Data modyfikacji:

Jaki obiektyw fisheye (rybie oko) będzie najlepszy? 

Obiektyw typu rybie oko wyróżnia się na tle innych szerokim polem widzenia, które otwiera zupełnie nowe możliwości podczas fotografowania. Czym dokładnie jest fisheye i gdzie znajdzie swoje zastosowanie? Sprawdź!

obiektyw fisheye

Czym jest obiektyw fisheye?

Fisheye zaliczamy do grupy obiektywów szerokokątnych. Konstrukcja o nieskorygowanej dystorsji objawia się charakterystycznymi zniekształceniami na bokach obrazu. Pierwsze obiektywy pojawiły się już w latach 30. XX wieku.

Warto wspomnieć, że kąty widzenia w zależności od konkretnego modelu wahają się od 100 do 180 stopni. Ogniskowa rybiego oka jest ściśle powiązana z matrycą w aparacie. W pełnoklatkowych obiektywach wynosi ona 16 mm, w przypadku matryc APS-C najczęściej spotykamy ogniskową 8 mm, natomiast dla micro 4/3 ogniskowa może wynosić 4 mm.

Obiektywy fisheye występują w wersji kołowej, gdzie obrazek tworzy kółko, a pozostały obszar jest czarny. W pełnoklatkowych obiektywach obraz pokrywa całą matrycę, co w efekcie przekłada się na bardzo szerokie pole widzenia.

Obiektyw fisheye znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach 

Zastanawiasz się, jaki obiektyw do portretów wybrać i czy może to być fisheye? Obiektywów typu rybie oko nie można nazwać uniwersalnymi ze względu na ich właściwości optyczne. Bardzo duże zniekształcenia sprawiają, że fotografując ludzi, narażamy się na to, że będą wyglądali oni niekorzystnie.

Fisheye raczej sprawdza się w fotografii architektury, krajobrazu, a także świetnie nadaje się do tworzenia panoram w 360 stopniach. Obiektyw rybie oko sprawdzi się przy niektórych ujęciach w fotografii sportowej, a także przy wszystkich kreatywnych ujęciach. Jeżeli chcesz dać ponieść się swojej fantazji fotograficznej, to fisheye z pewnością ci w tym pomoże.

Czy popularne rybie oko można zastąpić innym obiektywem? 

Fisheye stanowi fajny dodatek i uzupełnienie fotograficznego wyposażenia. Jeśli jednak nie masz zbyt wielu szkieł, to jego zakup może cię w pewien sposób ograniczać. Zniekształcenia wyglądają ciekawie, ale do czasu. Z pewnością znajdzie się wiele ujęć, które będziesz chciał wyprostować.

Wady optyczne rybiego oka można skorygować w postprodukcji. Wówczas obraz prezentuje się nieźle, ale musimy liczyć się z tym, że pewna część brzegów może zostać przycięta.

Jeżeli nie chcesz, aby dystorsja była problemem, to lepiej wyposażyć się w obiektyw ultraszerokokątny. Takie szkła oferują nieco mniejsze pole widzenia, ale wady optyczne są praktycznie niezauważalne. Ceny obiektywów szerokokątnych w porównaniu do rybiego oka są porównywalne. Oczywiście kwota jest uzależniona od klasy danego szkła.

Sprawdź także ranking obiektywów

Czy rybie oko to obiektyw, który warto kupić?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Jeżeli znajdziesz zastosowanie dla tego szkła, a szeroka perspektywa jest czymś, co cię interesuje, to zdecydowanie warto zainwestować pieniądze w taki obiektyw.

Przed zakupem warto jednak przemyśleć kwestię ograniczeń i wad, jakie posiadają te szkła. Po ich przeanalizowaniu będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję.

Polecane obiektywy rybie oko 

Nikkor AF fisheye 16 mm 

Bardzo dobry obiektyw fisheye sprawdzi się do profesjonalnych zastosowań. Ogniskowa 16 mm sprawia, że dystorsja nie powoduje utraty jakości. System korekcji bliskiego ogniskowania sprawia, że detale są doskonale widoczne niezależnie od odległości, z jakiej wykonano zdjęcie.

Dodatkowo na pokładzie tego modelu mamy silnik autofokusa, który działa doskonale w każdych warunkach. Prezentowany model posiada światło f/2.8, dlatego w słabych warunkach oświetleniowych poradzi sobie znakomicie.

Samyang 8 mm Asphericial IF MC II 

To jeden z najtańszych i jednocześnie najpopularniejszych obiektywów typu fisheye na rynku. Druga generacja Samyanga 8 mm ma możliwość odpięcia osłony przeciwsłonecznej. Solidna konstrukcja poradzi sobie nawet w bardzo trudnych warunkach.

Ten obiektyw nie ma silnika autofokusa, dlatego konieczne jest manualne szukanie ostrości. Na szczęście przy większości kadrów wystarczy ustawienie pokrętła na nieskończoność. Przysłona f/3.5 spokojnie sprawdzi się w rozmaitych warunkach oświetleniowych. 

Olympus Zuiko Digital ED 8 mm 

Ogniskowa tego obiektywu odpowiada 16 mm w systemie małoobrazkowym. Do dyspozycji mamy pełny 180 stopniowy kąt widzenia. Elementy niskodyspersyjne powodują, że aberracja chromatyczna jest minimalna. Kolorowa diafragma przysłony wpływa na naturalne rozmycie tła.

Wielokrotnie powlekane elementy optyczne redukują występowanie poświaty. Cała konstrukcja została odpowiednio zabezpieczona, aby chronić przed kurzem i przypadkowymi zachlapaniami. Do aparatów Olympusa to obiektyw praktycznie idealny o bardzo szerokim polu widzenia. 

Venus Optics Laowa 4 mm Fisheye Micro 4/3 

Obiektyw rybie oko jest dedykowany do aparatów z matrycą Micro 4/3. Pole widzenia w tym modelu wynosi aż 210 stopni, co daje jeszcze bardziej spektakularne efekty. Wystarczą dwa zdjęcia, aby wykonać panoramę w 360 stopniach!

Przysłona f/2.8 daje ostry obrazek. Obiektyw można wykorzystać w fotografii nocnej do tworzenia niecodziennych ujęć. Całość waży zaledwie 135 gramów, dlatego w torbie to szkło nie zajmie zbyt dużo miejsca. 

Autor: Bartłomiej Mazurek