 mAh oraz wsparcie dla szybkiego ładowania o mocy 25W. Z drugiej strony Motorola Razr 40 Ultra ma ogniwo o pojemności 3800 mAh oraz technologię szybkiego ładowania o mocy 30W. Mimo różnicy 600 mAh, oba telefony osiągają podobne czasy pracy. Ze względu na duże ekrany w Samsungu, jego zapotrzebowanie na energię jest większe. Oba modele powinny wytrzymać na jednym cyklu ładowania około jednego dnia.  

Aparaty fotograficzne

Producenci składanych smartfonów nie stosują topowych aparatów fotograficznych w swoich smartfonach, jednak Samsung postanowił umieścić podobne aparaty co w modelach Galaxy S23. Główna matryca ma rozdzielczość 50 Mpix, a obiektyw światło f/1.8. Druga kamera szerokokątna ma rozdzielczość 12 Mpix oraz światło f/2.2. Zestaw dopełnia 10-megapikselowy teleobiektyw ze światłem f/2.4 oraz 3-krotnym przybliżeniem optycznym.  
Motorola Razr 40 Ultra korzysta z dwóch aparatów. Główny dysponuje rozdzielczością 12 Mpix oraz światłem f/1.5. Druga kamera szerokokątna ma rozdzielczość 13 Mpix oraz światło f/2.2. Mimo że Motorolą można zrobić dobre zdjęcia, to jednak lepsze wrażenie zrobił Samsung Galaxy Z Fold 5. Ten model oferuje bardziej szczegółowe fotografie, a dzięki obecności teleobiektywu możemy wykonywać kreatywniejsze ujęcia.  

Samsung Galaxy Z Fold 5 czy Motorola Razr 40 Ultra? Werdykt 

Samsung Galaxy Z Fold 5 to smartfon kompletny, który jest dedykowany dla najbardziej wymagających użytkowników. Tak naprawdę mamy pod ręką nowoczesny smartfon, który po rozłożeniu spełnia funkcje tabletu. Do tego otrzymujemy solidny procesor, a także niezły zestaw aparatów fotograficznych.  
Motorola Razr 40 Ultra to trochę inny telefon, który jest dedykowany dla osób poszukujących kompaktowego urządzenia z nowoczesnym wyświetlaczem. Ten smartfon będzie idealny do korzystania z mediów społecznościowych, oglądania filmów, czy robienia pamiątkowych zdjęć. Po złożeniu praktycznie nie odczujemy go w kieszeni i to jest jego kolejna ogromna zaleta.  Motorola jest także tańsza o około 1500 złotych, co dla wielu osób może być czynnikiem decydującym o zakupie. 
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.