Data modyfikacji:

Śmierdząca pralka? Pozbywamy się brzydkiego zapachu z pralki

Wyjęte z pralki ubrania powinny pachnieć świeżością. Często okazuje się jednak, że zamiast przyjemnego dla nosa aromatu odczuwamy nieprzyjemną, zbutwiałą woń. Dlaczego tak się dzieje? I czy istnieją jakieś łatwe, domowe sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z pralki? Sprawdź i przywróć świeżość swoim ubraniom.

pralka

Przyczyny brzydkiego zapachu z pralki

Zanim przeczytasz, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki, musisz dowiedzieć się, dlaczego w ogóle urządzenie przestaje działać tak, jak powinno. To ważne, bo wiedza ta pomoże ci zapobiegać podobnym problemom w przyszłości. A zatem – skąd się bierze nieprzyjemny zapach z pralki?

Nieprzestrzeganie zaleceń producenta pralki/detergentu

Co robisz, aby mieć pewność, że twoje pranie na pewno będzie czyste i mocno pachnące? Jeśli odpowiesz: „dolewam trochę więcej detergentu”, to jest to jednocześnie informacja, dlaczego w twojej łazience unosi się nieprzyjemny zapach z pralki.

Używanie większej niż potrzeba ilości detergentu to powszechny błąd. Osoby, które go popełniają, nie biorą zazwyczaj pod uwagę faktu, że pralka pobiera określoną ilość wody – odpowiednią do rozpuszczenia zalecanych ilości proszku czy płynu. Jeśli jest go za dużo, resztki zalegają w różnych częściach pralki. I po pewnym czasie zaczynają one zwyczajnie śmierdzieć.

Wniosek? Od tej pory używaj dokładnie tyle proszku/płynu, ile zaleca jego producent. Dla przykładu, na wypranie jednej porcji prania wystarczy jedna łyżka stołowa proszku.

Ignorowanie potrzeby czyszczenia pralki

Każda pralka na pierwszy rzut oka wydaje się czysta – stąd też wiele osób nie poświęca jej zbyt wiele uwagi. To poważny błąd. Jeśli zaczniesz odginać gumowe uszczelki i zerkniesz do filtra, z pewnością odkryjesz całą masę „skarbów” – wsuwki, monety, guziki, ale także pleśń i grzyby. Czasem śmierdząca pralka jest skutkiem tygodniami zalegającej pod uszczelką skarpetki. Pamiętaj więc o konieczności czyszczenia pralki

Zamykanie pralki

Aby w pralce nie pojawił się grzyb, należy umożliwić jej wyschnięcie. Jeśli za każdym razem po wyciągnięciu urządzenia zamykasz je, to już wiesz, skąd ten brzydki zapach pralki.

Pranie w niskich temperaturach

Współczesne pralki świetnie radzą sobie z praniem ubrań nawet w niskich temperaturach. To dobre dla ubrań, ale niezbyt korzystne dla samego urządzenia. Raz na jakiś czas trzeba pralkę po prostu „wyparzyć”, czyli wstawić pranie na 90 stopni. Bardzo prawdopodobne jest, że po takim zabiegu śmierdząca pralka przestanie być twoim problemem.

Domowe sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z pralki

Znasz już powody, przez które wydobywa się brzydki zapach z pralki i wiesz, czego unikać w przyszłości. Teraz czas na pozbycie się nieciekawego aromatu. Jeśli pojawi się taka potrzeba, stosuj każdy z wymienionych niżej sposobów – jeden po drugim. Zobacz, jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki

Wyczyść śmierdzącą pralkę. Bardzo dokładnie!

Po pierwsze – wyjmij dozownik do detergentów, zamocz go w specjalistycznym środku do czyszczenia pralki i pozostaw na około godzinę. W tym czasie zabierz się za filtr – znajduje się w dolnej części pralki. Opróżnij go i dokładnie wyczyść. Ostatni etap czyszczenia pralki to zaglądnięcie za jej gumowe uszczelki – musisz je mocno wygiąć.

Bardzo prawdopodobne jest, że za uszczelkami pojawiło się sporo pleśni – to właśnie ona może odpowiadać za brzydki zapach z pralki. Aby się jej pozbyć, musisz nasączyć szmatkę mocnym wybielaczem, umieścić ją tam, gdzie występuje pleśń i zostawić na około 30 minut. Po tym czasie bez problemu ją usuniesz. To skuteczny sposób na to, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki.

Ocet domowym sposobem na pozbycie się przykrego zapachu z pralki

Przykry zapach z pralki (i przy okazji kamień z dna bębna) usuniesz octem – musisz jednak przygotować się na to, że jego charakterystyczną woń będzie czuć w całym mieszkaniu. W samej procedurze nie ma nic skomplikowanego – do dozownika na proszek wlej ¾ szklanki octu, następnie wstaw pranie na 90 stopni (pełen cykl).

Jak usunąć przykry zapach z pralki? Zastosuj sodę

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki bez użycia octu? I na to jest metoda – zastąp go sodą oczyszczoną. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku octu: wsyp ¾ szklanki do dozownika i włącz pełen cykl prania w temperaturze 90 stopni. 

Kwasek cytrynowy na brzydki zapach z pralki

W tym przypadku nieco zmienią się proporcje. Musisz wsypać do dozownika nie ¾, a ¼ szklanki preparatu. Kwas cytrynowy fantastycznie radzi sobie z kamieniem.

Kompleksowe odgrzybianie

Grzyb i pleśń mogą pojawić się na wielu elementach pralki – czasem potrzebne jest więc kompleksowe odgrzybianie. Jego pierwszy etap to włączenie pustej pralki z dodatkiem ¾ szklanki sody i 3 łyżek boraksu. Kiedy urządzenie skończy pracę, wlej do dozownika ¾ szklanki octu i znowu je włącz.

Brzydki zapach pralki. O czym jeszcze musisz pamiętać?

Brzydki zapach z pralki dość łatwo można usunąć. Pamiętaj jednak, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby problemy się nie powtórzyły, stosuj się do kilku bardzo ważnych zasad:

  • Nigdy nie wkładaj zbyt dużo ubrań do pralki. Przez taki błąd woda i detergent nie przenikają przez wszystkie tkaniny i dzianiny, co skutkuje brzydkim zapachem.
  • Pranie należy wyjmować z pralki od razu po tym, jak zakończy ona pracę – tylko wtedy ubrania będą miały piękny aromat. Jeśli wiesz, że nie będzie cię w domu, kiedy urządzenie skończy pracę, włącz program z odpowiednim opóźnieniem. Taką opcję ma nawet najtańszy sprzęt tego typu.
  • Przynajmniej raz w tygodniu wstawiaj pranie w wysokiej temperaturze. Możesz tak wyprać pościel i ręczniki – z pewnością im nie zaszkodzisz.
  • Koniecznie zacznij używać środków do zmiękczania wody – ta twarda sprzyja wielu niekorzystnym dla „zdrowia” pralki procesom.

Najlepsze środki do czyszczenia pralki

Zdjęcie: Envato Elements