Data publikacji:

Bezpieczeństwo w Twoim domu – systemy antywłamaniowe

Systemy antywłamaniowe to najlepszy sposób na to, aby zabezpieczyć dom przed złodziejami. Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę podczas zakupów, a także jakie czujniki i kamery cieszą się największym zainteresowaniem.
inteligentne systemy antywłamaniowe

Czym charakteryzują się inteligentne systemy antywłamaniowe?

Rozwiązania inteligentnego domu zyskują na popularności, dlatego coraz więcej osób chce stworzyć kompletny ekosystem, którym będzie można zarządzać z poziomu telefonu lub innego urządzenia mobilnego. Systemy alarmowe do domu występują również w wersjach Smart, przez co idealnie uzupełniają resztę urządzeń. Każdy dobry zestaw antywłamaniowy składa się z centralnego sterownika łączącego wszystkie urządzenia. W ten sposób możemy z jednego miejsca zarządzać każdym elementem alarmu.
Ogromną zaletą systemów przeciwwłamaniowych działających w trybie Smart jest to, że możemy dokupić dodatkowe urządzenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto budować swój inteligentny system alarmowy w oparciu o rozwiązania jednego producenta. Wtedy z poziomu jednej aplikacji będziesz w stanie zarządzać każdym z dostępnych czujników.
Dobre systemy antywłamaniowe obsługują WiFi 802.11 b/g/n 2,4 GHz. Aplikacja dedykowana na telefony powinna być prosta i czytelna. Warto dodać, że niezwykle przydatny w systemach alarmowy jest wbudowany akumulator. W momencie gdy zasilanie przestanie działać, alarm będzie miał własną energię, która wystarczy na kilka godzin pracy.
System antywłamaniowy działający ze Smart Home jest bardzo łatwy w instalacji, co jest kolejną zaletą. Użytkownik musi zadbać o dostęp do prądu oraz sieci WiFi. Proces konfiguracji trwa maksymalnie kilka minut, a Ty możesz być spokojny o to, że Twój dom jest odpowiednio zabezpieczony.

Inteligentne czujniki ruchu, zabezpieczenia okien i drzwi w systemie smart home

Inteligentny system alarmowy jest wyposażony zazwyczaj w czujniki magnetyczne, które zaczynają reagować w momencie, gdy magnesy przestaną mieć ze sobą kontakt. Najczęściej stosuje je się przy drzwiach oraz oknach. W momencie otwarcia alarm natychmiast zostaje uruchomiony. Czy takie zabezpieczenie domu przed włamaniem jest skuteczne? W urządzenia jest wbudowana syrena emitująca dość nieprzyjemny dźwięk i to na pewno dla potencjalnego złodzieja będzie problematyczne.
Niezwykle popularne są czujniki ruchu, które można zamontować na ścianie lub przy drzwiach wejściowych. W momencie gdy niepożądane ruchy w domu zostają wykryte, uruchamiany zostaje alarm. Bardzo ważne, aby takie akcesorium miało możliwość ustawienia czułości wykrywania. Zbyt duża czułość sprawi, że alarm uruchomi się niepotrzebnie.
Ciekawie prezentują się czujniki wibracji, które możemy umieścić na oknach. Urządzenie automatycznie analizuje poziom wytwarzanych wibracji i w momencie gdy istnieje ryzyko, że ktoś może wyważyć okno, alarm zostaje uruchomiony. Taki alarm domowy można stosować również przy drzwiach wejściowych.
Alarm bezprzewodowy do domu jednorodzinnego będzie znakomitym zabezpieczeniem chociażby podczas wakacji czy wyjazdu świątecznego. Warto do niego dobrać zamki do drzwi wejściowych antywłamaniowe.

Inteligentne kamery bezpieczeństwa – czy warto w nie inwestować?

Czujniki to tylko jeden z elementów wyposażenia systemu antywłamaniowego. Najlepiej w tej roli sprawdzają się kamery IP, które również integrują się z dedykowaną aplikacją na telefony. Kamera zewnętrzna obrotowa na bieżąco sprawdza otoczenie, a dzięki współpracy z czujnikami jest w stanie szybko wykryć włamywacza. Kamery są wyposażone w czujniki ruchu, które dodatkowo wykrywają niepożądane osoby na posesji.
Oprócz kamery na zewnątrz warto mieć co najmniej 1-2 kamery wewnątrz. Domowy monitoring działa naprawdę dobrze i taki wydatek bardzo szybko się zwróci. Dla wielu osób istotny może być fakt, że kamery nie mają dużych rozmiarów. Dzięki temu można je umieścić w rozmaitych miejscach w domu, gdzie na co dzień będą praktycznie niewidoczne.
Jeżeli nie chcesz montować w pokoju kilku urządzeń, to kamera obrotowa wifi może być pewnym rozwiązaniem. Szerokie pole widzenia obejmie większą część pomieszczenia. Dobór kamer powinien być ściśle uzależniony od tego, jak wygląda rozkład domu i w jakich miejscach najbardziej zależy Ci aby mieć dostęp do podglądu na żywo.

Jak wygląda sterowanie i monitorowanie systemu antywłamaniowego przez aplikację?

Aby sterowanie i monitorowanie systemu antywłamaniowego przez aplikację było bezproblemowe, trzeba mieć na wyposażeniu sterownik, który będzie odbierał sygnały ze wszystkich kamer oraz czujników. Następnie pobieramy darmową aplikację od danego producenta i przechodzimy do podglądu obrazu.
W przypadku czujników możemy sprawdzić czy działają poprawnie, a także zaprogramować je w taki sposób, aby podczas obecności domowników nie sprawiały większych problemów. Warto dodać, że aplikacja umożliwia również stworzenie harmonogramów działania dla całej grupy lub pojedynczych urządzeń.

Ile kosztuje dobry system antywłamaniowy do domu?

Ceny systemów antywłamaniowych są bardzo zróżnicowane i wpływ na ostateczną kwotę ma liczba czujników oraz kamer, na jaką się zdecydujemy. Przeciętny zestaw systemów alarmowych z kilkoma czujnikami to koszt rzędu 1500-2000 złotych. Za bardziej zaawansowane rozwiązania z uwzględnieniem kamer oraz dodatkowych sensorów, kwota może wzrosnąć nawet do 4-5 tys. złotych.

Polecane systemy antywłamaniowe do domu

Ring Alarm Home Security Kit

Dobry zestaw antywłamaniowy do domu za około 1000 złotych. Niewielka stacja bazowa odbiera sygnały od połączonych urządzeń i w awaryjnej sytuacji wysyła powiadomienie do użytkownika. Sterownik ma zasilanie akumulatorowe, dlatego bez ładowania może pracować nawet 24 godziny. W komplecie mamy do dyspozycji czujniki ruchu, a także czujniki do okien i drzwi. Ciekawym elementem jest specjalna klawiatura, która umożliwia sterowanie bez konieczności sięgania po telefon.

Netamo Security Set

To popularny i jednocześnie bardzo solidnie wyposażony zestaw. Syrena alarmowa w połączeniu z czujnikami ruchu generuje donośny hałas, który nie spodoba się włamywaczom. Urządzenie ma system automatycznego włączania i wyłączania, dlatego nie trzeba się obawiać o to, że dom nie jest monitorowany. Czujniki okien i drzwi wysyłają powiadomienia na telefon w awaryjnych sytuacjach. Zestaw został wzbogacony o kamerę z funkcją rozpoznawania twarzy. Prosty montaż, kompaktowe wymiary oraz niezła cena to cechy charakterystyczne tego zestawu!

Ajax StarterKit

Czy zabezpieczenie domu przed włamaniem musi być kosztowne? Firma Ajax udowadnia, że nie! Starter kit obejmuje centralną jednostkę sterującą, która łączy się przy użyciu WiFi oraz Bluetooth. Do dyspozycji mamy czujniki ruchu oraz czujnik magnetyczny. Co ważne zestaw można rozbudować o kolejne czujniki. Stosunek jakości do ceny w przypadku tego modelu został dobrze zachowany.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.