Data publikacji:

Huawei P60 Pro vs Samsung Galaxy S24 Ultra – porównanie smartfonów

To będzie prawdziwe starcie fotograficznych tytanów! Czy najnowszy Samsung Galaxy S24 Ultra okaże się lepszym smartfonem niż Huawei P60 Pro, który jest uznawany za króla mobilnej fotografii! Sprawdź nasze porównanie i przekonaj się sam!
samsung galaxy s24 ultra vs huawei p60 pro

Ekran i obudowa

Nasze porównanie Samsung Galaxy S24 Ultra vs Huawei P60 Pro rozpoczniemy od ekranów zastosowanych w smartfonach. Huawei P60 Pro korzysta z panelu LTPO OLED o przekątnej 6,67 cala i rozdzielczości 1220x2700 px. Odświeżanie 120 Hz gwarantuje płynne odtwarzanie animacji, natomiast jasność maksymalna oscyluje w granicach 1200 nitów.
W przypadku Samsunga Galaxy S24 Ultra jest jeszcze lepiej! Smartfon ma wyświetlacz Dynamic LTPO AMOLED 2X o wielkości 6,8 cala i rozdzielczości 1440x3120 px. To w połączeniu z odświeżaniem 120 Hz i maksymalną jasnością 2600 nitów daje nam rewelacyjne wyniki! Można powiedzieć, że jest to bez wątpienia jeden z najlepszych ekranów na rynku! Mimo że Huawei prezentuje świetną jakość, to jednak Samsung jest odrobinę lepszy!
Oba smartfony mają czytniki linii papilarnych pod ekranem oraz są odporne na działanie wody zgodnie z certyfikatem IP68. P60 Pro ma aluminiową ramkę oraz plecki wykonane z unikalnej masy perłowej. Przedni panel zabezpieczono autorskim szkłem producenta Kunlun. Samsung Galaxy S24 Ultra po raz pierwszy otrzymał tytanową obudowę i szklane plecki. Przedni panel jest zabezpieczony szkłem Gorilla Glass Armor. To połączenie sprawia, że telefon jest dużo bardziej wytrzymały! W tej części porównania wygrywa Samsung, choć trzeba przyznać, że Huawei także jest bardzo dobry!

Wydajność i praca na baterii

Huawei P60 Pro pracuje w oparciu o procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, który został zestawiony w najmocniejszej wersji z 12 GB pamięcią RAM. Mimo że nie ma on najnowszej jednostki, to jest ona w stanie pracować bardzo wydajnie. Samsung Galaxy S24 Ultra otrzymał najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, który działa z 12 GB pamięcią RAM. Nowsza konstrukcja jest szybsza i bardziej energooszczędna, co dla bardzo wymagających użytkowników jest niezwykle istotne.
W codziennym użytkowaniu te różnice nie będą aż tak zauważalne, bo oba smartfony pracują bardzo płynnie. Musimy o tym wspomnieć, ale Huawei P60 Pro nadal nie ma wsparcia dla usług Google, dlatego użytkownik jest zmuszony do korzystania z AppGallery, czyli sklepu z aplikacjami Huawei. Niestety, mimo dużej ilości tytułów wciąż brakuje wielu aplikacji, które na Samsungu są dostępne od ręki. Dzięki takim aplikacjom jak GBox można te braki uzupełnić, ale jednak brak oficjalnego wsparcia w pewnym stopniu jest nadal odczuwalny.

Aparaty fotograficzne

Teraz przyszedł czas na najciekawszą część naszego porównania. Huawei P60 Pro korzysta z trzech aparatów fotograficznych. Główny ma matrycę 48 Mpix oraz obiektyw ze zmienną przysłoną w zakresie f/1.4 - f/4.0. Teleobiektyw ma taką samą matrycę oraz obiektyw 90 mm ze światłem f/2.1. Takie połączenie zapewnia 3,5-krotne przybliżenie optyczne bez utraty jakości. Zestaw dopełnia 12-megapikselowy aparat szerokokątny ze światłem f/2.2.
W Samsungu Galaxy S24 Ultra mamy aż cztery aparaty. Główny ma rozdzielczość 200 Mpix i obiektyw z przysłoną f/1.7. Teleobiektyw 50-megapikselowy ma światło f/3.4 oraz 5-krotne przybliżenie optyczne. Drugi teleobiektyw to konstrukcja 10-megapikselowa ze światłem f/2.4 i 3-krotnym przybliżeniem optycznym. Zestaw dopełnia standardowy, 12-megapikselowy aparat szerokokątny ze światłem f/2.2.
W bezpośrednim porównaniu pojedynek Huawei P60 Pro vs Samsung Galaxy S24 Ultra jest bardzo wyrównany. Mimo dużo mniejszej ilości megapikseli, Huawei P60 Pro gwarantuje doskonałą jakość i szczegółowość obrazu. Obecność zmiennej przysłony pozwala na regulowanie głębi ostrości oraz ilości wpadającego do matrycy światła. Huawei P60 Pro dodatkowo ma jeden z najjaśniejszych teleobiektywów na rynku, dlatego zdjęcia nocne wychodzą bardzo dobrze!
Samsung Galaxy S24 Ultra mocniej stawia na wsparcie sztucznej inteligencji, dlatego zdjęcia również są niezwykle szczegółowe. Dodatkowo, mamy dwa teleobiektywy, które również radzą sobie bardzo dobrze. Flagowiec Samsunga dodatkowo może kręcić filmy w rozdzielczości 8K, co jest fajnym dodatkiem. W tej części porównania stwierdzamy remis, ponieważ trudno wskazać, który model jest wyraźnie lepszy.

Huawei P60 Pro czy Samsung Galaxy S24 Ultra? Który smartfon wybrać?

Huawei P60 Pro to znakomity smartfon, który mógłby być numerem jeden wśród flagowców. Jednak w zestawieniu z Samsungiem Galaxy S24 Ultra wypada on słabiej z kilku powodów. O ile jakość obrazu jest dość podobna, to pod względem wydajności Samsung znacznie wyprzedza swojego konkurenta.
Zdecydowanie lepiej Huawei wypada pod względem możliwości fotograficznych, jednak biorąc pod uwagę całokształt, to w tym pojedynku wygrywa Samsung Galaxy S24 Ultra. Huawei może stanowić dla niego ciekawą alternatywę jeśli chcesz zaoszczędzić około 2 tys. złotych.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.