Data publikacji:

Najlepsze plecaki fotograficzne. Ranking

Plecak fotograficzny to wygodny sposób na przemieszczanie się z lustrzanką i kompletem niezbędnych akcesoriów. Sprawdziliśmy oferty sklepów na Ceneo.pl i wybraliśmy najciekawsze modele zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Sprawdź, na które produkty warto wydać pieniądze.
plecaki fotograficzne ranking

Dlaczego plecak fotograficzny to lepszy wybór niż torba? 

Plecak czy torba fotograficzna? To pytania, które nasuwają się nie tylko początkującym fotografom. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które rozwiązanie jest lepsze. Na korzyść plecaka przemawia przede wszystkim wygoda. Równomierne rozłożenie ciężaru pozwala komfortowo pokonywać wiele kilometrów, dlatego plecaki są chętnie wybierane na górskie wycieczki. Pod tym względem torba zawieszona na jednym ramieniu kompletnie się nie sprawdza. Podczas takiej wyprawy nie tylko narażasz się na dyskomfort, ale również kontuzję ramienia z powodu zbytniego obciążenia. 
Torby fotograficzne lepiej sprawdzają się na sesjach, gdzie potrzeba zabrać ze sobą jak najwięcej sprzętu. Mimo że plecaki fotograficzne (zazwyczaj) dysponują mniejszą pojemnością niż torby, to w sklepach można znaleźć pojemne modele z wieloma dodatkowymi przegródkami. Podczas zakupu plecaka warto zwrócić uwagę czy ma on mocowanie na statyw, a także osłonę przeciwdeszczową. Ten prosty dodatek sprawdzi się podczas niejednej podróży. 
Poniżej wybraliśmy kilka interesujących modeli plecaków fotograficznych w różnych wariantach cenowych. Każdy na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie.

Jak wybrać najlepszy plecak fotograficzny?

Wybór odpowiedniego plecaka nie powinien być przez fotografa lekceważony, ponieważ jest to jedno z najważniejszych akcesoriów, które odpowiada za komfort oraz ochronę podczas przenoszenia sprzętu. Plecaki w porównaniu do toreb fotograficznych są pojemniejsze i przede wszystkim znacznie wygodniejsze, niezależnie od tego, czy wybierasz się na długi czy też krótki wypad fotograficzny.
Kupując plecak, w pierwszej kolejności musisz zrobić szybką inwentaryzację swojego sprzętu i odpowiedzieć sobie na pytanie, co zamierzasz ze sobą zabierać na plenery. Jeżeli masz jeden aparat wyposażony w obiektyw, to zakup ogromnego plecaka nie ma większego sensu. Jeśli jednak zamierzasz zabierać ze sobą obiektywy, filtry, ładowarki oraz inne akcesoria, to wtedy zakup większego modelu ma zdecydowanie więcej sensu. Producenci ułatwiają zakup, ponieważ w opisie sugerują, jaka liczba aparatów oraz obiektywów pomieści się w danym modelu.
Jeżeli wiesz, że nie zamierzasz rozbudowywać swojego zestawu obiektywów, to wybierz plecak idealnie dopasowany do tego wyposażenia, które aktualnie posiadasz. Jeśli jednak planujesz w przyszłości wyposażyć się w nowe obiektywy bądź inne akcesoria, to lepiej kupić trochę większy plecak. Wówczas nie będziesz mieć problemu z pomieszczeniem wszystkich rzeczy.
Fotograf, wybierając się na sesję, często zabiera ze sobą statyw, dlatego bardzo ważne jest, aby plecak miał specjalne mocowanie. To znacznie ułatwia podróżowanie i pozwala na szybkie jego wyciągnięcie i rozłożenie.
W plecakach fotograficznych niezwykle istotna jest organizacja przestrzeni. Wiele plecaków ma możliwość całkowitego wyjęcia przegródek i przeorganizowania ich według własnych preferencji. To bardzo duże ułatwienie! Niektóre modele mają możliwość zastosowania specjalnych wkładów. Dzięki temu można organizować przestrzeń w plecaku i umieścić w nim nie tylko sprzęt, ale również ubrania i inne potrzebne rzeczy.
To rozwiązanie najlepiej sprawdza się wśród fotografów planujących długie wyprawy po górach. Tego typu plecaki charakteryzują się także większą pojemnością niż przeciętne modele. Spójrz także czy dany plecak ma dedykowaną przegrodę na laptopa lub tablet. To jest niezwykle ważne wśród osób, które podróżują i cały sprzęt chcą mieć schowany w jednym miejscu.
Przy wyborze plecaka pomocne może okazać się na odpowiedzenie na pytanie, gdzie plecak będzie wykorzystywany. Do poruszania się po mieście plecak będzie lżejszy, a liczba przegródek ograniczona, aby zapewnić jak najlepszy komfort. W przypadku plecaków typowo górskich mamy do czynienia z większą masą, ale co za tym idzie większą ilością miejsca.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze plecaka fotograficznego?

Plecaki fotograficzne mają różne systemy otwierania i na to też warto zwrócić uwagę. Standardowo plecak możemy otworzyć od frontu, ale pojawiają się również modele, które otwierane są od strony pleców. Takie rozwiązanie zabezpiecza sprzęt szczególnie gdy poruszamy się w tłumie ludzi. Złodziej nie będzie w stanie otworzyć go od frontu i to znacznie utrudni mu ewentualną kradzież. Otwieranie plecaka od boku ma ułatwić sięgnięcie po aparat bez konieczności sięgania plecaka. Ten sposób najlepiej sprawdza się w fotografii miejskiej i reporterskiej. 
Sprzęt fotograficzny jest drogi, dlatego nie warto oszczędzać na plecaku. Kolejnym elementem na który należy zwrócić szczególną uwagę jest jakość wykonania. Producenci stosują różne materiały. Bardzo często stosuje się wysokiej jakości nylon balistyczny, który jest lekki i jednocześnie wytrzymały. Ale w specyfikacjach możemy dostrzec także Poliester czy materiał wodoodporny Kodra.
Plecak powinien być dodatkowo usztywniony, aby aparaty i obiektywy nie przesuwały się pod wpływem ruchów. W niektórych modelach możemy znaleźć dodatkową osłonę, która chroni przed ulewnym deszczem.

Najlepsze plecaki fotograficzne. Ranking TOP3

LowePro Flipside 400 AW II

Świetnie wykonany plecak fotograficzny jest idealnym kompromisem pomiędzy dużymi, a małymi modelami. W środku pomieścisz bez większych kłopotów bezlusterkowca, obiektyw 70-200 mm i dodatkowo 4-5 obiektywów. Plecy zostały wykończone pianką EVA, aby zapewnić odpowiedni komfort. Ponadto mamy przegródkę na 10-calowy tablet, 15-calowego laptopa i szereg akcesoriów. To solidny plecak w niezłej cenie.

K&F Concept Shadow

Budżetowy plecak fotograficzny został wprost stworzony do miasta. Do dyspozycji mamy dwie komory. Dolna jest przeznaczona na aparat i około 4 obiektywy. W górnej możemy schować kurtkę lub inne akcesoria. Producentowi udało się  zastosować przegrodę na laptopa o wielkości 15,6 cala.

Peak Design Everyday BackPack

Przez wielu fotografów ten plecak jest uznawany jako jeden z najlepszych. Na tle konkurencji ten model wyróżnia system MagLatch, który pozwala na wyciągnięcie aparatu od góry. Wewnątrz mamy trzy regulowane przegrody, które możemy dowolnie organizować. Schowanie aparatu i 2-3 obiektywów nie powinno stanowić większego problemu.
Oczywiście nie zabrakło przegrody na laptopa w rozmiarze do 15 cali. Elastyczny system MagLatch pozwala na zwiększenie pojemności o 3 litry w wersji 20 l lub 8 litrów w wersji 30 l. Świetna jakość wykonania i doskonała funkcjonalność to największe zalety tego modelu.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.