Data publikacji:

Jaki telewizor dla seniora?

Telewizor dla seniora jest świetnym źródłem informacji, a także rozrywki. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednie urządzenie spełniające jego potrzeby. Zobacz, na co zwracać uwagę, a także jaki model telewizora dla seniora warto wybrać.
telewizor dla seniora

Jaki telewizor dla seniora? Istotne parametry

Jedną z najważniejszych decyzji jaką trzeba podjąć podczas wyboru dla seniora jest określenie optymalnej wielkości ekranu. Najłatwiej to zrobić poprzez dobranie urządzenia do konkretnego pomieszczenia. Zbyt duży telewizor może powodować dyskomfort podczas oglądania, natomiast zbyt mały sprawi, że trzeba będzie usiąść bliżej niego.
W małych pokojach najlepiej sprawdzają się 32-calowe telewizory. Dla osoby starszej to optymalna wielkość, choć alternatywą może być wersja 40-calowa, która też gwarantuje dobre wrażenia. Senior który lubi oglądać filmy i ma większą przestrzeń do dyspozycji może zdecydować się nawet na 55-calowy telewizor.
Kolejnym ważnym elementem jest rozdzielczość. Za absolutne minimum uznajemy Full HD, które oferuje ostry i wyraźny obraz. W telewizorach do 40 cali nie ma potrzeby decydowania się na wyższą rozdzielczość, ponieważ różnice nie będą zauważalne. W przypadku większych paneli takich jak wspomniane 55 cali, rozdzielczość 4K ma większy sens. Wymagający użytkownicy nie będą rozczarowani!
W telewizorze dla seniora musi znajdować się wsparcie dla nowego standardu DVB-T2/HEVC. Dzięki niemu nie trzeba mieć zewnętrznego dekodera, aby odbierać darmowe programy dostępne w telewizji naziemnej. Ten standard jest obecny w praktycznie każdym nowym telewizorze, dlatego nie trzeba obawiać się o brak ulubionych kanałów.
Podczas przeglądania ofert spójrz również na to, jakimi złączami dysponuje telewizor. Dobrze, aby miał co najmniej 2 porty HDMI, które umożliwią podpięcie dekodera telewizji kablowej lub odtwarzacz DVD/BluRay. Przydatny jest także port USB, który pozwoli na podpięcie pamięci masowej i oglądanie multimediów.
Z perspektywy seniora ważny jest dołączony do zestawu pilot. Cyfry w nim powinny być duże i czytelne. Większość telewizorów spełnia to zadanie, ale czasami trudno dobrać ten idealny. W razie potrzeby można dokupić pilot, który będzie spełniał oczekiwania starszej osoby.
Wiele osób zastanawia się, czy dla seniora jest potrzebny system Smart TV? To wszystko zależy od tego w jaki sposób korzysta z takiego odbiornika. Nauczenie się obsługi Smart TV nie jest trudne, a może przynieść wiele korzyści. Wiele pilotów ma dedykowane przyciski do Netfliksa, Disney+ czy HBO Max. Wystarczy jedno kliknięcie aby otrzymać dostęp do setek interesujących tytułów. Jeżeli senior jest miłośnikiem kina i oglądania filmów, to na pewno ucieszy się z systemu Smart TV.

Ile powinien kosztować telewizor dla seniora?

Wybierając telewizor 32-calowy, budżet 1000 złotych jest optymalny, aby kupić dobrze wyposażone urządzenie. W przypadku większych modeli warto przygotować się na wydatek do 2000 złotych. Jeśli planujesz telewizor 55-calowy dla seniora, który będzie miał funkcje Smart TV, to cena może wzrosnąć nawet do 3000 złotych.

Polecane telewizory dla seniorów

Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.