Data publikacji:

Kino domowe 5.1 vs 7.1: różnice i porównanie systemów dźwiękowych

Zastanawiasz się nad wyborem kina domowego, ale nie wiesz który system dźwiękowy jest lepszy? W tym poradniku analizujemy kina domowe wykorzystujące system 5.1 oraz 7.1. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze!
kino domowe 5.1 vs 7.1

Charakterystyka systemów 5.1 oraz 7.1

Znasz już odpowiedź na pytanie kino domowe czy soundbar. Pora zatem przujrzeć się dwóm popularnym systemom. Kino domowe w systemie 5.1 składa się z sześciu głośników, natomiast system 7.1 wykorzystuje osiem głośników. W systemie 7.1 dodatkowe dwa głośniki są umieszczane z tyłu i dzięki temu mamy w pomieszczeniu efekt dźwięku przestrzennego. To bardzo dobrze sprawdza się w dużych salonach, gdzie mamy większe pole do odpowiedniego ustawienia zestawu. Warto wspomnieć, że każdy z wymienionych systemów ma na swoim wyposażeniu jeden głośnik niskotonowy odpowiedzialny za generowanie basów.

Kino domowe 5.1

Kina domowe w systemie 5.1 charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami i są chętniej wybierane przez użytkowników, ponieważ można je z łatwością dopasować nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Zarówno aranżacja, jak i konfiguracja jest prostsza, ponieważ nie musimy martwić się o umieszczenie dwóch dodatkowych głośników.
System 5.1 z kolei nie będzie dobrym wyborem w bardzo dużych pomieszczeniach. Dźwięk będzie zbyt mocno rozchodził się po pomieszczeniu, co z pewnością przełoży się na gorsze wrażenia podczas oglądania filmów, czy słuchania muzyki.  
Zestaw kina domowego 5.1 jest uznawany za najlepszy do pomieszczeń o wielkości nieprzekraczającej 35 metrów. W większych pokojach  
Kino domowe 5.1 charakterystyka:  
 • liczba kanałów 6 (5 standardowych + 1 subwoofer)  
 • dobra jakość dźwięku  
 • idealne do mniejszych pomieszczeń  
 • wspierane formaty: Dolby Digital i DTS  
 • Kino domowe 7.1

  Kino domowe w systemie 7.1 jest naturalnym wyborem do większych pomieszczeń, w których dwa dodatkowe głośniki idealnie dopełniają cały zestaw. To przekłada się na głębszy dźwięk przestrzenny, a dzięki wsparciu dla rozmaitych kodeków podczas oglądania filmów możemy poczuć się jakbyśmy byli w samym centrum akcji.  
  Jeżeli zdecydowalibyśmy się na kino domowe 7.1 do małego pomieszczenia, to dźwięki generowane przez głośniki z tyłu mogłyby zagłuszyć to, co jest odtwarzane z głośników przednich. Efekt przestrzenny nie jest wtedy tak dobrze odczuwalny, a samo oglądanie filmu, czy słuchanie muzyki nie sprawia aż takiej przyjemności. System 7.1 musi być dostosowany do konkretnego pomieszczenia.  
  Trzeba zdawać sobie sprawę, że kino domowe 7.1 jest droższe od wersji 5.1. Szczególnie jest to widoczne gdy spojrzymy na modele z wyższej półki cenowej. Wybór kina domowego 5.1 z pewnością będzie odciążeniem dla domowego budżetu.  
  Kino domowe 7.1 charakterystyka:  
 • liczba kanałów 8 (7 standardowych i 1 subwoofer)  
 • większa głębia dźwięku, lepszy efekt przestrzenny  
 • idealne do większych pomieszczeń  
 • wspierane formaty: Dolby TrueHD, DTS-HD, Master Audio 
 • Czy dźwięk 7.1 w kinie domowym jest lepszy?

  Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jakość dźwięku zależy przede wszystkim od wielkości pokoju. Nawet gdy wybierzesz kino domowe 7.1, to w małym pomieszczeniu nie będziesz w stanie wykorzystać jego pełnego potencjału. W takim wypadku zdecydowanie lepiej zainwestować w kino domowe 5.1, które będzie nie tylko tańsze, ale również zapewni bardzo dobre parametry. Tak naprawdę zakupienie i niewłaściwe ustawienie systemu 7.1 może sprawić, że uzyskamy efekt odwrotny i dźwięk będzie bardzo słabej jakości.  
  Oba rozwiązania oferują dość podobne funkcje, dlatego tutaj trudno wskazać, który system byłby wyraźnie lepszy. Podobnie jest w przypadku wyboru poszczególnych modeli. Ze znalezieniem dobrego kina domowego 5.1 oraz 7.1 nie będziesz miał najmniejszych problemów. Na koniec pamiętaj o tym, aby podjąć właściwą decyzję musisz ocenić pomieszczenie multimedialne, które tworzysz. Przemyślane zakupy sprawią, że stworzysz własne kino w domowym zaciszu.  

  Polecane zestawy kina domowego 5.1 oraz 7.1  

  Pioneer HTP-076D-B

  Świetny zestaw kina domowego w systemie 5.1. Maksymalna moc wyjściowa zestawu wynosi 870W, natomiast amplituner został wyposażony w takie standardy jak Dolby Atmos i DTS:X. Ponadto mamy złącze HDMI i moduł Bluetooth do bezprzewodowego połączenia.
  Kino domowe ma również wsparcie dla rozdzielczości 4K oraz obsługuje HDR10, HLG i Dolby Vision. W praktyce oznacza to, że oglądanie popularnych filmów będzie czystą przyjemnością. To solidny zestaw, który zebrał wiele pozytywnych opinii.

  Yamaha YHT-1840

  Marka Yamaha na rynku zestawów kina domowego ma bardzo mocną pozycję. Prezentowany model obsługuje wideo 4K przy 60 kl./s, a także HDR 10 wraz z Dolby Vision. W zestawie otrzymujemy 4 głośniki satelitarne o mocy 80W oraz głośnik główny o mocy 100 W. Subwoofer ma moc 100W, co wystarczy do generowania wyczuwalnych basów. Ten zestaw kina domowego w systemie 5.1 na pewno Cię nie rozczaruje.

  Denon AVR-X1700H + JAMO S807

  Ten zestaw kina domowego w systemie 7.1 jest dedykowany dla nieco bardziej wymagających użytkowników. Amplituner marki Denon obsługuje moc 80W na kanał, a także wykorzystuje technologię takie jak DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Vision czy HDR10+.
  Co ciekawe, urządzenie obsługuje materiały filmowe w standardzie 8K, dlatego do nowoczesnych telewizorów jest to znakomity wybór. Ponadto mamy w zestawie głośniki JAMO S807 HCS, które charakteryzują się bardzo dobrą jakością. Wybierając ten model na pewno nie będziesz rozczarowany jakością dźwięku jaki ma do zaoferowania.  
  Zdjęcie: Envato Elements
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.