Data publikacji:

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 25 m2 wybrać?

Koszty ogrzewania domów i mieszkań zajmują czołową pozycję w budżecie gospodarstw domowych. Ogrzewanie elektryczne może być podstawowym lub uzupełniającym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych i czym się one różnią? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jaki grzejnik elektryczny powinniśmy wybrać do skutecznego i oszczędnego ogrzania pokoju o powierzchni 25 m2? Jak ogrzać pokój grzejnikiem elektrycznym i nie przepłacać?
jaki grzejnik elektryczny do pokoju 25 m
Ogrzewanie elektryczne uważa się za najdroższy sposób ogrzewania mieszkania i ceny energii elektrycznej nie zachęcają do tego typu rozwiązań. Grzejniki elektryczne służą najczęściej do dogrzewania pomieszczeń w sytuacji, gdy istniejąca instalacja centralnego ogrzewania nie radzi sobie z zapewnieniem odpowiedniej temperatury podczas silnych mrozów, ale pewnych sytuacjach może to być jedyny możliwy sposób ogrzewania domu.

Jak określić zapotrzebowanie na energię cieplną?

Zanim wybierzemy optymalny sposób ogrzewania i zakupimy grzejniki, trzeba ustalić zapotrzebowanie domu lub mieszkania na energię cieplną niezbędną do utrzymania właściwej temperatury. Nie jest to proste i zależy od:

  • preferowanej przez użytkowników optymalnej temperatury w pomieszczeniach,
  • technologii, w jakiej wykonano budynek, a zwłaszcza skuteczności izolacji termicznej przegród zewnętrznych.

Jaka powinna być temperatura w pomieszczeniach?

Przy projektowaniu instalacji grzewczych w budynkach oblicza się szczytową moc cieplną urządzeń dla zapewnienia temperatur określonych w § 134 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2019 poz. 1065). Przyjmuje się, że temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić +20°C, natomiast w łazienkach i pomieszczeniach, w których są niemowlęta, powinno być +24°C. Każdy ma jednak swoje indywidualne upodobania i jednym wystarczy temperatura +18°C, a inni marzną w temperaturze +22°C. Niższa temperatura jest korzystna w sypialni, natomiast nie sprzyja aktywności umysłowej i fizycznej. Obniżenie średniej temperatury w mieszkaniu zaledwie o 1°C daje kilka procent oszczędności w wydatkach na ogrzewanie.

Technologia a zapotrzebowanie energetyczne domu

Zapotrzebowanie na ciepło zależy od technologii, w jakiej wzniesiono budynek, parametrów przenikalności termicznej stolarki okiennej i drzwiowej oraz metod wentylacji pomieszczeń (wentylacja grawitacyjna, rekuperacja). Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi średnio 100 W/m² powierzchni, ale w przypadku starych domów bez izolacji termicznej może to być nawet 200 W/m², a w domach energooszczędnych poniżej 50 W/m². Powyższe normy obowiązują dla pomieszczeń o standardowej wysokości 2,6 – 2,8 m. Przy większej innej wysokości pomieszczeń trzeba te wskaźniki proporcjonalnie zmienić. Do zapewnienia temperatury +20°C w salonie o powierzchni 25 m² potrzeba średnio grzejnika o mocy 2500 W, ale w budynku energooszczędnym wystarczy moc 1250 W, natomiast w starym budownictwie (bez termomodernizacji) potrzeba 5000 W.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Poszukując grzejników elektrycznych, możemy napotkać urządzenia stacjonarne (montowane na ścianie lub w podłodze) lub przenośne, różniące się mocą, konstrukcją i sposobem przekazywania ciepła. Jaki grzejnik elektryczny będzie najlepszy do pokoju o powierzchni 25 m²? Ze względu na konstrukcję i sposób przekazywania ciepła grzejniki elektryczne możemy podzielić na:
  • konwekcyjne,
  • olejowe,
  • ceramiczne,
  • radiacyjne,
  • promienniki podczerwieni,
  • termowentylatory.

Który grzejnik elektryczny wybrać do pokoju o powierzchni 25 m²?

Grzejniki konwekcyjne

Grzejniki te wykorzystują zjawisko konwekcji, czyli okrężnych ruchów powietrza. Ogrzewane w konwektorze powietrze unosi się go góry, a na jego miejsce napływa chłodniejsze powietrze znad podłogi. Dostępne w sprzedaży grzejniki konwekcyjne mają grzałki niskotemperaturowe lub wysokotemperaturowe, które szybciej ogrzewają powietrze, ale przypalają drobinki kurzu. Konwektor osusza powietrze i wzbudza ruch kurzu, co szkodzi alergikom, a po wyłączeniu szybko stygnie i nie utrzymuje ciepła.

Grzejniki olejowe

W grzejnikach olejowych grzałki podgrzewają specjalny olej o dużej pojemności cieplnej. Grzejniki olejowe nagrzewają się powoli, ale jeszcze wolniej stygną. Żeberka grzejników olejowych mogą być zabudowane, przez co powstaje w nich efekt kominowy, poprawiający skuteczność ogrzewania. Wypełnienie olejem sprawia, że grzejniki olejowe są ciężkie. Cicha praca, mniejsze różnice temperatur oraz zapobieganie wysuszeniu powietrza są ich głównymi zaletami. Grzejnik olejowy to energooszczędne i przyjazne alergikom rozwiązanie do pokoju o powierzchni 25 m².

Grzejniki ceramiczne

Grzejniki ceramiczne wyposażone są w ceramiczny wkład, który przejmuje i magazynuje ciepło wytworzone przez grzałkę. Przypomina wyglądem tradycyjne grzejniki centralnego ogrzewania. Grzejnik ceramiczny długo trzyma ciepło, ale do nagrzania wymaga dostarczenia dużej ilości energii, więc nadaje się do wykorzystania w połączeniu z wyłącznikiem czasowym przy dwutaryfowym liczniku prądu.

Grzejniki radiacyjne

Działanie grzejników radiacyjnych jest zbliżone do działania tradycyjnych kaloryferów. Przekazują ciepło całą swoją powierzchnią we wszystkich kierunkach. Są wydajne i ekonomiczne w działaniu, ale stosunkowo drogie. Powodują równomierne rozchodzenie się ciepła, więc nadają się do tego, by zastąpić tradycyjne centralne ogrzewanie.

Promienniki podczerwieni

Te halogenowe urządzenia nie produkują ciepła, tylko promieniowanie podczerwone, które jest absorbowane przez przedmioty w najbliższym otoczeniu, w wyniku czego nagrzewają się one i ogrzewają powietrze. Działanie promienników podczerwieni jest równomierne, ale na krótki dystans. Powodują szybki wzrost temperatury odczuwalnej w najbliższym sąsiedztwie (poza obszarem ich działania jest zimno), lecz po wyłączeniu efekt nagrzania szybko znika. Stosowane mogą być do ogrzania obiektów handlowych lub gastronomicznych na wolnym powietrzu.

Termowentylatory

W termowentylatorach źródłem ciepła jest spiralna grzałka, a ciepło rozprowadzane jest za pomocą wentylatora. Dają szybki efekt napływu ciepłego powietrza, ale tylko na krótki dystans. Zużywają dużo prądu, więc mogą służyć tylko do krótkotrwałego i miejscowego poprawienia komfortu cieplnego. Wymuszają ruch powietrza, osuszają je i powodują unoszenie się drobinek kurzu, nie są więc korzystne dla alergików. Mankamentem termowentylatorów jest też głośna praca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika?

Niezależnie od tego, czy mamy zamiar kupić grzejnik z myślą o wykorzystania go jako podstawowego źródła ciepła, czy jako urządzenia wspomagającego doraźnie, warto wziąć pod uwagę kilka cech i funkcji.

  1. Wymiary i ciężar urządzenia.
  2. Maksymalny pobór mocy może być nadmiernym obciążeniem dla sieci domowej. Decydując się na ogrzewanie całego domu prądem, koniecznie trzeba to uwzględnić już w projekcie.
  3. Klasa energooszczędności pozwoli uniknąć zbyt dużych rachunków za prąd. Dwa urządzenia o tej samej mocy mogą dawać różny efekt ogrzania pomieszczenia.
  4. Regulacja mocy i temperatury. Pomieszczenie ogrzewane jest tylko z taką mocą i do takiej temperatury, jaka jest konieczna.
Autor: Lech Wójcik