Który grzejnik elektryczny wybrać do pokoju o powierzchni 25 m²?
Grzejniki konwekcyjne
Grzejniki te wykorzystują zjawisko konwekcji, czyli okrężnych ruchów powietrza. Ogrzewane w konwektorze powietrze unosi się go góry, a na jego miejsce napływa chłodniejsze powietrze znad podłogi. Dostępne w sprzedaży grzejniki konwekcyjne mają grzałki niskotemperaturowe lub wysokotemperaturowe, które szybciej ogrzewają powietrze, ale przypalają drobinki kurzu. Konwektor osusza powietrze i wzbudza ruch kurzu, co szkodzi alergikom, a po wyłączeniu szybko stygnie i nie utrzymuje ciepła.
Grzejniki olejowe
W grzejnikach olejowych grzałki podgrzewają specjalny olej o dużej pojemności cieplnej. Grzejniki olejowe nagrzewają się powoli, ale jeszcze wolniej stygną. Żeberka grzejników olejowych mogą być zabudowane, przez co powstaje w nich efekt kominowy, poprawiający skuteczność ogrzewania. Wypełnienie olejem sprawia, że grzejniki olejowe są ciężkie. Cicha praca, mniejsze różnice temperatur oraz zapobieganie wysuszeniu powietrza są ich głównymi zaletami. Grzejnik olejowy to energooszczędne i przyjazne alergikom rozwiązanie do pokoju o powierzchni 25 m².
Grzejniki ceramiczne
Grzejniki ceramiczne wyposażone są w ceramiczny wkład, który przejmuje i magazynuje ciepło wytworzone przez grzałkę. Przypomina wyglądem tradycyjne grzejniki centralnego ogrzewania. Grzejnik ceramiczny długo trzyma ciepło, ale do nagrzania wymaga dostarczenia dużej ilości energii, więc nadaje się do wykorzystania w połączeniu z wyłącznikiem czasowym przy dwutaryfowym liczniku prądu.
Grzejniki radiacyjne
Działanie grzejników radiacyjnych jest zbliżone do działania tradycyjnych kaloryferów. Przekazują ciepło całą swoją powierzchnią we wszystkich kierunkach. Są wydajne i ekonomiczne w działaniu, ale stosunkowo drogie. Powodują równomierne rozchodzenie się ciepła, więc nadają się do tego, by zastąpić tradycyjne centralne ogrzewanie.
Promienniki podczerwieni
Te halogenowe urządzenia nie produkują ciepła, tylko promieniowanie podczerwone, które jest absorbowane przez przedmioty w najbliższym otoczeniu, w wyniku czego nagrzewają się one i ogrzewają powietrze. Działanie promienników podczerwieni jest równomierne, ale na krótki dystans. Powodują szybki wzrost temperatury odczuwalnej w najbliższym sąsiedztwie (poza obszarem ich działania jest zimno), lecz po wyłączeniu efekt nagrzania szybko znika. Stosowane mogą być do ogrzania obiektów handlowych lub gastronomicznych na wolnym powietrzu.
Termowentylatory
W termowentylatorach źródłem ciepła jest spiralna grzałka, a ciepło rozprowadzane jest za pomocą wentylatora. Dają szybki efekt napływu ciepłego powietrza, ale tylko na krótki dystans. Zużywają dużo prądu, więc mogą służyć tylko do krótkotrwałego i miejscowego poprawienia komfortu cieplnego. Wymuszają ruch powietrza, osuszają je i powodują unoszenie się drobinek kurzu, nie są więc korzystne dla alergików. Mankamentem termowentylatorów jest też głośna praca.