Data publikacji:

Jak ukryć mikrofalówkę w kuchni? Mikrofalówka w szafce

Mikrofalówkę znaleźć niemal w każdym domu, dlatego nie powinien dziwić fakt, że producenci tego typu urządzeń stale wprowadzają na rynek nowe, udoskonalone modele. Od niedawna dużą popularnością cieszy się rozwiązanie, które zakłada, że mikrofalówka będzie schowana w jednej z szafek kuchennych. Ten pomysł wydaje się idealny dla małych kuchni oraz przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie minimalizm i niemal puste kuchenne blaty.
mikrofalówka w szafce
Osoby, które planują remont kuchni, często zastanawiają się, jaką mikrofalówkę wybrać oraz, co często bywa problematyczne, gdzie ją umieścić. Kuchenka mikrofalowa to stosunkowo duży sprzęt, który umieszczony na blacie kuchennym może zabrać sporą część cennego miejsca, o co martwią się posiadacze małych kuchni. Osoby, które czują na plecach ograniczenia metrażowe swojej kuchni, często szukają alternatywy dla kuchenki mikrofalowej umieszczonej na blacie.
Czy każdą mikrofalówkę można zabudować, na jakiej wysokości najlepiej umieścić taki sprzęt oraz w którym miejscu w kuchni powinna się znajdować mikrofalówka w szafce? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej, dlatego warto zapoznać się z treścią artykułu.

Mikrofalówka w szafce czy wolnostojąca? Plusy i minusy każdego rozwiązania

Obecnie w sklepach znaleźć można wiele modeli mikrofalówek, które można podzielić ze względu na sposób ich montażu, czyli na mikrofalówki wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy.
Nie bez przyczyny większość dostępnych na rynku mikrofalówek to mikrofalówki wolnostojące. Jeszcze do niedawna kuchenka mikrofalowa nie była uznawana za jeden z podstawowych sprzętów kuchennych, dlatego często nie uwzględniano dla niej miejsca w projekcie kuchni. W efekcie kuchenka mikrofalowa najczęściej lądowała na kuchennym blacie, zabierając tym samym sporą jego część.
Wolnostojąca kuchenka mikrofalowa wiąże się także z widocznym kablem, który musi być poprowadzony do najbliższego gniazdka. Widoczny przewód u wielu osób podnosi poziom irytacji, dlatego warto poznać sposoby na zminimalizowanie tego problemu.
Plusem kuchenki mikrofalowej w wersji wolnostojącej może być jej wygląd. W ostatnim czasie coraz więcej producentów decyduje się na porzucenie tradycyjnego wyglądu mikrofalówki na rzecz ciekawszych form oraz kolorów innych niż biały. Dzięki temu można dopasować mikrofalówkę do kolorów swojej kuchni.
Kuchenki mikrofalowe do zabudowy to propozycja dla osób, które stworzyły dla tego sprzętu miejsce w kuchennych szafkach. Takie rozwiązanie sprawia, że mikrofalówka nie zabiera miejsca na blacie roboczym w kuchni, a dodatkowo nie zaburza estetyki całego pomieszczenia. Istotną zaletą ukrytej mikrofalówki jest także brak widocznych przewodów.
Mikrofalówki przeznaczone do zabudowy są zazwyczaj nieco mniejsze niż modele wolnostojące, dlatego na etapie planowania kuchni warto zapoznać się z wymiarami wybranej przez siebie kuchenki mikrofalowej.

Mikrofalówka w szafce – na jakiej wysokości należy ją umieścić?

Kuchenka mikrofalowa to niewątpliwie jedno z tych urządzeń w kuchni, z którego korzysta się wyjątkowo często. Z tego powodu już na etapie planowania kuchni warto zastanowić się, na jakiej wysokości najlepiej umieścić mikrofalówkę.
Chociaż nie ma jednej określonej wysokości, która regulowałaby wysokość położenia kuchenki mikrofalowej, to warto mieć na uwadze to, by korzystanie z tego sprzętu było jak najbardziej wygodne dla wszystkich domowników.
Według popularnych opinii mikrofalówka w zabudowie powinna być umieszczona na wysokości od 120 do 150 cm. Takie rozwiązanie sprawi, że każdy użytkownik będzie mógł komfortowo otwierać i zamykać drzwiczki mikrofalówki. W przypadku konstrukcji typu słupek, gdzie szafka na mikrofalówkę umieszczana jest zazwyczaj nad piekarnikiem, należy liczyć się z tym, że będzie ona nieco wyżej.

Gdzie najlepiej ulokować mikrofalówkę?

Chociaż mikrofalówka stojąca na blacie kuchennym to wciąż częsty widok w wielu domowych kuchniach, to coraz częściej w trakcie remontu kuchni użytkownicy decydują się na zmianę jej lokalizacji. Obecnie dostępne w sklepach ze sprzętem AGD mikrofalówki są przystosowane do zabudowy kuchennej, dzięki czemu widoczny jest jedynie front tego urządzenia.
Mikrofalówkę w zabudowie można idealnie dopasować do stylu i koloru kuchni, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Podczas projektowania kuchni rodzi się jednak pytanie – gdzie powinna znajdować się mikrofalówka?
Najczęściej wykorzystywany sposób to umieszczenie kuchenki mikrofalowej w zabudowie kuchennej nad piekarnikiem, czyli w słupku. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdza u wielu osób, a dodatkowo jest niezwykle efektowne.

Czy można zabudować mikrofalówkę wolnostojącą? Szafka na mikrofalówkę – czy to dobre rozwiązanie?

Chociaż mikrofalówki wolnostojące, jak wskazuje ich nazwa, najczęściej stoją na kuchennym blacie, to w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na ukrycie tego sprzętu w kuchennej zabudowie. Chęć umieszczenia kuchenki mikrofalowej w szafce nie zawsze musi oznaczać obowiązkowy remont kuchni. Wiele mikrofalówek można z powodzeniem umieścić w jednej z istniejących kuchennych szafek, dzięki czemu ten sprzęt będzie niewidoczny z zewnątrz. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać jednak o zasadach bezpieczeństwa, dlatego podczas pracy mikrofalówki drzwiczki szafki powinny być stale otwarte.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!