Data publikacji:

Akcesoria do fotografii ulicznej. Jak dyskretnie uchwycić uliczne sceny? 

Planujesz spróbować swoich sił w fotografii ulicznej, ale nie wiesz, jakie akcesoria kupić, aby robić jeszcze lepsze zdjęcia? Chwytanie niezwykłych momentów które mają miejsce na ulicach przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu będzie dla ciebie czystą przyjemnością. Sprawdź, jak delikatnie uchwycić uliczne sceny!
fotografia uliczna

Jak zacząć przygodę z fotografią uliczną?

Tak naprawdę przygodę z fotografią uliczną może rozpocząć każdy, niezależnie od tego, jaki sprzęt posiada. Aby zdjęcia uliczne wychodziły dobrze, musisz znać podstawy fotografii, które pozwolą  zapanować nad aparatem, a nie odwrotnie. Korzystanie z manualnych ustawień na początku może być wyzwaniem, ale gwarantuję, że z czasem będzie coraz łatwiej.  
W fotografii ulicznej dwie rzeczy odgrywają ważne role. Pierwszą jest kompozycja, która powinna być ciekawa dla odbiorcy. Warto wykorzystać najprostszą metodę kompozycji jaką jest trójpodział. Linie siatki w pewnych momentach się przecinają i tworzą tzw. mocne punkty. Wystarczy umieścić fotografowaną osobę w odpowiedniej części kadru i gotowe. Oczywiście z czasem będziesz zagłębiać się w kolejne tajniki dotyczące obsługi aparatu.  
Przygodę z fotografią uliczną zacznij najlepiej od sprzętu, który posiadasz. Ne trzeba od razu zaczynać od bezlusterkowca za 20 000 złotych, ponieważ i tak nie będziesz w stanie wykorzystać jego pełnego potencjału. Zamiast tego skup się na nauce i ewentualnie zdecyduj się na akcesoria, które mogą być przydatne. Uzyskanie poszczególnych efektów nie zawsze jest proste, ale nauką i konsekwencją będziesz w stanie zrobić niesamowite ujęcia. Aparat fotograficzny dla początkujących będzie wystarczające.

Jaki aparat będzie najlepszy do fotografii ulicznej?

Aby dyskretnie uchwycić uliczne sceny najlepiej mieć ze sobą kompaktowy aparat, który nie będzie rzucał się w oczy. Warto zacząć od smartfona z dobrym aparatem, który swoimi parametrami wyprzedził niejeden aparat cyfrowy.
W fotografii ulicznej najlepiej sprawdzą się bezlusterkowce z matrycą APS-C, Full Frame oraz micro 4/3. Tak naprawdę każdy z tych aparatów będzie dobry. Jeśli planujesz robić zdjęcia po zmroku, to warto kupić aparat, który lepiej poradzi sobie z wyższymi czułościami ISO. Pamiętaj, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaki aparat do ulicznej fotografii będzie najlepszym wyborem. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Obiektyw stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy?

Jaki rodzaj obiektywu wybrać? Dobór obiektywu do miejskiej fotografii jest niezwykle istotny. Przede wszystkim warto stawiać na szkła jasne f/2.8, f/2.0 czy f/1.8. Przy zdjęciach portretowych uzyskasz ładnie rozmyte tło, a jaśniejszy obiektyw oznacza więcej światła po zmroku.
Jest spora grupa fotografów miejskich korzystających z obiektywów stałoogniskowych oraz zmiennoogniskowych. Przypomnijmy, że w obiektywie stałoogniskowym nie ma możliwości przybliżenia obrazu. W zamian jednak mamy dużo jaśniejsze szkła do wyboru, które charakteryzują się lepszą ostrością.  
Zoomy do miasta o ogniskowych 17-40 mm czy 24-70 mm są uniwersalnym i jednocześnie bardzo dobrym wyborem, ponieważ dają komfort i elastyczność podczas robienia zdjęć. Trudno więc powiedzieć które szkło jest lepsze. Na pewno możemy powiedzieć, że  obiektyw szerokokątny, natomiast prawdziwego kadrowania uczymy się po zamontowaniu obiektywu stałoogniskowego.

Te akcesoria do fotografii ulicznej warto mieć!

Zestaw czyszczący

To akcesorium powinien mieć kaźdy fotograf w swojej torbie. Podczas zmiany obiektywów w miejskich warunkach matryca może ulec zabrudzeniu. Dzięki zestawowi czyszczącemu będziesz w stanie szybko wyczyścić wnętrze aparatu z kurzu, a także innych nieczystości które mogą pojawić się na obudowie.  
aparat do street photo

Filtr Black Mist

Współczesne aparaty tworzą ostry, kontrastowy obraz, który wygląda dobrze, ale nie zawsze pasuje do klimatu, który chcemy osiągnąć. Mówiąc w dużym uproszczeniu, filtr Black Mist zmiękcza źródło światła i powoduje, że spada kontrast. Efekt wygląda, jakbyś robił zdjęcia starszym aparatem analogowym. Filtr ten doskonale sprawdza się w słoneczne dni, ale również po zmroku. Światła wyglądają wtedy znakomicie!  

Filtr polaryzacyjny

Filtr polaryzacyjny warto mieć w swojej torbie, ponieważ redukuje odblaski i podkręca kolory. Dzięki temu będziesz mógł uzyskać ładniejszy kolor nieba, ale przede wszystkim usuniesz odblaski z masek i szyb samochodowych. Filtr polaryzacyjny sprawdza się w fotografii miejskiej doskonale!  

Plecak lub torba fotograficzna

Do przemieszczania po mieście plecak lub torba fotograficzna to absolutne must-have. Warto mieć miejsce w którym będziesz mógł bezpiecznie przechowywać swój sprzęt. Do tego typu fotografowania lepiej wybrać plecak, który nie będzie ograniczał Ci ruchów, a także zmieści więcej sprzętu.  

Dodatkowe baterie i karty pamięci 

Nowoczesne aparaty mają wiele przydatnych funkcji, ale ich największym minusem jest krótki czas pracy na baterii. Podczas szukania miejskich kadrów może okazać się, że bateria wyczerpała się w najmniej spodziewanym momencie. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej jeden dodatkowy akumulator, choć najlepiej mieć dwie baterie w swojej torbie.  
Karty pamięci również są niezwykle przydatne. Zwykle jedna karta do fotografowania w mieście wystarczy, ale nigdy nie wiadomo co przyjdzie Ci fotografować i czasami okazuje się, że warto mieć dodatkowe miejsce na zdjęcia. Dodatkowa karta w rozmiarze 64 GB w zupełności wystarczy.  

Pasek na szyję lub rękę

Robiąc zdjęcia w mieście będziesz nie raz musiał poruszać się w tłumie ludzi. W takich sytuacjach łatwo o upuszczenie aparatu na ziemię, co jak wiadomo jest kosztowne. Dlatego pasek na szyje będzie chronił Twój sprzęt w takich sytuacjach. Jego zaletą jest również odciążenie rąk w momencie gdy nie robisz zdjęć. Alternatywą jest pasek na nadgarstek, który jest połączony z aparatem specjalnym klipsem. W wielu sytuacjach to akcesorium sprawdza się nawet lepiej niż klasyczny pasek.  

Statyw  

Fotografa miejska jest idealna do spróbowania swoich sił z techniką długiego czasu naświetlania. A do tego niezbędny jest stabilny statyw. Pamiętaj, aby wybrać model, który będzie w stanie udźwignąć Twój aparat. Producenci podają różne wartości od 3 kg nawet do 35 kg. Im wyższa wartość, tym prawdopodobnie lepsza stabilność aparatu. Na statywie nie warto oszczędzać, ponieważ tani model wykonany ze słabych materiałów przewróci się i uszkodzi aparat.  

Osłona przeciwdeszczowa  

Fotografia miejska w deszczowy dzień pozwoli uzyskać niesamowite efekty, ponieważ światła latarni i samochodów będą pięknie odbijały się w kałużach. W takich sytuacjach warto mieć osłonę przeciwdeszczową, która ochroni korpus przed uszkodzeniem. Takie akcesorium nie należy do drogich, dlatego jest to jedna z obowiązkowych inwestycji każdego miejskiego fotografa.  
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.