Data publikacji:

Czym jest funkcja Q-Symphony w telewizorach? Jakie ma zalety? 

Producenci telewizorów prześcigają się w oferowaniu konsumentom coraz nowszych rozwiązań poprawiających parametry obrazu, a także interesujących funkcji rozwijających możliwości ich oprogramowania. Względnie niewielu jest jednak zainteresowanych innowacjami na polu dźwięku, jednak firma Samsung już jakiś czas temu wprowadziła na rynek panele TV obsługujące interesującą technologię Q-Symphony, poprawiającą komunikację pomiędzy telewizorem i soundbarem. Tłumaczymy, jakie niesie ona ze sobą zalety i czy warto się nią interesować.
q symphony

Funkcja Q-Symphony w telewizorach – na czym polega

Coraz więcej osób kupujących nowe telewizory decyduje się od razy na dobranie do niego dodatkowych głośników. Wynika to z prostego faktu – nowoczesne panele telewizyjne są co prawda niezwykle smukłymi konstrukcjami, ale z tego powodu konstruktorzy nie mogą zainstalować w nich naprawdę mocnego nagłośnienia. Dzięki zastosowaniu różnych inżynierskich sztuczek, nawet najcieńsze panele mają względnie solidne parametry dźwięku, ale zostawiają one sporo do życzenia, zwłaszcza jeżeli jesteśmy zapalonymi kinomaniakami.
Zazwyczaj klienci sklepów RTV sięgają po soundbary, a więc wąskie listwy umieszczane tuż pod ekranem telewizora. W ich wnętrz znajdziemy często nawet kilkanaście głośniczków, które odpowiadają za generowanie dźwięku w różnych częstotliwościach. Normalnie po podłączeniu soundbara do telewizora (zobacz, czy wybrać soundbar czy kino domowe), czy to za pomocą kabla czy też bezprzewodowo za pośrednictwem Bluetooth, panel TV automatycznie wyłącza swoje głośniki. Inżynierowie, którzy opracowali technologię Q-Symphony, uznali jednak, że krok ten nie powinien być konieczny.
Dzięki zastosowaniu Q-Symphony, po skomunikowaniu z soundbarem, dźwięk jest wciąż równocześnie odtwarzany także przez głośnik wbudowane w telewizor. Teoretycznie nie wydaje się to niczym nadzwyczajnym. Podkreślmy jednak, że dzięki oprogramowaniu stworzonemu przez techników koreańskiego giganta, głośniki obu urządzeń są zsynchronizowane i nawzajem się wspierają, aby dostarczyć jak najlepszych wrażeń audio. 
Na czym polega ta współpraca? Przede wszystkim dźwięk zyskuje dodatkowe kanały audio, dzięki temu jest pełniejszy, a niektóre detale będą lepiej słyszalne, poprawie ulegną też niskie tony, a więc lubiane przez wielu basy. Odgłosy dochodzące równocześnie z telewizora zwiększają też wrażenie przestrzenności sygnału audio, co najlepiej docenią fani kina akcji oraz gier komputerowych, którzy spędzają wolny czas przed telewizorem.

Jak skorzystać z technologii Q-Symphony?

Warto podkreślić, że z Q-Symphony mogą skorzystać wyłącznie właściciele soundbarów oraz telewizorów marki Samsung. Nawet jeżeli nasz panel TV obsługuję technologię, po sparowaniu go z listwą głośnikową innego producenta nie będziemy mogli z niej skorzystać.
Technologia Q-Symphony została wprowadzona w 2020 roku i obsługuje ją obecnie większość nowych modeli telewizorów i soundbarów koreańskiej spółki. Informację na temat kompatybilności znajdziemy w parametrach technicznych sprzętu, a także na oficjalnej stronie producenta.

Jak połączyć urządzenia Q-Symphony?

Aktywacja Q-Symphony jest automatyczna po wyborze w menu ustawień telewizora funkcji TV + Soundbar, którą znajdziemy w menu Dźwięk i wyjście dźwięku. Przed tym należy jednak koniecznie upewnić się, czy oba urządzenia są rzeczywiście ze sobą poprawnie skomunikowane.
Zdjęcie: Envato Elements