Data publikacji:

Maksymalna prędkość wirowania pralki: jakie ma znaczenie?

Wirowanie w pralce to proces, dzięki któremu ubrania po wyciągnięciu z bębna nie ociekają wodą i schną szybciej. Trudno się bez niego obyć. Praktycznie wszystkie pralki pozwalają na personalizację obrotów wirowania, dlatego warto wiedzieć, jak dopasować je do rodzaju pranych tekstyliów. Dziś podpowiemy ci także, jaką pralkę wybrać, aby mieć pewność, że będzie odwirowywać tkaniny z najlepszą skutecznością.
wirowanie-pralka
Trudno wyobrazić sobie pranie bez wirowania – choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasze babcie radziły sobie z odsączaniem wody z ubrań o wiele odmiennymi metodami. Ten podstawowy proces każdego cyklu prania pozwala ubraniom schnąć szybciej, a także oczyszcza bęben z resztek płynów i proszków do prania, dzięki czemu nie wydobywa się brzydki zapach z palki. Jeśli masz problem z dopasowaniem obrotów wirowania lub dopiero zastanawiasz się nad zakupem nowej pralki, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Po co jest wirowanie w pralce?

Wirowanie to etap prania, podczas którego bęben pralki rozpędza się do wysokiej prędkości. Jego celem jest usunięcie nadmiaru wody z tkanin, a także oczyszczenia ich z resztek detergentów piorących. Dzięki temu ubrania mogą schnąć znacznie szybciej.
Każda pralka oznaczona jest parametrem prędkości obrotowej – oznacza on, jak szybko bęben pralki będzie obracać się w ciągu jednej minuty. Im prędkość obrotowa jest większa, tym efektywniejsze wirowanie, a co za tym idzie, ubrania skuteczniej odsączone z wody. Ile trwa wirowanie w pralce? W jednym cyklu prania trwa ono zwykle nie więcej niż kilkanaście minut. Wirowanie jest ostatnim etapem prania.
Zobacz także, co robić, gdy pralka nie pobiera płynu do płukania

Co oznacza klasa wirowania w pralce?

Klasa wirowania w pralce to parametr, który określa zawartość wilgoci, która pozostaje w tkaninach po zakończonym cyklu prania. Jest ona związana z klasą energetyczną pralki. Aby odszyfrować, z jaką efektywnością pralka będzie wirować, warto sugerować się symbolami literowymi:
  • A – nie więcej niż 45% wilgoci,
  • B – od 45% do 54%,
  • C – od 54% do 63%,
  • D – od 63% do 72%,
  • E – od 72% do 81%,
  • F – od 81% do 90%,
  • G – powyżej 90%.
  • Należy pamiętać, że im wyższa klasa energetyczna, tym pralka będzie pracować oszczędniej, pobierając zarówno mniej wody, jak i energii elektrycznej. Pralki z najniższych klas energetycznych nie tylko zużywają ich najwięcej, ale także nie zapewniają satysfakcjonującego odwirowywania wilgoci z ubrań.

    Wirowanie w pralce: czy jest bezpieczne dla tkanin?

    Wiele osób zastanawia się, czy wirowanie może wpłynąć negatywnie na stan ich ubrań oraz domowych tekstyliów. Podstawą jest dopasowanie prędkości wirowania do typu tkanin. Materiały szlachetne i delikatne (np. jedwab, kaszmir) należy odwirowywać w niższych obrotach (400–800), z kolei ubrania wykonane z syntetycznych tkanin z łatwością zniosą 800–1000 obrotów bębna na minutę. Piorąc ręczniki czy koce, możesz zastosować jeszcze wyższe obroty – nawet do 1400. W przypadku ubrań wykonanych z bawełny, wiskozy czy podobnych materiałów, można zastosować pośrednie obroty: 1200 na minutę. Wiele nowoczesnych pralek pozwala na całkowicie dowolne ustawienie obrotów.
    Uwaga: jeśli rozważasz zakup pralkosuszarki, pamiętaj, że w cyklu prania z suszeniem należy ustawić najwyższą prędkość wirowania. Dobre odsączenie ubrań jest konieczne, by proces suszenia przebiegł prawidłowo.

    Jak dopasować wirowanie do materiału?

    Przed praniem warto sprawdzić metki ubrań, na których zawarte są informacje związane z zasadami ich pielęgnacji. Segreguj swoje rzeczy nie tylko ze względu na kolor, ale także typ materiału, a wirowanie z całą pewnością nie wyrządzi im krzywdy.
    Zdjęcie: Evanto
    Autor: Joanna Plech