Data publikacji:

Ranking piecyków i grzejników elektrycznych na ten sezon grzewczy

Na dworze robi się coraz zimniej, a to oznacza tylko jedno: sezon grzewczy oficjalnie się rozpoczął. Co w sytuacji, gdy w twoim domu lub mieszkaniu potrzeba dodatkowego źródła ciepła? Strzałem w dziesiątkę jest grzejnik elektryczny, który jest polecany w sytuacji, gdy ogrzewanie centralne nie spełnia wystarczająco dobrze swojego zadania lub czekasz po prostu na nowe kaloryfery albo wyposażenie kotłowni. Jaki jest najlepszy grzejnik elektryczny? Znamy odpowiedź.
piecyk elektryczny

Dlaczego warto rozważyć zakup grzejnika elektrycznego? Poznaj jego zalety

Jakimi zaletami może pochwalić się najlepszy grzejnik elektryczny? Jeśli się zastanawiasz, dlaczego warto go kupić, to koniecznie zapoznaj się z listą jego plusów i korzyści płynących z użytkowania tego typu piecyka. Do zalet grzejnika elektrycznego zaliczamy:
  • kierunkowe działanie;
  • kompaktowy rozmiar i waga, które ułatwiają przenoszenie do różnych pomieszczeń;
  • łatwą instalację, jeśli zdecydujesz się na grzejnik elektryczny na ścianę (nie trzeba robić remontu, wystarczy jedynie dostęp do gniazdka);
  • komfort użytkowania;
  • możliwość korzystania nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w biurach, ośrodkach zdrowia czy sklepach;
  • dostęp do ciepła przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym;
  • możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną, ogrzewaniem podłogowym lub pompą ciepła;
  • różnorodną ofertę modeli, wśród których znajdziesz grzejniki łazienkowe elektryczne, energooszczędne urządzenia przenośne czy piecyki do powieszenia na ścianie.
  • Jak działają grzejniki elektryczne i jakie są ich rodzaje?

    Czy wiesz, że w kategorii grzejników elektrycznych znajdziesz różne typy urządzeń? Poszczególnie rodzaje piecyków różnią się od siebie pod względem budowy, sposobu wymiany powietrza czy nawet użytkowania.

    Olejowe grzejniki elektryczne

    Olejowe grzejniki na pierwszy rzut oka przypominają klasyczne kaloryfery. Tego typu piecyki są wypełnione specjalnym olejem diatermicznym, dzięki któremu utrzymują optymalną temperaturę przez dłuższy czas (nawet po wyłączeniu). Stąd też są uznawane za energooszczędne grzejniki elektryczne.
    Ten rodzaj grzejnika elektrycznego zasysa chłodne powietrze, a następnie je podgrzewa i oddaje ciepło. To dobry wybór do małych i średnich pomieszczeń, który sprawdzi się również w domach z małymi dziećmi i zwierzętami.

    Grzejniki elektryczne na podczerwień (promienniki ciepła)

    Promienniki, czyli grzejniki elektryczne wykorzystujące podczerwień, to najdroższe rozwiązanie w tej kategorii. Stąd też jego mała popularność w przypadku właścicieli domów i mieszkań. Piecyki są przede wszystkim designerskie, dzięki czemu mogą posłużyć jako dodatkowa ozdoba. A jak działają? Promienniki mają wbudowane specjalne panele, które służą jako elementy grzewcze.
    Zamiast promienników możesz zdecydować się na inne grzejniki elektryczne na podczerwień – piecyki halogenowe, ceramiczne albo kwarcowe.

    Konwektorowe grzejniki elektryczne (konwekcyjne)

    Konwektorowe grzejniki elektryczne bardzo szybko się nagrzewają, są ciche, a do tego zapewniają równomierną emisję ciepła. Piecyki konwekcyjne zasysają zimne powietrze, które po podgrzaniu jest wydmuchiwane przez otwory wentylacyjne znajdujące się na górze urządzenia.
    Ten rodzaj grzejników elektrycznych nadaje się zarówno do mieszkań, jak i domków letniskowych czy biur. Piecyki konwektorowe są tanie i wytrzymałe, jednak nie sprawdzą się w przypadku alergików ze względu na brak filtrów.

    Termowentylatory

    Termowentylatory, nazywane również nagrzewnicami albo farelkami, cieszyły się dużą popularnością kilka-kilkanaście lat temu. To urządzenia wyposażone w spiralę, która mocno się nagrzewa. Po osiągnięciu wysokiej temperatury zmienia kolor na czerwony i zaczyna emitować ciepło. Termowentylatory mają kompaktowy rozmiar i są łatwe w przenoszeniu. Należy jednak pamiętać, że mogą tylko krótkotrwale ogrzać pomieszczenie.

    Jak wybrać odpowiedni grzejnik elektryczny dla konkretnego pomieszczenia?

    Wybierając grzejnik elektryczny, należy zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe parametry, ale także na przeznaczenie piecyka. W końcu inne urządzenie sprawdzi się w sypialni, a inne w łazience albo ewentualnie kuchni. Jak dobrać idealny model?

    Elektryczny grzejnik łazienkowy

    Grzejnik elektryczny łazienkowy z powodzeniem zastąpi równie popularny piecyk gazowy łazienkowy. W przeciwieństwie do niego model, który wystarczy podłączyć do gniazdka, może pochwalić się niską awaryjnością, a jego użytkowanie jest uznawane za przyjaźniejsze dla środowiska.
    Jaki elektryczny grzejnik łazienkowy wybrać? Dobrym rozwiązaniem jest piecyk konwertorowy o odpowiedniej mocy (od 100 W do nawet 130 W na każdy 1 m²). Dodatkowo urządzenie powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i umożliwiać łatwą regulację temperatury. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na grzejnik elektryczny ścienny albo przenośny.

    Grzejnik elektryczny do pokoju dziennego, dziecięcego albo sypialni

    W przypadku grzejnika elektrycznego, z którego będziesz korzystać w salonie, sypialni lub pokoju dziecięcym, najlepszym rozwiązaniem będzie piecyk przenośny. O ile nie musisz się martwić o odporność na działanie wilgoci i pary wodnej, tak zwróć uwagę na moc urządzenia, która musi być dopasowana nie tylko do wielkości pomieszczenia, ale także do rozmiaru i typu okien czy grubości ścian.
    Przykładowo: jaki grzejnik do pokoju 25 m² będzie najlepszym wyborem?
  • W nowym budownictwie: 75 W/1 m², czyli grzejnik elektryczny powinien mieć moc na poziomie około 1875 W.
  • W starym budownictwie: 100 W/1 m², czyli moc grzejnika elektrycznego powinna wynosić około 2500 W.
  • Grzejniki elektryczne – najczęściej zadawane pytania

    Czy grzejniki elektryczne są energooszczędne?
    Ceny prądu z roku na rok są coraz wyższe. Nic więc dziwnego, że przed zakupem źródła ciepła chcesz mieć pewność, że nie będzie ono zużywać dużej ilości energii, a co za tym idzie – nie wpłynie na drastyczną podwyżkę rachunków. Mamy dobrą wiadomość: na rynku bez problemu znajdziesz energooszczędne grzejniki elektryczne. Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na kilka parametrów. Mowa między innymi o termostacie, który wpływa na efektywność pracy urządzenia, mocy grzejnika elektrycznego oraz samym rodzaju, który powinien być dopasowany do rodzaju i specyfiki danego pomieszczenia.

    Czy istnieje jakieś ryzyko związane z używaniem grzejników elektrycznych?
    Inną wątpliwością, która może pojawić się przed zakupem, jest bezpieczeństwo korzystania z grzejnika elektrycznego. Czy masz się czego obawiać? Oczywiście, że nie. Każde urządzenie jest dokładnie sprawdzane i testowane przed dopuszczeniem do sprzedaży. Producenci muszą się upewnić, że żaden z oferowanych modeli nie stwarza zagrożenia np. wywołania pożaru. Uwaga! Choć dostępne w sprzedaży piecyki elektryczne są w 100% bezpieczne, to należy zachować szczególną ostrożność, jeśli masz w domu stary grzejnik. Nie musisz od razu wymieniać go na nowy model, ale upewnij się, że nie pracuje wadliwie, np. nie przegrzewa się, i nigdy nie zostawiaj go włączonego bez nadzoru.

    Czy grzejniki elektryczne są dobre dla alergików?
    Jak najbardziej, w szczególności jeden konkretny rodzaj. Specjaliści polecają alergikom elektryczny grzejnik olejowy. Ten typ piecyka, dzięki zastosowaniu w środku oleju mineralnego, nie powoduje unoszenia i spalania kurzu oraz roztoczy w pomieszczeniu. Właśnie dlatego sprawdzi się nie tylko w domach alergików, ale także w przychodniach i ośrodkach zdrowia.

    Jakie koszty eksploatacji wiążą się z korzystaniem z grzejników elektrycznych?
    Bez problemu znajdziesz na rynku grzejniki elektryczne energooszczędne. A ile w praktyce kosztuje korzystanie z tego typu urządzeń grzewczych? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od rodzaju piecyka, jego mocy i wydajności, czasu użytkowania, dostawcy energii i aktualnej taryfy, a nawet klasy energetycznej budynku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.