Data publikacji:

Pozbywamy się brzydkiego zapachu z pralki

Wyjęte z pralki ubrania powinny pachnieć świeżością. Często okazuje się jednak, że zamiast przyjemnego dla nosa aromatu odczuwamy nieprzyjemną, zbutwiałą woń. Dlaczego tak się dzieje? I jak pozbyć się zapachu z pralki? Sprawdź i przywróć świeżość swoim ubraniom.
brzydki zapach z pralki

Brzydki zapach z pralki – skąd się bierze?

Zanim przeczytasz, jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki, musisz się dowiedzieć, dlaczego w ogóle urządzenie przestaje działać tak, jak powinno. To ważne, bo wiedza ta pomoże ci zapobiegać podobnym problemom w przyszłości. A zatem – skąd się bierze brzydki zapach z pralki?

Nieprzestrzeganie zaleceń producenta pralki/detergentu

Co robisz, aby mieć pewność, że twoje pranie na pewno będzie czyste i mocno pachnące? Jeśli odpowiesz: „dolewam trochę więcej detergentu”, to jest to jednocześnie informacja, dlaczego w twojej łazience unosi się nieprzyjemny zapach z pralki.
Używanie większej niż potrzeba ilości detergentu to powszechny błąd. Osoby, które go popełniają, nie biorą zazwyczaj pod uwagę faktu, że pralka pobiera określoną ilość wody – odpowiednią do rozpuszczenia zalecanych ilości proszku czy płynu. Jeśli jest go za dużo, resztki zalegają w różnych częściach pralki. I po pewnym czasie zaczynają one zwyczajnie śmierdzieć.
Wniosek? Od tej pory używaj dokładnie tyle proszku i płynu, ile zaleca producent. Dla przykładu, na wypranie jednej porcji prania wystarczy jedna łyżka stołowa proszku.

Ignorowanie potrzeby czyszczenia pralki

Każda pralka na pierwszy rzut oka wydaje się czysta – stąd też wiele osób nie poświęca jej zbyt wiele uwagi. To poważny błąd. Jeśli zaczniesz odginać gumowe uszczelki i zerkniesz do filtra, z pewnością odkryjesz całą masę „skarbów” – wsuwki, monety, guziki, ale także pleśń i grzyby. Czasem śmierdząca pralka jest skutkiem tygodniami zalegającej pod uszczelką skarpetki. Pamiętaj więc o konieczności czyszczenia pralki

Zamykanie pralki

Aby w pralce nie pojawił się grzyb, należy umożliwić jej wyschnięcie. Jeśli za każdym razem po wyciągnięciu prania zamykasz urządzenie, to już wiesz, skąd ten brzydki zapach pralki.

Pranie w niskich temperaturach

Współczesne pralki świetnie radzą sobie z praniem ubrań nawet w niskich temperaturach. To dobre dla ubrań, ale niezbyt korzystne dla samego urządzenia. Raz na jakiś czas trzeba pralkę po prostu „wyparzyć”, czyli wstawić pranie na 90 stopni. Bardzo prawdopodobne jest, że po takim zabiegu śmierdząca pralka przestanie być problemem.

Domowe sposoby na brzydki zapach z pralki

Znasz już przyczyny kłopotu z pralką i wiesz, czego unikać w przyszłości. Teraz czas na pozbycie się nieprzyjemnego aromatu. Oto dobre, domowe sposoby na brzydki zapach z pralki:

Wyczyść urządzenie. Bardzo dokładnie!

Najpierw wyjmij dozownik do detergentów, zamocz go w specjalistycznym środku do czyszczenia pralki i pozostaw na około godzinę. W tym czasie zabierz się za filtr – znajduje się w dolnej części pralki. Opróżnij go i dokładnie wyczyść. Ostatni etap czyszczenia pralki to zajrzenie za jej gumowe uszczelki – musisz je mocno wygiąć.
Bardzo prawdopodobne jest, że za uszczelkami pojawiło się sporo pleśni – to właśnie ona może odpowiadać za brzydki zapach z pralki. Aby się jej pozbyć, musisz nasączyć szmatkę mocnym wybielaczem, umieścić ją tam, gdzie występuje pleśń i zostawić na około 30 minut. Po tym czasie bez problemu ją usuniesz. Jak widzisz, domowe sposoby czyszczenia pralki są bardzo proste!

Ocet domowym sposobem na pozbycie się przykrego zapachu z pralki

Przykry zapach z pralki (i przy okazji kamień z dna bębna) usuniesz za pomocą octu – musisz jednak przygotować się na to, że jego charakterystyczną woń będzie czuć w całym mieszkaniu. W samej procedurze nie ma nic skomplikowanego – do dozownika na proszek wlej ¾ szklanki octu, następnie wstaw pranie na 90 stopni (pełen cykl).

Jak usunąć przykry zapach z pralki? Zastosuj sodę

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki bez użycia octu? I na to jest metoda – zastąp go sodą oczyszczoną. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku octu: wsyp ¾ szklanki do dozownika i włącz pełen cykl prania w temperaturze 90 stopni.

Kwasek cytrynowy na brzydki zapach z pralki

Kolejny sposób na nieprzyjemny zapach z pralki to zastosowanie kwasku cytrynowego. Musisz wsypać do dozownika nie ¾, ale ¼ szklanki preparatu. Kwas cytrynowy fantastycznie radzi sobie z kamieniem.

Kompleksowe odgrzybianie

Grzyb i pleśń mogą pojawić się na wielu elementach pralki – czasem potrzebne jest więc kompleksowe odgrzybianie. Jego pierwszy etap to włączenie pustej pralki z dodatkiem ¾ szklanki sody i 3 łyżek boraksu. Kiedy urządzenie skończy pracę, wlej do dozownika ¾ szklanki octu i znowu je włącz.
nieprzyjemny zapach z pralki

Nieprzyjemny zapach z pralki. O czym jeszcze musisz pamiętać?

Brzydki zapach z pralki dość łatwo można usunąć. Pamiętaj jednak, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby problemy się nie powtórzyły, stosuj się do kilku bardzo ważnych zasad:
 • Nigdy nie wkładaj zbyt dużo ubrań do pralki. Przez taki błąd woda i detergent nie przenikają przez wszystkie tkaniny i dzianiny, co skutkuje brzydkim zapachem.
 • Pranie należy wyjmować z pralki od razu po tym, jak zakończy ona pracę – tylko wtedy ubrania będą miały piękny aromat. Jeśli wiesz, że nie będzie cię w domu, kiedy urządzenie skończy pracę, włącz program z odpowiednim opóźnieniem. Taką opcję ma nawet najtańszy sprzęt.
 • Przynajmniej raz w tygodniu wstawiaj pranie w wysokiej temperaturze. Możesz tak wyprać pościel i ręczniki – z pewnością im nie zaszkodzisz.
 • Koniecznie zacznij używać środków do zmiękczania wody – ta twarda sprzyja wielu niekorzystnym dla „zdrowia” pralki procesom.
 • Inne problemy z pralką – poznaj rozwiązania!

  Śmierdząca pralka to nie jedyny problem, z którym musimy się mierzyć. Wiele osób zastanawia się również, co robić, kiedy pralka brudzi ubrania, jak wyczyścić urządzenie przy pomocy tabletki do zmywarki albo na jakiej wysokości powinien znajdować się odpływ. Na szczęście znamy odpowiedzi na te pytania.

  Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

  Nie każdy wie o tym, że czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki przynosi znakomite efekty. Jeśli zatem stosowany do tej pory środek do czyszczenia pralki nie zadowala cię, możesz wypróbować właśnie tę metodę. Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Nasz poradnik przeprowadzi cię przez proces krok po kroku.

  Co robić, gdy pralka brudzi ubrania?

  Pralka brudzi ubrania, a domowe sposoby na czyszczenie pralki nie likwidują tego problemu? To niestety zdarza się dość często i może wynikać np. z brudnego węża albo filtra.

  Co robić, gdy w pralce pojawia się szara maź?

  Szara maź w pralce, inaczej szlam, to duży kłopot – substancja ta brudzi ubrania, a nierzadko wręcz je niszczy. Na szczęście domowe sposoby czyszczenia pralki w zupełności wystarczą, aby pozbyć się tego problemu. Możesz użyć na przykład sody oczyszczonej albo żelu do mycia toalet.

  Na jakiej wysokości powinien znajdować się odpływ do pralki?

  A może masz nową pralkę i zastanawiasz się, na jakiej wysokości odpływ do pralki, aby urządzenie działało bez zarzutów? Zgodnie z ogólnie przyjętymi powinno być to od 60 cm do 100 cm od podłogi. Należy jednak pamiętać, że producent twojego urządzenia może mieć inne wymagania, dlatego zawsze warto zapoznać się z dołączoną do urządzenia instrukcją. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

  Brzydki zapach z pralki – FAQ

  Jakie są główne przyczyny nieprzyjemnego zapachu w pralce?
  Brzydki zapach w pralce najczęściej wynika z nieprzestrzegania zaleceń producenta detergentu, zapominanie o czyszczeniu urządzenia, zamykanie pralki w czasie, gdy nie pracuje, oraz pranie wyłącznie w niskich temperaturach.

  Jak często należy czyści pralkę, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów?
  CEksperci zalecają, aby czyścić bęben co dwa miesiące – użyj w tym celu dedykowanych środków. Pamiętaj również o odgięciu uszczelek i wyjęciu wszystkiego, co pod nimi zalega. Ponadto raz w miesiącu wykonuj pranie konserwacyjne (w wysokiej temperaturze), a dwa razy w roku wykonaj odkamienianie. Co dwa miesiące czyść dozownik detergentu, a co sześć miesięcy wyczyść filtr pompy opróżniającej oraz wąż odpływowy i filtr w zaworze.

  Jak zapobiegać powstawaniu brzydkiego zapachu w pralce?
  Pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń producenta proszku lub płynu do prania, a także płynu do zmiękczania tkanin. W szczególności unikaj dodawania zbyt dużych ilości detergentów. Ważne jest również regularne czyszczenie pralki, pozostawianie jej otwartej, gdy jest wyłączona, a także wykonywania prania konserwacyjnego.

  Czy pozostawianie mokrych ubrań w pralce przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych zapachów?
  Śmierdząca pralka może wynikać z pozostawiania w niej mokrych ubrań na kilka godzin, a nawet dni. Co gorsza, takie postępowanie sprawia, że w tkaninach zaczynają rozprzestrzeniać się pleśń i bakterie, co może prowadzić do podrażnień skóry oraz pojawienia się trwałych plam na ubraniach. Podsumowując – nigdy tego nie rób.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.