Data publikacji:

Czujniki które ratują życie – które wybrać do domu?

Inteligentne czujniki dymu, czadu oraz gazu to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Ich obecność bardzo często może uratować życie i zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom. Podpowiadamy, które z nich najlepiej wybrać oraz na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze.
czujnik dymu

Rodzaje czujników chroniących życie i zdrowie 

Każdego roku w mediach słyszymy o nieszczęśliwych wypadkach spowodowanych zatruciem tlenkiem czadu, wybuchem gazu czy pożarem, którego przyczyną było zapalenie się nadmiernej ilości sadzy w kominie. Nie wszystkiemu jesteśmy w stanie zapobiec, ale można zabezpieczyć swój dom na wypadek różnych, nieprzewidzianych sytuacji.
Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zaopatrzenie się w odpowiednie czujniki do monitorowania stanu powietrza w domu. Jednym z najważniejszych, który powinien znaleźć się w absolutnie każdym domostwie, jest czujnik dymu. Nazwa już sugeruje, że ma on za zadanie wykryć pojawienie się dymu nawet w niewielkiej ilości. Te urządzenia są na tyle czułe, że zapalenie papierosa w domu może skutkować wywołaniem alarmu. 
Kolejny na liście jest czujnik CO, czyli tzw. czujnik czadu. Przez wielu czad jest nazywany cichym zabójcom, ponieważ przybiera on postać bezbarwną oraz bezwonną. Jednocześnie jest on niezwykle szkodliwy dla organizmu i wdychanie może doprowadzić do poważnych zaburzeń oddychania, a w najgorszym wypadku do śmierci. Umieszczenie takiego czujnika sprawi, że po przekroczeniu dopuszczalnej normy w domu rozlegnie się bardzo głośny i nieprzyjemny alarm. Wówczas trzeba jak najszybciej opuścić mieszkanie i poinformować o tym odpowiednie służby.
Czujnik gazu do domu to trzeci na naszej liście sensor, który powinien znaleźć się przede wszystkim w domach, gdzie znajdują się kuchenki gazowe czy piecyki do podgrzewania wody. Jego zadaniem jest wykryć gaz ziemny lub propan w przekraczających normy ilościach. Pamiętajmy, że ulatniający się gaz może  doprowadzić nawet do wybuchu! Bardzo dobrym rozwiązaniem jest czujnik czadu i gazu. W jednym urządzeniu mamy dwa sensory, które zajmują mniej miejsca, a ich skuteczność nadal jest bardzo wysoka.

Na co zwracać uwagę przy wyborze czujnika dymu i czadu?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zasilanie. Najtańsze modele są wyposażone w zasilanie bateryjne i na ogół jest to rozwiązanie niezłe, ponieważ czujnik nie zużywa dużej ilości energii. Ale wyobraź sobie sytuację, że jesteś na wakacjach, a baterie ulegają rozładowaniu. Pod tym względem zdecydowanie lepiej sprawdza się wykrywacz dymu, czadu lub gazu z zasilaniem stałym. Wystarczy podłączyć przewód do gniazdka elektrycznego i gotowe.
Niektóre modele zasilane sieciowo mają dodatkowe miejsce na baterie, które stanowią pewne zabezpieczenie. W momencie gdy prąd w budynku zostanie odłączony, takie urządzenie przechodzi w tryb zasilania akumulatorowego i nie ma możliwości, aby się rozładował. Jest to rozwiązanie droższe, ale daje niemal 100% pewności, że czujniki będą działały przez 24 godziny na dobę.
Podczas wyboru zwróć uwagę na to, czy czujnik który kupujesz spełnia odpowiednie normy i posiada atesty. Kluczowa jest norma PN-EN 50291 gwarantująca prawidłowe działanie. W sklepach na pewno znajdziesz tanie czujniki bez certyfikatów, ale taka oszczędność jest pozorna bo nie mamy pewności, że dany model będzie działał w sposób prawidłowy.
Kupując czujniki, sprawdź, jaki okres gwarancyjny zapewnia dany producent. Zdarza się, że są modele objęte 5-letnią a nawet 10-letnią gwarancją. To tylko potwierdza, że mamy do czynienia z solidnym urządzeniem.

Czujnik dymu – gdzie zamontować?  

Tak naprawdę czujnik dymu można zamontować w każdym pomieszczeniu. Najlepiej montować go na suficie w odległości około 20-30 cm od ściany. Bardzo ważne, aby taki sensor miał swobodny przepływ powietrza, dlatego nie jest dobrym pomysłem umieszczania go pod szafkami czy meblami. Każda czujka dymu ma określony obszar, który jest w stanie objąć. Decydując się na takie urządzenia, zastanów się, ile ich potrzebujesz. Czasami jeden model wykrywający dym może okazać się niewystarczający.

Czujnik czadu – gdzie zamontować?  

W przypadku tych czujników należy je umieszczać przede wszystkim blisko urządzeń grzewczych, a także blisko urządzeń, które teoretycznie mogą wytwarzać szkodliwy dla zdrowia czad. Miejscem, gdzie na pewno powinien znaleźć się taki czujnik, jest łazienka. Warto także zamontować go w kotłowni lub miejscach gdzie znajdują się piecyki gazowe.
Czy wykrywacz czadu można umieścić w sypialni? Teoretycznie tak, jednak musisz pamiętać, że sensor nie powinien znajdować się dalej niż 6 metrów od potencjalnego źródła wytworzenia czadu. Jeżeli planujesz umieścić w domu tylko jedno urządzenie to raczej nie będzie to dobrym pomysłem. Sytuacja wygląda inaczej jeśli w sypialni ma znaleźć się drugi, dodatkowy sensor.

Czujnik gazu – gdzie powinien się znaleźć?

W przypadku czujników gazu sytuacja jest bardzo prosta. Montujemy go wszędzie tam gdzie występują urządzenia gazowe typu junkers czy piecyk. Można go również umieścić w miejscach, gdzie są poprowadzone rury, aby mieć pewność, że są one szczelne. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego domu.

Integracja czujników z systemami inteligentnego domu

Rozwiązania inteligentnego domu zyskują na popularności. Przypomnijmy, że inteligentny dom to szereg urządzeń połączonych ze sobą i obsługiwanych przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych. Jeżeli chcesz mieć kontrolę nad czujnikami, to istnieje taka możliwość, jednak musisz przy wyborze spojrzeć, czy dany model ma wbudowane WiFi i z jakim systemem pracuje.
Rosnąca popularność tego typu rozwiązań sprawiła, że wybór staje się coraz większy i znalezienie inteligentnego czujnika dymu i czadu jest jak najbardziej możliwe. Dobre urządzenia wspierają takie systemy jak Z Wave, Amazon Alexa, Apple HomeKit czy Xiaomi Home. Poszukując odpowiedniego modelu, w pierwszej kolejności określ, z jakiego systemu korzystasz. Integracja jest jak najbardziej możliwa i trzeba przyznać, że to niezwykle wygodne rozwiązanie.

Ile kosztują czujniki dymu, gazu i czadu?

Podstawowe czujniki dymu, gazu i czadu kupimy już za około kilkadziesiąt złotych. Nie są to ceny wygórowane, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Inteligentny czujnik dymu lub czadu może być nieco droższy. Za urządzenia wspierające Smart Home zapłacimy około 200-300 złotych. Warto szukać urządzeń 3w1 lub 2w1, które będą zawierały w jednej obudowie dwa sensory dymu, czadu lub gazu.

Polecane czujniki, które warto mieć w domu

 • X-Sense Czujnik dymu
 • Fibaro Smoke Sensor Z Wave
 • JKD Czujnik czadu tlenku węgla
 • Kidde czujnik czadu
 • Meross SmartThigs Alarm przeciwpożarowy
 • Satel Punktowa Czujka Dymu i Ciepła
 • FireAngel Czujnik Dymu ST-630
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.