Data publikacji:

Ranking najlepszych mikrofalówek do szybkiego podgrzewania ciepłych napojów

Mikrofalówka to doskonałe narzędzie do podgrzania nie tylko jedzenia, ale również napojów. Podpowiemy Ci na, co zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie urządzenia są warte uwagi! Sprawdź nasz ranking najlepszych mikrofalówek!
najlepsza mikrofalówka

Dlaczego mikrofalówka jest niezbędna w każdym domu?

Kuchenka mikrofalowa to nieocenione narzędzie szczególnie w momentach, kiedy konieczne jest szybkie podgrzanie obiadu lub innej potrawy. Ale na tym możliwości się nie kończą, ponieważ możemy bez problemu podgrzać napoje takie jak chociażby kawa, czy herbata. Trudno znaleźć inne urządzenie, które byłoby w stanie w maksymalnie kilka minut zapewnić odpowiednią temperaturę. Plusem mikrofali są jej kompaktowe rozmiary, a także atrakcyjna cena. Nie trzeba wydawać majątku, żeby cieszyć się dobrą jakością wykonania czy bogatą liczbą funkcji.

Ranking mikrofalówek do podgrzewania napojów

Poniżej znajdziesz najlepsze kuchenki mikrofalowe, które sprawdzą się przy podgrzewaniu napojów.

Zasada działania mikrofalówek – jak szybko podgrzewają napoje?

Działanie mikrofalówki, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na wytwarzaniu fal mikrofalowych, które przenikają do żywności i powodują zwiększenie jej temperatury. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku napojów. Najważniejsze jest to, że nagrzewanie jedzenia czy napojów powinno odbywać się w pojemnikach lub kubkach do tego przeznaczonych. Jeżeli będziemy ogrzewać plastikowe pojemniki, to szkodliwe substancje pod wpływem wysokiej temperatury zaczną się uwalniać. Najlepiej sprawdzają się naczynia ceramiczne, które nie mają żadnego wpływu na podgrzewanie w mikrofali.
Zasada przy podgrzewaniu napojów jest jedna – nie może dojść do ich wrzenia, ponieważ wszystkie dobre składniki zostaną zniszczone. Nie ma idealnej recepty na czas podgrzewania, ale przy objętości 250 ml, czyli jednej pełnej szklanki podgrzewanie nie powinno przekroczyć 30 sekund. Jeżeli chcemy podgrzać herbatę, to czas ten można delikatnie wydłużyć. Z pomocą przychodzą dedykowane programy, które automatycznie dobierają czas, aby nie doprowadzić do przegrzania.

Mikrofalówka a energooszczędność

Ile prądu zużywa mikrofalówka? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które chce zdecydować się na zakup mikrofali. Przeciętne urządzenie zużywa od 700 do 1200 W. Urządzenia tego typu zużywają około trzykrotnie mniej energii niż piekarniki elektryczne. Warto więc rozważyć ich zakup, zwłaszcza że na rynku znajdziemy też mikrofalówkę z piekarnikiem.

Czynniki wpływające na wybór idealnej mikrofalówki do podgrzewania napojów

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na moc mikrofalówki. Do podgrzewania napojów nie potrzeba bardzo wysokiej mocy i wartości na poziomie 1000 W będą w zupełności wystarczające. Kolejnym aspektem jest wielkość. Jeżeli zamierzasz podgrzewać napoje, to sprawdź, czy mikrofala jest na tyle wysoka, aby bez problemu pomieścić szklankę.
Z perspektywy użytkownika ważne są również dedykowane programy do podgrzewania kawy, rozmrażania czy  przygotowywania posiłków. Im więcej gotowych scenariuszy, tym łatwiej będzie Ci osiągnąć optymalną temperaturę. Jeśli lubisz potrawy mięsne, przyjrzyj się mikrofalówce z grillem. Na popularności obecnie zyskują także nowoczesne mikrofalówki bez talerza.

Mikrofala stojąca czy do zabudowy – którą wybrać?

Mikrofalówka w szafce będzie prezentować się estetycznie i nie zaburzy eleganckiego wyglądu kuchni. Ale trzeba liczyć się z tym, że mikrofala pod zabudowę kosztuje nieco więcej. Najlepsza mikrofalówka do zabudowy to wybór dla osób, które nie chcą mieć żadnych urządzeń na kuchennym blacie. Jeśli masz miejsce w swojej kuchni to warto na takie rozwiązanie się zdecydować. W przypadku mikrofalówki wolnostojącej możemy liczyć na spore oszczędności przy zachowaniu podobnych funkcji. Jeżeli nie potrzebujesz urządzenia do zabudowy, to wolnostojący model będzie dobrą alternatywą.

Kuchenki mikrofalowe – najczęściej zadawane pytania

Czy mikrofalówka niszczy witaminy w podgrzewanych napojach?
Podgrzewanie soków lub innych napojów w mikrofalówce jest bezpieczne pod warunkiem, że nie doprowadzimy do wrzenia. Zbyt wysoka temperatura niszczy witaminy, przez co wartościowe składniki nie są przekazywane do organizmu. Aby tego uniknąć należy ograniczyć czas podgrzewania lub skorzystać z dedykowanego programu do podgrzewania napojów. Najlepsze kuchenki mikrofalowe mają taką funkcję.

Jak długo powinienem podgrzewać kawę czy herbatę w mikrofalówce?
Czas podgrzewania jest uzależniony od dwóch czynników. Po pierwsze, powinniśmy brać pod uwagę jaka jest objętość napoju, a po drugie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jaką temperaturę napoju chciałbym uzyskać. Pamiętajmy, że przegrzewanie cieczy w mikrofalówce nie jest wskazane. Czas wynoszący 15-30 sekund powinien być w zupełności wystarczający.

Czy jest różnica w podgrzewaniu napojów w mikrofalówce o różnej mocy?
Moc mikrofalówki określa jak szybko danie zostanie podgrzane. W przypadku mocniejszych urządzeń czas podgrzewania należy odpowiednio skrócić, ponieważ ponownie moglibyśmy doprowadzić do wrzenia napoju. W przypadku słabszych mikrofalówek czas ten należy delikatnie wydłużyć, aby osiągnąć podobne efekty. W wielu mikrofalówkach można sterować mocą, co jest bardzo pomocne.

W jakich naczyniach powinno się podgrzewać napoje?
Najlepiej sprawdzają się naczynia szklane oraz ceramiczne. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować metalowych pojemników oraz plastikowych, które mają szkodliwe związki BPA.
Zdjęcie: Envato elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.