Data publikacji:

Internet w samochodzie. Jaki router do samochodu?

Stały dostęp do internetu jest dla wielu z nas kompletnie naturalnym stanem rzeczy dzięki towarzyszącym nam smartfonom. Możliwość skorzystania z sieci przydaje się podczas podróży samochodem, zwłaszcza gdy jedziemy w towarzystwie. Dzięki routerom do samochodu współpasażerowie mogą cieszyć się dostęp do sieci także na urządzeniach, które nie są wyposażone w możliwość połączenia się z mobilnymi dostawcami, takimi jak laptopy lub tablety.
router samochodowy

Internet w samochodzie – jaki router?

Każdy z nas wie, jak wygląda router, trudno nam więc wyobrazić sobie, jak urządzenie tego typu może pracować wewnątrz auta, tym bardziej że potrzebuje ono stałego dostępu do zasilania z gniazdka. Oczywiście jest tutaj całkowita zgoda, do użytku na drodze potrzebujemy kompletnie innego sprzętu. W tym wypadku sięgamy więc po kompaktowe routery z wbudowanymi modemami na kartę SIM, które łączą się z siecią mobilnego dostawcy internetu i rozdzielają sygnał w obrębie względnie niewielkiej sieci Wi-Fi. Sprzęt ten nie nadaje się specjalnie do intensywnego użytku w domach, ale świetnie sprawdza się w podróży. 

Internet w samochodzie z routerem na kartę SIM – co warto wiedzieć i jaki model wybrać?

Kompaktowe routery SIM osiągają niewielkie rozmiary i wagę oraz z łatwością zmieszczą się w kieszeni spodni. Zasilane są bezpośrednio poprzez kabel USB. Oznacza to, że nie będzie specjalnych problemów z zapewnieniem im energii w samochodzie, właściciele starszych modeli mogą np. sięgnąć po adaptery z gniazdka zapalniczki na USB. Sprzęt ma też często wbudowany ładowalny akumulator pozwalający na kilka godzin pracy. W razie problemów zawsze możemy posiłkować się też powerbankiem. 
Routery do samochodu pozbawione są z reguły portów WAN/LAN, więc z poszczególnymi urządzeniami w obrębie sieci komunikują się wyłącznie bezprzewodowo. Jeżeli połączenie kablowe jest dla nas istotne, sklepy oferują urządzenia, które mają przynajmniej jedno złącze tego typu. Przydaje się ono przede wszystkim właścicielom laptopów lub specjalistycznych urządzeń (np. narzędzi pomiarowych i telekomunikacyjnych), którym zależy na uzyskaniu jak najbardziej stabilnego sygnału z sieci.
Mobilne routery pozbawione są zewnętrznych anten, co oznacza, że ich zasięg jest dość mocno ograniczony. Na szczęście w samochodzie nie będzie to wielkim problemem. Oprogramowanie sprzętu łączy się też maksymalnie ze znacznie mniejszą liczbą komputerów, smartfonów i tabletów, mogą więc nie być w stanie obsłużyć np. całego autobusu lub wieloosobowego busa, w którym wszyscy chcą skorzystać z Wi-Fi. 
Atutem mobilnych routerów jest również ich uproszczona konfiguracja, która przebiega całkowicie automatycznie po włożeniu karty SIM. Po nawiązaniu kontaktu z siecią operatora na naszym urządzeniu musimy tylko znaleźć nowe połączenie Wi-Fi. Zmianę opcji w urządzeniu oraz jego aktualny status sprawdzamy z poziomu aplikacji mobilnej udostępnionej przez producenta. Większość modeli ma też diody LED, które informują o problemach i stanie baterii, albo niewielkie wyświetlacze. 

Router na kartę SIM – LTE czy 5G?

Jaki router na kartę SIM? Aby skorzystać z internetu w samochodzie, musimy oczywiście mieć kartę SIM i odpowiednią umowę z operatorem (abonament lub doładowania). Tutaj stajemy przed wyborem sieci LTE lub 5G. Routery wspierające drugi standard będą z reguły droższe, z drugiej strony połączenia 5G oferują teoretycznie wyższe transfery danych. Jeżeli jednak poruszamy się poza dużymi ośrodkami miejskim lub za granicą, przez większość czasu nie skorzystamy z atutów, jakie daje 5G.