Data publikacji:

Porównanie smart czajników: Xiaomi, Aeno, Viomi

Zastanawiasz się, jaki czajnik elektryczny wybrać do codzinnego użytkowania? Przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie najpopularniejszych modeli od Xiaomi, Aeon oraz Viomi. Wyniki mogą Cię zaskoczyć!
smart czajnik

Funkcje smart czajników – co sprawia że są wyjątkowe?

Mogłoby się wydawać, że czajnik do gotowania wody nie jest urządzeniem nadzwyczaj ekscytującym. Takie urządzenie ma każdy w swoim domu i jego zadaniem jest doprowadzenie wody do wrzenia, co pozwoli na przygotowanie kawy, herbaty lub innego ulubionego napoju. Okazuje się, że czajnik do domu wcale nie musi być nudny! Czajnik Xiaomi Smart, Aeno oraz Viomi to przykłady tego, że tak pozornie proste urządzenie może zyskać jeszcze większą funkcjonalność oraz bardzo nowoczesny wygląd.
Co sprawia, że te urządzenia są wyjątkowe? Przede wszystkim jakość wykonania klasy premium. Producenci tworzący czajniki smart nie oszczędzają na materiałach i stosują wysokiej klasy stal, która nie ma kontaktu z tworzywem sztucznym. Tym samym podczas osiągania wysokich temperatur urządzenie nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia substancji. Niektóre modele wyglądają dość futurystycznie bo mają wyświetlacz zintegrowany z obudową, co wygląda naprawdę ciekawie. Ale wygląd to nie wszystko!
Smart czajnik może być sterowany smartfonem i to coś, co czyni go absolutnie wyjątkowym. Z poziomu dedykowanej aplikacji możesz wybrać czas gotowania wody,  a także odpowiednią temperaturę. Gdy wrócisz z pracy lub zakupów wszystko będzie gotowe do zaparzenia herbaty, czy zrobienia kawy.
Dzięki aplikacji możesz bardzo precyzyjnie regulować temperaturę. W końcu nie zawsze potrzebujemy wrzątku, a czasami potrzebujemy tylko trochę podgrzać wodę. W niektórych czajnikach mamy możliwość wyboru programu grzania dostosowanego do konkretnej sytuacji. Rodzice na pewno docenią możliwość podgrzania wody na mleko dla dziecka.
Na tym zalety się nie kończą, ponieważ czajnik sterowany smartfonem dysponuje często większą mocą niż przeciętny model. Niektóre osiągają nawet 1800 W i gdy potrzebujemy zagotować wodę bardzo szybko, to takie urządzenie jest w stanie to nam zapewnić. 
Obecność funkcji Smart zmusiła producentów do wzmocnienia zabezpieczeń, dlatego inteligentny czajnik ma opcję automatycznego wyłączania, wykrywania pustej komory, a jego konstrukcja jest zapobiega przed porażeniem prądem. W ten sposób możesz korzystać z niego bez żadnych obaw.

Inteligentne zarządzanie i aplikacje do sterowania czajnikami

Niezależnie od tego, czy wybierzesz czajnik elektryczny Viomi, Xiaomi czy Aeno, każdy z nich oferuje dostęp do swojej unikalnej aplikacji. Szczególnie wyróżnia się Xiaomi, które może integrować się z całym ekosystemem. To oznacza, że w Xiaomi Home możesz sterować nie tylko czajnikiem, ale również oczyszczaczem powietrza czy zestawem kamer. Rozwiązania inteligentnego domu w jego przypadku integrują się bardzo dobrze. W modelach dwóch pozostałych producentów mamy możliwość sterowania głosowego za pomocą Siri, Asystenta Google lub Amazon Alexy. Wszystkie aplikacje są czytelne i intuicyjne. Czajnik z aplikacją to doskonałe rozwiązanie!

Zalety i wady smart czajników Xiaomi, Aeno, Viomi

Czajniki smart mają wiele zalet, a do najważniejszych trzeba zaliczyć jakość wykonania klasy premium, a także możliwość korzystania z dedykowanej aplikacji. Każdy z prezentowanych modeli może działać w oparciu o określony harmonogram oraz scenariusz podgrzania wody. Na plus należy zaliczyć zabezpieczenia, które chronią przed uszkodzeniami.
Czy czajniki smart mają jakieś minusy? Przede wszystkim ich oferta nadal jest mocno ograniczona i nie każdy producent wprowadza taki produkt do swojej oferty. Aeno, Xiaomi oraz Viomi na tym polu wiodą prym i na ten moment trudno znaleźć dla nich konkurentów. Największą wadą czajników smart jest ich wysoka cena, która może być nawet dwukrotnie wyższa niż przeciętnego czajnika elektrycznego. Decydując się na taki model musisz liczyć się z wydatkami.

Porównanie specyfikacji technicznych smart czajników Xiaomi, Aeno i Viomi

Xiaomi Mi Smart Kettle Pro

To bez wątpienia jeden z najlepszych modeli na rynku. Czajnik xiaomi Mi Smart Kettle Pro ma przede wszystkim 5 poziomów grzania oraz wyświetlacz pokazujący temperaturę w czasie rzeczywistym. Za pomocą jednego przycisku dopasujemy temperaturę do kawy, makaronu, herbaty, leków czy napojów dla niemowląt. W końcu jest aplikacja, która jest centrum zarządzania czajnikiem. Świetnie zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że obok tego modelu nie można przejść obojętnie.

Aeno EK7S

Aeno EK7S kusi niesamowitym wyglądem utrzymanym w duchu minimalizmu. Wyświetlacz znajduje się na obudowie i trzeba przyznać, że świetnie się z nią komponuje. Urządzenie obsługuje sterowanie dotykowe i pozwala na precyzyjne regulowanie temperatury. W aplikacji możesz skorzystać z funkcji utrzymania temperatury oraz zaplanować harmonogram włączenia i wyłączenia. Ten model jest warty absolutnie każdej złotówki!

Viomi Smart Kettle

Wysokiej jakości czajnik smart oferuje moc 1800 W i jest w stanie podgrzać wodę w mgnieniu oka. Wyświetlacz OLED umieszczono na rączce, ale mamy możliwość skorzystania z dedykowanej aplikacji. Stal nierdzewna klasy 304 jest nie tylko trwała ale przede wszystkim nie zawiera szkodliwych substancji. Ten model można kupić w dobrej cenie, dlatego to kolejna ciekawa propozycja.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.