Na rynku znajdziemy rozmaite rodzaje obiektów przeznaczone do różnych zastosowań. Wielu fotografów ma tym samym dylemat, jakie szkło będzie dla niego najlepsze. Podpowiadamy, jaki obiektyw będzie najlepszym wyborem dla ciebie!
Zakup lustrzanki lub bezlusterkowca to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Do fotografowania, oprócz samego aparatu, potrzebny jest odpowiedni rodzaj obiektywu. Aby wybrać właściwe szkło, w pierwszej kolejności określ, jaki typ fotografii cię interesuje. To pomoże zawęzić pole poszukiwań do kilku konkretnych modeli.
Warto znać również ogniskowe obiektywów, które mają ogromny wpływ na same zdjęcia. Im niższa wartość ogniskowej, tym szerszy kąt widzenia oferuje obiektyw. To oznacza, że obiektywy z ogniskową 17 mm będą w stanie objąć znacznie większy obszar niż obiektywy 50 mm. Więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części naszego poradnika.
To odwieczny dylemat wielu fotografów. Obiektyw zmiennoogniskowy, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na zmianę pola widzenia obiektywu. Tym samym pod ręką nie mamy jednej, a kilka ogniskowych. To znacznie ułatwia fotografowanie, ponieważ gdy chcemy wykonać zdjęcie, nie musimy za każdym razem wymieniać obiektywu.
Jednak tego typu konstrukcje mają swoje ograniczenia. Do największych należy zaliczyć nieco słabszą ostrość, a także maksymalny otwór przysłony, który w najdroższych modelach wynosi f/2.8, choć na rynku pojawiają się obiektywy z przysłoną f/2.0.
Obiektywy typu zoom mają zastosowanie w fotografii reportażowej, krajobrazowej, fotografii architektury czy zdjęć wykonanych podczas podróży. Uniwersalny charakter tego typu szkieł sprawia, że mogą być one wykorzystywane w praktycznie każdych warunkach.
Obiektywy stałoogniskowe nie mają możliwości zmiany ogniskowej, ale do ich największych zalet należy zaliczyć światło. Najlepsze modele mają światło f/1.2 lub f/1.4. Jasne obiektywy z przysłoną f/1.8 można kupić już za około 500-600 złotych.
Tego typu konstrukcja pozwala na uzyskanie mniejszej głębi ostrości, czyli rozmycia tła za fotografowanym obiektem. Większa ilość światła oznacza z kolei, że łatwiej będzie fotografować w słabych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo obiektywy stałoogniskowe są uznawane za ostrzejsze, co ma wpływ na ostateczną jakość obrazu.
Obiektywy stałoogniskowe dobrze sprawdzają się w fotografii portretowej, ślubnej, fotografii natury oraz wszędzie tam, gdzie chcemy rozmyć tło i wpuścić do matrycy nieco więcej światła.
Obiektywy szerokokątne mają ogniskową od 8 mm do 35 mm. Ultraszerokokątne szkła doskonale sprawdzają się w fotografii architektury oraz krajobrazu. Wszędzie tam, gdzie chcemy uchwycić jak najszersze pole widzenia, wówczas warto sięgnąć po taki model.
Obiektywy, których ogniskowa zbliża się do 35 mm są uważane za najbardziej uniwersalne. Za ich pomocą można wykonać chociażby reportaż. Ogniskowa 35 mm jest najchętniej wybierana przez posiadaczy aparatów z matrycą pełnoklatkową.
Obiektywy portretowe doskonale sprawdzają się do fotografowania ludzi. Wynika to z konstrukcji, która nie powoduje niekorzystnego zniekształcenia twarzy. Jaki obiektyw do portretów będzie najlepszy? Do takich zdjęć idealne będą ogniskowe 50 mm, 85 mm, a także 135 mm.
Czym się charakteryzują te rodzaje obiektywów? Dłuższa ogniskowa zapewnia większe przybliżenie, co pozwala na fotografowanie miejsc z dużych odległości. Teleobiektywy doskonale sprawdzają się w fotografii krajobrazowej, choć można je z powodzeniem wykorzystać w fotografii ulicznej czy koncertowej. Jaki teleobiektyw kupić? Zwróć uwagę na takie elemnty jak stabilizacji czy światło.
Obiektywy do fotografii makro pozwalają na ostrzenie z bliskiej odległości, zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Przy długiej ogniskowej jesteśmy w stanie uchwycić detale, których nie zobaczylibyśmy gołym okiem. Te rodzaje obiektywów mają ogniskową od 60 mm do 100 mm.
To najlepsze rodzaje obiektywów dla początkujących fotografów. Doskonały stosunek jakości do ceny sprawia, że niewielkim kosztem można wykonać naprawdę solidne zdjęcia.
Obiektywy kitowe mają charakter zmiennoogniskowy. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć obiektyw o ogniskowej 18-55 mm. To daje dostęp do szerokich ujęć, jak i nieco bliższych portretów. Na rynku znajdziemy wiele innych konfiguracji obiektywów uniwersalnych.
Powodem nieco niższej ceny w podstawowych obiektywach jest zmiana jasności przysłony. Obiektywy uniwersalne są ciemniejsze od tych stosowanych przez profesjonalistów.
Zastanawiasz się, jaki obiektyw fisheye kupić i czy warto go wybrać? Obiektywy typu rybie oko ze względu na swoją charakterystyczną konstrukcję pozwalają na uzyskanie bardzo szerokiego pola widzenia, które wynosi nawet 180 stopni. To doskonale sprawdza się przy fotografowaniu wnętrz, a także tworzeniu fotografii w 360 stopniach.
Minusem obiektywów typu rybie oko jest zniekształcanie obrazu w szczególności na rogach. Tę wadę optyczną można jednak usunąć w łatwy sposób za pomocą programu do obróbki zdjęć.