Data publikacji:

Testy najnowszych telewizorów 4K na rynek - które modele są warte uwagi?

Wybór odpowiedniego telewizora 4K nie jest specjalnie łatwy, w sklepach znajdziemy bowiem setki modeli, różniących się pakietem oferowanych funkcji i parametrami wyświetlanego obrazu. Przedstawiamy zatem przegląd najnowszych i najlepszych telewizorów na rynku, które powinny zainteresować większość osób poszukujących dobrego TV do salonu, który będzie pełnić rolę domowego kina i centrum rozrywki.  
telewizor 4k

Dlaczego warto zwrócić uwagę na telewizory 4K? 

Telewizory 4K stanowią obecnie zdecydowaną większość urządzeń sprzedawanych w sklepach. Nawet jeżeli nie zależy nam na panelu obsługującym tą rozdzielczość, nie mamy specjalnego wyboru, ponieważ stała się ona dominującym standardem wśród producentów. 
Interesują cię duże modele, czyli telewizory 85 cali? Ranking, który przygotowaliśmy, pomoże ci w wyborze produktu.

Czym różni się rozdzielczość 4K od innych standardów? 

Telewizory wspierające technologię 4K, często zamiennie nazywana również Ultra HD, pracują w natywnej rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli (piksel jest najmniejszym elementem składowym każdej cyfrowej grafiki lub wideo). Standard ten zastąpił uprzednio dominującą technologię Full HD (1080p), oferującą obraz o długości 1920 i wysokości 1080 pikseli. 
Im większą rozdzielczość ma obraz, tym więcej detali jesteśmy w stanie w nim zidentyfikować. Treści wideo zarejestrowane w 4K cechują się więc znacznie wyższą jakością, która jest zauważalna gołym okiem, zwłaszcza na ekranach o dużej przekątnych. Dodatkowo, każdy telewizor 4K Ultra HD jest kompatybilny z technologią dynamicznego kontrastu HDR, wyostrzającą różnice pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi punktami obrazu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze telewizora 4K? 

Bez względu na to, czy wybieramy telewizor 32 cale 4K czy też telewizor 50 cali 4K lub większy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na technologię, w jakiej została wykonana jego matryca. Wpływa ona bowiem bezpośrednio na jakość obrazu (kontrast, jasność i odwzorowanie kolorów). Najlepsze pod tym względem są urządzenia OLED, tuż za nimi plasują się jednak konstrukcje QLED. 

Które telewizory 4k oferują najlepszy stosunek jakości do ceny? 

Cena telewizorów uzależniona jest w dużej mierze od modelu serii, do jakiego należą, determinuje ona ich parametry techniczne. W obrębie jednej serii znajdziemy urządzenia o różnej wielkości ekranu. Najlepszy stosunek ceny do jakości zazwyczaj zapewniają tutaj modele w najpopularniejszych rozmiarach od 55 do 65 cali. Z racji dużej konkurencji w tym segmencie, to w tej kategorii znajdziemy zazwyczaj najwięcej promocji oraz obniżek cen, jak również największy wybór modeli. 
Mając więc np. do wyboru telewizor 4K 65 cali lub 75 cali, zazwyczaj bardziej opłacalny będzie zakup mniejszego panelu. Podobnie sytuacja wygląda, gdy telewizory 4K 55 cali porównujemy z identycznymi modelami 50 lub 43 cali, ich cena będzie zazwyczaj zbliżona do większych paneli. Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, warto więc wybrać tutaj TV o wyższej przekątnej.

Przegląd testowanych modeli telewizorów 4K 

Na jaki model się zdecydować? Lepszy będzie telewizor LG czy Samsung? Zobacz wybrane przez nas produkty.
Samsung QN90C 
  • Matryca: QLED
  • Dostępne przekątne ekranu: 43, 50, 55, 65, 75, 85 cali
  • Samsung QES90C
  • Matryca: OLED
  • Dostępne przekątne ekranu: 55, 65, 77 cali
  • Sony Bravia XR A90L
  • Matryca: Full Array LED
  • Dostępne przekątne ekranu: 55, 65, 75, 85 cali
  • LG OLED C21LA 
  • Matryca: OLED
  • Dostępne przekątne ekranu: 42, 48, 55, 65, 77, 83 cale
  • LG OLED G23LA 
  • Matryca: OLED
  • Dostępne przekątne ekranu: 55, 65, 77, 83, 97 cali
  • Hisense U8KQ 
  • Matryca: QLED
  • Dostępne przekątne ekranu: 55, 65, 75 cali
  • Jakość obrazu - kluczowe parametry i wyniki testów 

    Najlepszy telewizor QLED dostępny na rynku, oferujący bardzo bogaty wybór modeli o różnej wielkości, a także świetny stosunek jakości do ceny. QN90C to jeden z flagowych paneli Samsunga, wyróżniających się bardzo wysoka jasnością, świetnym kontrastem i kolorami, mocnymi głośnikami, zaawansowanym oprogramowaniem upscalującym obraz, a także wsparcie dla najważniejszych standardów dźwięku przestrzennego.
    Samsung QES90C może pochwalić się wysokiej klasy matrycą OLED, idealnie odwzorowującą naturalne kolory, która pracuje w częstotliwości do 144 Hz. Wyróżnia się swoją smukłą i elegancką budową. Producent nie zapomniał tutaj też o wsparciu dla najnowszych standardów dźwięku przestrzennego.
    Nagradzany przez recenzentów i świetnie oceniany przez konsumentów telewizor Sony Bravia XR A90L z ekranem 4K pracującym w częstotliwości 100 Hz. Urządzenie korzysta z autorskiej konstrukcji ekranów LED japońskiego producenta oraz zaawansowanych technologii poprawy jakości obrazu i dźwięku. Atutem modelu są również mocne głośniki przestrzenne, a także tryb przeznaczony do zabawy z grami i doskonała współpraca z konsolą PlayStation.
    Telewizor LG OLED C21LA z matrycą OLED, która pracuje w częstotliwości do 120 Hz. Plusem serii jest to, że w jej składzie znajdziemy też panele o wielkości poniżej 55 cali, które zachęcą do zakupów właścicieli mniejszych mieszkań. Urządzenie korzysta z najnowszej wersji systemu operacyjnego LG WebOS i oferuje szereg zaawansowanych funkcji dla miłośników kina domowego i gier.
    LG specjalizuje się w produkcji ekranów w technologii OLED, model G23LA nie zawodzi pod tym względem, oferując praktycznie najlepsze możliwe odwzorowanie kolorów na rynku oraz świetne pozostałe parametry, takie jak kontrast i jasność. Producent zastosował tutaj też najnowocześniejsze rozwiązania pod względem upscalowania rozdzielczości i wyostrzania obrazu w niższej jakości.
    Propozycja firmy Hisense wyróżnia się atrakcyjna ceną. Model U8KQ  oferuje wysokiej jakości obraz i a jego matryca QLED korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych, poprawiających odwzorowanie kolorów i czerni. Atutem jest wysoka jasność panelu na poziomie 1500 nitów, dla graczy niewątpliwym plusem jest to, że panel pracuje w częstotliwości do 144 Hz. Urządzenie oferuje też wsparcie dla standardów dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i DTS Virtual-X.

    Telewizory 4K – najczęściej zadawane pytania

    Czy telewizory 4K zużywają więcej energii?
    Nie, na zużycie energii przez telewizor największy wpływ ma konstrukcja jego matrycy, a także przekątna ekranu. Stosunkowo najbardziej prądożerne są urządzenia ze zwykłymi ekranami LED, nieco lepiej pod tym względem radzą sobie nowocześniejszej konstrukcje QLED, najbardziej energooszczędne są natomiast OLED-y. Jeżeli chcemy pod tym względem porównywać poszczególne urządzenia, najlepiej przyjrzeć się ich klasie energooszczędności, tradycyjnie podawanej w formie skali literowej od G (najgorsza) do A (najlepsza).

    Jakie dodatkowe funkcje mogą oferować nowoczesne telewizory 4K?
    Funkcjonalność telewizorów w dużej mierze uzależniona jest od ich systemu operacyjnego, oprogramowanie decyduje bowiem o tym, jakiego rodzaju aplikacje wspiera sprzęt. Najlepsze modele TV mogą oferować także wsparcie dla najnowszych standardów dźwięku przestrzennego, co powinno zainteresować osoby budujące zestawy kina domowego.

    Czy warto inwestować w telewizor 4K, jeśli nie mam dostępu do treści w tej rozdzielczości?
    Tak, jak najbardziej. Warto podkreślić, że treści zarejestrowane w 4K wyłącznie w wybranych serwisach streamingowych (zazwyczaj za dodatkową opłatą), a także na płytach Blu-ray. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI oraz dedykowanym układom elektronicznym, dobre telewizory 4K są w stanie podwyższyć w czasie rzeczywistym rozdzielczość dowolnych materiałów wideo, poprawiając ich jakość.
    Zdjęcie: Envato Elements