Data publikacji:

Pielęgnacja ubrań. Porównanie parownic do odświeżania tkanin

Parownica do ubrań to doskonałe narzędzie, które pozwoli przywrócić idealny wygląd ubrań dosłownie w kilka sekund. Prosta obsługa oraz ogromne możliwości sprawiają, że coraz więcej osób rezygnuje z klasycznego żelazka na rzecz tego urządzenia. Sprawdź, jakie parownice cieszą się aktualnie największą popularnością.
parownica do ubrań

Jak działają parownice do ubrań?

Parownice do ubrań wbrew pozorom nie są aż tak skomplikowane. Urządzenie zawiera zbiornik na wodę, która następnie jest podgrzewana do wysokiej temperatury. Po naciśnięciu przycisku następuje wyrzut gorącej pary pod ciśnieniem. Cząsteczki pary wnikają do włókien tkaniny, co powoduje usuwanie zagnieceń. Tym samym wyprasowanie ubrań jest niezwykle proste i szybkie. Urządzenie wykorzystasz także jako parownicę do firan czy tekstyliów.

Dlaczego warto wykorzystywać parownice do prasowania w pielęgnacji ubrań?

Dobre parownice do ubrań potrafią poradzić sobie z bardzo trudnymi materiałami, z którymi żelazko mogłoby mieć problem. Świetnym przykładem są rozmaite falbanki czy koronki stosowane w firankach. Oczywiście to tylko przykład, bo możliwości tego typu urządzeń są znacznie większe.
To, co na pewno powinno przekonać do zakupu, to nie tylko możliwość pozbycia się zagnieceń, ale również szkodliwych bakterii. Gorąca para usuwa nawet do 99% bakterii, co ma szczególne znaczenie przy prasowaniu dziecięcych ubranek. Prasowanie parownicą pozwala również na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z dymu papierosowego lub wilgoci. Prasowanie i jednoczesne odświeżanie ubrań to doskonały sposób na zachowanie ich w idealnym stanie przez dłuższy czas.

Jakie tkaniny można odświeżać za pomocą parownicy?

Wiele osób zastanawia się, jakie materiały obsłuży parownica do ubrań. Steamer poradzi sobie z koronkami, nadrukami, falbankami, plisami, a także bardzo delikatnymi materiałami. Dzięki zastosowaniu gorącej pary nie ma ryzyka, że materiał może zostać przypalony. Parownicę można z powodzeniem używać do prasowania dziecięcych ubranek, sukienek, kurtek, koszul, a także wielu innych ubrań, z których korzystamy na co dzień. Steamer do ubrań zapewnia świetne efekty, dlatego Twoje ubrania będą wyglądać jak nowe.

Jak używać parownicy do ubrań?

Używanie parownicy do ubrań nie jest skomplikowaną czynnością. Najlepsze efekty uzyskamy w momencie, gdy płyta parownicy będzie miała bezpośredni kontakt z ubraniem. Warto tutaj dodać, że parownice są całkowicie bezpieczne dla ubrań, dlatego nie ma obaw o przypalenie lub zniszczenie tkaniny. Aby cały proces przebiegał sprawnie, jedną ręką trzymamy urządzenie, natomiast drugą prostujemy ubranie.
W przypadku parownic stojących bardzo ważne jest aby nie zaginać przewodu, ponieważ może to utrudnić swobodny przepływ pary. Przy prasowaniu delikatnych tkanin, firanek, czy koszul z nadrukami warto skorzystać z funkcji wyrzutu pary. To powinno rozwiązać problem zagnieceń. Prasowanie przy wykorzystaniu parownicy jest dość prostą czynnością i po kilku minutach ubranie będzie w pełni pozbawione jakichkolwiek zagnieceń.

Polecane parownice do ubrań

Jakie będą dobre parownice do ubrań? Zobacz kilka naszych propozycji.

Philips GC810/20

Najmocniejszy strumień pary, zastosowany w urządzeniu wynosi aż do 32 g/min, dzięki czemu znakomicie wygładza tkaniny. Zbiornik wody 230 ml pozwala na 12-minutowe działanie parownicy. Do tego podgrzewana płyta zapobiega skraplaniu się pary.

Philips Series 3000 Stand Steamer

Parownica do ubrań ze stojakiem o mocy 2000 W i strumieniu pary 40 g/min. Do wyboru mamy 3 ustawienia strumienia pary. Ułatwieniem korzystania z urządzenia jest pochylana deska StyleBoard.

Tefal Access Steam Force

Najlepsza parownica do ubrań? Ten ręczny steamer do wszystkich typów tkanin posiada dwa poziomy pracy. Model wykorzystasz nie tylko do ubrań, ale także zabawek czy tapicerki.

Beko STM4116B

Bardzo poręczna parownica doskonale sprawdzi się także w podróży. Model nagrzewa się już w 35 sekund. Praktyczną funkcją jest blokada wytwarzania pary.

Parownice do ubrań – najczęściej zadawane pytania

Czym różni się parownica od tradycyjnego żelazka?
Klasyczne żelazko wymaga zastosowania deski oraz umieszczenia go w pozycji poziomej. Wyrzut w pary w połączeniu z dociśnięciem materiału daje bardzo dobre efekty. Klasyczne żelazko poradzi sobie z grubymi materiałami i pomoże w wyprasowaniu większej ilości ubrań. Parownica działa na innej zasadzie, ponieważ prasowanie odbywa się w powietrzu. Wystarczy delikatnie przyłożyć urządzenie do materiału i to wystarczy do rozpoczęcia pracy. Do szybkiego przygotowania ubrań jest to najlepsze możliwe urządzenie. Parownica może być wykorzystana na dosłownie 5 minut przed wyjściem z domu i to czyni ją niezwykle funkcjonalną.

Czy parowanie ubrań jest bezpieczne dla wszystkich tkanin?
Tak. W parownicach nie ma obawy o przypalenie materiału, a sama para nawet wyrzucona pod dużym ciśnieniem nie powoduje uszkodzeń na materiałach. Dodatkowo jej właściwości pozwalają na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów i odświeżenie tkaniny. Tym urządzeniem możesz wyprasować każdy rodzaj tkaniny.

Jak długo trwa proces odświeżania ubrań za pomocą parownicy?
Najlepsza parownica do ubrań jest w stanie doprowadzić ubranie do idealnego stanu dosłownie w kilka minut. Czas jest uzależniony od stopnia zagniecenia. Jeżeli zagniecenia nie są duże to efekty będzie widać już po 2-3 minutach.

Czy parownice zużywają dużo prądu?
Parownice pobierają trochę więcej prądu niż żelazka, jednak te różnice nie są tak duże, aby można było mówić o zwiększonych kosztach za energię elektryczną.

Czy mogę dodać do parownicy środki pachnące lub odplamiające?
Parownica powinna być napełniona czystą wodą i dodawanie jakichkolwiek środków może sprawić, że urządzenie jak i samo generowanie pary nie będzie działało w sposób prawidłowy. Pamiętajmy, że parownica służy do usuwania zagnieceń. Środki odplamiające należy zastosować podczas cyklu prania. Dopiero potem można zacząć korzystać z parownicy.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.