Data publikacji:

Jaka parownica do firan? Lepsza parownica czy żelazko parowe?

Firany – delikatne muśliny, jedwabie i woale. Piękne żakardy, proste lub haftowane. Z finezyjną koronką lub gipiurą. Dekoracyjne, eleganckie, nowoczesne lub w stylu vintage. Najlepiej wyglądają, gdy są gładkie i wyprasowane. Jak utrzymać je w dobrym stanie? Zamiast żelazka użyj nowoczesnej parownicy. Jaka parownica do firan będzie najlepsza? Sprawdzamy.
parownica do firan
Firany od bardzo wielu lat zdobią okna naszych domów i mieszkań. Pełnią wiele istotnych funkcji, zarówno praktycznych jak i dekoracyjnych. Szeroki wybór fasonów, wzorów i materiałów, z których obecnie wykonywane są firany, pozwala na puszczenie wodzów fantazji i udekorowanie naszych wnętrz w piękny, niebanalny i niepowtarzalny sposób, niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie. Firany bardzo skutecznie pomagają w stworzeniu przytulnej atmosfery i dodają pomieszczeniu wyjątkowości.
Dobrze dobrana firana podkreśla barwę ścian albo przełamuje kolorystykę. Może też pomóc w optycznym pomniejszeniu albo powiększeniu pomieszczenia. Jest niebanalnym a zarazem prostym w zastosowaniu sposobem na upiększenie wnętrz naszych mieszkań. Jednakże oprócz funkcji dekoracyjnych firany pomagają nam także w praktyczny sposób. Są naszym mocnym sprzymierzeńcem w walce z kurzem, pomagają ograniczyć napływ zanieczyszczeń zewnętrznych i owadów do naszych mieszkań a także chronią naszą prywatność przed oczami wścibskich sąsiadów.
Aby skutecznie pełnić swoje funkcje, firany wymagają systematycznego i właściwego dbania i czyszczenia. Producenci firan zalecają zmianę firan w pomieszczeniach sypialnych i pokojach dziennych nie rzadzij niż co 4-6 miesięcy, a w kuchennych co 2-3 miesiące. Jednakże częstotliwość ta powinna być większa, jeśli w naszym domostwie znajdują się zwierzęta lub też osoby palące wewnątrz, albo jeśli mieszkamy w okolicach o wyższym natężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, np. w dużych miastach, przy parkingach lub w sąsiedztwie ruchliwych ulic. W takich przypadkach pranie firan może okazać się konieczne nawet co miesiąc.

Pranie firan – z zagnieceniami i fałdami poradzi sobie parownica do firan

Po każdym praniu, zwłaszcza w wysokiej temperaturze, na firanach pojawiają się zagniecenia i nierówności powstające. W ich zniwelowaniu może pomóc wieszanie firan na mokro zaraz po wyjęciu z pralki lub też naciąganie za rogi, do którego trzeba zaangażować wszystkich możliwych domowników.
Żaden z tych sposobów nie zapewni jednak idealnie gładkich powierzchni firan – konieczne będzie ich wyprasowanie – żmudna i czasochłonna czynność, która i tak nie zapewnia pełnego sukcesu. Wielkość firan i delikatność materiału, z jakiego zostały wykonane jest dużym utrudnieniem w ich prasowaniu przy użyciu tradycyjnego żelazka.
Dlatego z pomocą przychodzi parownica do firan. Czy parownica do firan jest lepszą alternatywą dla żelazka? Co jest skuteczniejsze w walce z zagnieceniami? Parownica czy żelazko? A może w ogóle parownica do ubrań powinna zastąpić w naszym domu żelazko?

Parownica do firan – co to jest i jak działa?

Parownica to urządzenie, w którym do wygładzenia materiału używana jest para wodna. Parownice wyposażone są w specjalnie do tego przeznaczony pojemnik, do którego przed uruchomieniem urządzenia należy wlać wodę. Woda po włączeniu parownicy bardzo szybko podgrzewana jest do właściwej temperatury i generuje parę wodną, która następnie wyrzucana jest pod ciśnieniem w kierunku materiału specjalnymi dyszami umieszczonymi w głowicy urządzenia.
Tak więc w przypadku użycia parownic tkaniny poddawane są oddziaływaniu zarówno wysokiej temperatury oraz cząsteczek pary wodnej, które przenikając przez nie rozluźniają ich włókna i w ten sposób wygładzają je.

Parownica do firan – sposób na zarazki

Dzięki zastosowaniu pary wodnej w parownicy do firan tkaniny są nie tylko prasowane ale również dezynfekowane, odświeżane i pozbawiane zapachów. Para wodna to również bardzo skuteczny sprzymierzeniec w walce z roztoczami w naszym domostwie.
W przypadku używania parownic nie musimy martwić się o przypalenie tkaniny lub też zostawianie błyszczących śladów na materiale, gdyż głowica parownicy nie przylega bezpośrednio do prasowanej powierzchni, dzięki czemu problemy te znikają. Ponadto gorąca para wodna jest bezpieczna dla każdego rodzaju tkanin, nawet tych bardzo cienkich i delikatnych, z jakich najczęściej wykonane są firany.

Lepsza parownica czy żelazko?

Parownica do firan pozwala na wygładzanie zagnieceń na firanach już po ich zawieszeniu na karniszach. Dzięki temu znika problem dużej powierzchni tkaniny, która notorycznie zsuwa się z deski do prasowania powodując powstawanie nowych zagnieceń na dopiero co wyprasowanej firanie.
Urządzenie to jednakże nie jest wolne od pewnych ograniczeń. Parownica nie zawsze będzie w stanie skutecznie poradzić sobie w przypadku grubszych tkanin, np. ciężkich kotar lub grubych zasłon. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się żelazko parowe lub też generator pary, który jest w stanie wytworzyć wyrzuty pary nawet o sile 6-8 barów i dzięki temu wygładzić nawet najbardziej gruby i trudny do rozprostowania materiał.

Parownica do firan – ile to kosztuje?

W ofercie producentów urządzeń parowych można znaleźć bardzo bogaty zakres rodzajów i typów parownic, zwanych również steamerami (z ang. steam – para). Możemy wybierać spośród parownic do ubrań stojących lub ręcznych, szczotek parowych, żelazek parowych, generatorów pary, stacji parowych wyposażonych w zewnętrzne generatory pary jak też bardzo rozbudowanych i zaawansowanych systemów do prasowania.
Tak więc decyzja: parownica czy żelazko lub też na jaki rodzaj urządzenia parowego zdecydować się, zależy przede wszystkim od naszych preferencji, ilości i rodzaju materiałów, jakie chcemy wygładzać oraz częstotliwości, z jaką planujemy używać urządzenia prasującego. Nie bez znaczenia jest jednakże również zasobność naszego portfela.
Ceny prostych parownic ręcznych to koszt od 100 do 500 złotych. Parownice stojące to wydatek w granicach 400 – 1500 zł w zależności od marki, dostępnych funkcji oraz parametrów urządzenia. Za 400 zł dostaniemy najprostsze urządzenie. Natomiast za bardziej zaawansowane generatory trzeba zapłacić nawet 4000 złotych. Najdroższe urządzenia parowe to tzw. systemy do prasowania – ich koszt jest bardzo zróżnicowany. Za najprostsze urządzenie tego typu zapłacimy około tysiąca złotych. Natomiast bardzo rozbudowany i zaawansowany system do prasowania to wydatek nawet rzędu 8500 złotych.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.