Data publikacji:

Ile prądu pobiera mikrofalówka

Kuchenki mikrofalowe są niesamowicie przydatnymi urządzeniami kuchennymi. Stanowią one niezwykle dużą pomoc dla osób nie zawsze mających czas na odgrzewanie posiłków. Poza tym, świetnie sprawdzają się też w przygotowaniu gotowych dań. Czy szybkość, z jaką urządzenie radzi sobie z podgrzewaniem większości składników, jakie trafiają do jego wnętrza, ma swoją cenę? Wiele osób zastanawia się, ile prądu pobiera mikrofalówka i czy jej zakup jest opłacalny z punktu widzenia rachunków za energię. Postarajmy się zatem rozwiać te wątpliwości.
ile prądu pobiera mikrofala

Ile prądu pobiera kuchenka mikrofalowa?

Jaka mikrofalówka będzie najlepsza? Przy wyborze zwracamy uwagę na dostępne programy czy funkcje, często zapominając o mocy urządzenia. Ile prądu zużywa mikrofalówka?

Mikrofalówki od ponad dwóch dekad stopniowo pojawiają się w coraz większej liczbie polskich gospodarstw domowych. Zasada działania tego urządzenia nie zmieniła się od czasów jego wynalezienia w latach 40. ubiegłego wieku. W jego wnętrzu znajduje się tzw. magnetron, który zasilany jest energia elektryczną. Generuje on promieniowanie mikrofalowe, które trafia do wnętrza komory sprzętu, gdzie wchodzi w kontakt z cząsteczkami wody zawartymi w potrawach, przekazując im sporą dawkę energii, a tym samym w bardzo szybki sposób je podgrzewając.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe nie przypominają jednak swoich odpowiedników sprzed lat. Na półkach sklepowych znajdziemy bowiem niezwykle bogaty wybór urządzeń, od najprostszych modeli w cenie 200 złotych po najwyższej jakości sprzęt za ponad 1000 złotych. Poza tradycyjnymi modelami wolnostojącymi, możemy też zdecydować się na te, które przeznaczone są do zabudowy. W większości wyposażone są one nawet w kilkadziesiąt programów podgrzewania, przystosowanych do różnego typu potraw.

Mikrofalówka – jaki pobór mocy?

Skuteczność w podgrzewaniu potraw sprawia, że przez wielu mikrofalówki są odbierane jako niezwykle energochłonne urządzenia. Czy tak jest jednak w rzeczywistości? Jeżeli przyjrzymy się podawanemu przez producentów poziomowi poborowi mocy, w przypadku większości urządzeń waha się on w granicach od 700 do ponad 1200 W.

Najmocniejszy sprzęt do zabudowy często potrzebować będzie nawet 2100 W. W jaki sposób przekłada się on jednak na realne zużycie prądu w skali miesiąca lub roku? Do tego celu musimy wykonać kilka prostych obliczeń. Zaznaczmy najpierw, że będziemy stosować przykładowe wartości uśrednione. W niektórych domach mikrofalówki używa się raz w tygodniu, w innych nawet kilka razy dziennie.

Co więcej, zużycie energii zależy też od wybieranych przez nas programów pracy. Podawana przez producenta moc urządzenia jest maksymalną ilością prądu, jaką mikrofalówka pobiera przy pełnym obciążeniu. Na początek przyjmijmy zatem, że dysponujemy kuchenką o mocy 1000 W (1 kWh). Teraz warto określić, jak często z niej korzystamy.

Obliczmy, ile prądu zużywa mikrofalówka dla dwóch skrajnych przykładów, sporadycznego i lekkiego użycia przy podgrzewaniu niewielkich ilości jedzenia, a także intensywnego wykorzystania i rozmrażania potraw. Określając koszt zużytego prądu, bierzemy pod uwagę obowiązującą w 2022 roku cenę za 1 kWh energii, która wynosi 77 groszy.

Przypadek pierwszy

Ponieważ w mikrofali podgrzewamy tylko sporadycznie niewielkie ilości potraw, dla uproszczenia w skali roku można przyjąć, że używamy ją przez około 15 minut dziennie. Podczas pracy urządzenie bardzo rzadko pracuje na pełnych obrotach, wiele zależy tu od trybów pracy i konkretnego modelu, ale możemy przyjąć, że jest to około 400 W. Aby dowiedzieć się, jak wygląda zużycie prądu, musimy teraz dokonać obliczeń. 400 W mnożymy przez średni czas pracy, a następnie przez liczbę dni w miesiącu (30 dni).
  • 400 W x 0,25 h x 30 = 3 kWh
Teraz z kolei mnożymy otrzymaną sumę przez koszty energii.
  • 3 kWh x 0,77 zł = 2,31 zł
W skali roku rachunek wyniesie więc…
  • 2,31 zł x 12 = 27,72 zł

Przypadek drugi

W drugim przypadku z mikrofali korzysta się codziennie i dość intensywnie, podgrzewając i rozmrażając duże produkty oraz posiłki. Przyjmujemy też, że sprzętu używa kilkuosobowa rodzina. Uznajmy więc dość hojnie, że sprzęt jest włączony przez 30 minut dziennie, dodatkowo przez większość tego czasu pracuje z prawie maksymalną mocą (800 W). Korzystając z tych samych obliczeń, przekonajmy się, ile będzie nas to kosztować. Miesięczny zużycie prądu przez mikrofalówkę:
  • 800 x 0,5 h x 30 = 12 kWh
Koszt miesięczny zużycia energii:
  • 12 kWh x 0,77 zł = 9,24 zł
W skali roku rachunek wynosi…
  • 9,24 zł x 12 = 110,88 zł

Ile prądu pobiera mikrofalówka? Konkluzja

Jak widać, koszty eksploatacji kuchenki mikrofalowej, nawet przy jej teoretycznym i niezwykle intensywnym użytkowaniu, nie przekraczają sumy kilku złotych miesięcznie. To, czy wygoda, jaką daje urządzenie, jest warta tej kwoty, jest już kwestią indywidualnego wyboru. Jedno jest jednak pewne – w porównaniu do innych urządzeń AGD, takich jak piekarniki elektryczne, mikrofale nie wyróżniają się znacząco pod względem apetytu na prąd.

Na koniec należy też wspomnieć o trybie uśpienia kuchenki. Jeżeli zostawiamy urządzenie podłączone przez cały dzień do prądu, pobiera ono w tle niewielką ilość energii, która zasila między innymi zegar urządzenia i pozwala mu się szybciej uruchomić. Te drobne ilości się jednak sumują i na koniec każdego roku mogą nas kosztować nawet kilkanaście złotych. Co więcej, gdy bardzo rzadko korzystamy z mikrofali, ilość zużytego prądu będzie wyższa od tej wykorzystanej podczas właściwej pracy urządzenia.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements