Data publikacji:

Jaki monitor do 500 zł wybrać?

Monitor do 500 zł jest wręcz idealny do przeglądania internetu, oglądania filmów, czy korzystania z rozmaitych programów. Wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Przygotowaliśmy dla ciebie porady, które znacznie ułatwią zakup!

monitor

Monitor do 500 zł. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Parametry w monitorach do 500 zł, na które warto zwrócić uwagę:

  • wielkość ekranu
  • proporcje
  • rozdzielczość
  • częstotliwość odświeżania
  • czas reakcji
  • rodzaj matrycy
  • dostępne złącza

Wielkość ekranu

Decydując się na zakup monitora do 500 złotych, w pierwszej kolejności należy wybrać jego wielkość. Przekątna ekranu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na komfort pracy użytkownika. W podanym budżecie znajdziemy modele w rozmiarze od 19 do 24 cali.

Większy monitor to przede wszystkim wygoda w użytkowaniu i możliwość pracy nawet z dwoma aplikacjami jednocześnie. Małe monitory to wybór dla osób, które mają ograniczoną ilość miejsca na biurku, a także korzystają z komputera raczej sporadycznie ograniczając się jedynie do przeglądania internetu i komunikowania ze znajomymi.

Proporcje monitora do 500 zł

Oprócz samej wielkości istotne są proporcje ekranu. Do najpopularniejszych zaliczamy monitory 16:9, które od standardowych są nieco szersze przez co zwiększa się przestrzeń robocza. Na rynku znajdziemy również monitory 16:10, które mają mniejszy obszar roboczy w poziomie, ale za to większy w pionie. Takie monitory są znakomite do pracy biurowej.

W monitorach do 500 złotych za standard można uznać rozdzielczość Full HD, która wynosi 1920x1080 px. W zdecydowanej mniejszości są już monitory HD. Ze względu na mniejsze zagęszczenie pikseli jakość obrazu jest dużo gorsza.

Częstotliwość odświeżania i czas reakcji

Monitor gamingowy do 500 złotych jest często wybierany przez początkujących graczy. W takim przypadku należy spojrzeć na częstotliwość odświeżania matrycy. To parametr wskazujący jak często ekran aktualizuje pokazujący się na ekranie obraz. W przypadku dynamicznych scen jest to niezwykle ważne, ponieważ przy słabych parametrach może występować efekt smużenia. Standardowo monitory do 500 zł mają odświeżanie 60 Hz.

Początkujący gracze powinni zwrócić uwagę na modele z trochę lepszym odświeżaniem wynoszącym 75 Hz. W gamingowych modelach popularna jest częstotliwość odświeżania 144 Hz, która zapewnia najlepszą płynność. Do takiego monitora trzeba jednak dopłacić przynajmniej 100-200 złotych.

Drugim parametrem, który w grach odgrywa ważną rolę, jest czas reakcji plamki określający w jakim czasie pojedynczy piksel zaświeci się i zgaśnie. Czas ten podawany jest w milisekundach i im niższa wartość, tym lepiej. W monitorach do 500 złotych czas reakcji wynosi 5 ms, jednak zdarzają się wyjątki z czasem na poziomie 1 ms.

Rodzaj matrycy

Monitory komputerowe różnią się od siebie w zależności od zastosowanej matrycy. Do najpopularniejszych w segmencie do 500 złotych możemy zaliczyć matryce TN, charakteryzujące się bardzo dobrym czasem reakcji i przyzwoitym kątami widzenia. Odwzorowanie kolorów nie jest perfekcyjne, ale przeciętny użytkownik nie powinien mieć z tym większego problemu. Konstrukcja składa się z ciekłych kryształów znajdujących się pomiędzy szklanymi płytkami, natomiast wewnątrz umieszczone są elektrody.

Matryce IPS zawierają ciekłe kryształy poruszające się równolegle do ekranu. Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Przede wszystkim odwzorowanie kolorów jest doskonałe i miłośnicy oglądania filmów w wysokiej jakości z pewnością będą bardzo zadowoleni. Panel IPS to również szerokie kąty widzenia. Minusem monitorów IPS jest długi czas reakcji, a także stosunkowo niska wartość częstotliwości odświeżania.

Trzecią grupę stanowią monitory z matrycą VA, gdzie ciekłe kryształy są ułożone w sposób pionowy oraz ukośny. Można powiedzieć, że tego typu konstrukcje są kompromisem pomiędzy matrycą IPS, a TN. Krótki czas reakcji, a także nieźle odwzorowane kolory sprawiają, że jest to znakomity model do rozmaitych zadań.

Dostępne złącza

Do komunikacji z komputerem niezbędne będzie złącze HDMI przesyłające zarówno dźwięk, jak i obraz. Jeśli posiadasz urządzenie ze starszym złączem VGA, to rozwiązaniem jest zastosowanie przejściówki, choć występują monitory do 500 złotych ze starszym portem. Wiele monitorów ma również wbudowane złącze DisplayPort i minijack 3,5 mm. Wbudowane głośniki znajdują się raczej w droższych monitorach.

Dodatkowe funkcje i rozwiązania

W monitorach do 500 złotych znajdziemy dodatkowe funkcje. Większość urządzeń oferuje technologię ochrony oczu, która obniża emisję szkodliwego światła niebieskiego. To ważne szczególnie podczas korzystania z monitora po zmroku. Na ochronę wzroku wpływ ma także technologia odpowiadająca za redukcję migotania obrazu. Tryb gamingowy w niektórych monitorach do 500 złotych ma za zadanie zoptymalizować obraz pod względem częstotliwości odświeżania, a także odwzorowania kolorów.

Dla kogo monitor do 500 złotych?

Monitory do 500 złotych są najlepszym wyborem dla mniej wymagających użytkowników, dla których duża przekątna ekranu oraz najnowsze rozwiązania nie są priorytetem. Rozrywka, nauka, a także granie w mniej wymagające graficznie tytuły. Wybór monitorów jest całkiem spory, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Najlepszy monitor do 500 zł

Samsung C310

Bardzo solidny monitor sprawdzi się nie tylko w pracy biurowej, ale również podczas grania. Matryca IPS LCD o przekątnej 24 cali i rozdzielczość Full HD są gwarancją bardzo dobrej jakości. Producent zwiększył częstotliwość odświeżania do 75 Hz, co powinno przełożyć się na nieco płynniejszy obraz. Funkcja AMD Freesync zwiększa szybkość odświeżania monitora a funkcja Eye Saver chroni oczy przed nadmierną emisją światła niebieskiego.

Acer KA240YBI

To jeden z najtańszych monitorów w naszym zestawieniu. Panel o wielkości 23,8 cala ma rozdzielczość Full HD i odświeżanie 75 Hz. Ponadto producent zastosował technologię redukcji światła niebieskiego oraz redukcji migotania obrazu. Dobrze zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że tym modelem warto się zainteresować.

Dell 23,8 SE2422H

Monitory Della cieszą się dobrymi opiniami, dlatego nie mogło zabraknąć go w naszym zestawieniu. Wyświetlacz 24-calowy ma rozdzielczość Full HD i jasność wynoszącą 250 cd/m2. Odchudzona podstawa zajmuje mniej miejsca na biurku, a sam monitor prezentuje się atrakcyjniej. Matryca VA zastosowana w tym modelu charakteryzuje się dobrym kontrastem. Dodatkowo mamy wsparcie dla technologii AMD Freesync, która sprawdzi się podczas grania.

Philips 273V7QDSB/00

To jeden z najładniejszych monitorów do 500 złotych. Producent zastosował matrycę IPS o wielkości aż 27 cali. WIększa przestrzeń robocza dobrze sprawdza się do pracy biurowej, ale również grania, czy oglądania filmów. Niski czas reakcji 5 ms oraz rozdzielczość Full HD gwarantują świetną jakość obrazu. Graczy ucieszy wsparcie dla G-Sync, czyli technologii synchronizującej monitor z kartą graficzną i zwiększającej ilość klatek na sekundę.

Liyama ProLite 23,8

Ten monitor wśród użytkowników na Ceneo.pl zebrał wiele bardzo pozytywnych opinii. Matryca 24-calowa IPS ma rozdzielczość Full HD oraz czas reakcji wynoszący tylko 4 ms! Ponadto mamy świetny współczynnik kontrastu oraz wsparcie dla technologii redukowania światła niebieskiego oraz migotania. Dobre wrażenie podtrzymuje obecność AMD FreeSync. Ten monitor ma wszystko, czego potrzebuje przeciętny użytkownik.

LG 27 MR400-B

Ten 27-calowy monitor LG jest idealny zarówno do domu, jak i biura. Matryca ma rozdzielczość Full HD oraz częstotliwość odświeżania wynoszącą 100 Hz. Dodatkowe funkcje takie jak AMF Freesync, Action Sync, czy Black Stabilizer sprawdzają się podczas grania oferując niższy współczynnik opóźnień oraz zwiększony kontrast. Oczywiście nie zabrakło tutaj redukcji migotania i emisji światła niebieskiego. To bardzo solidny monitor w rozsądnej cenie.

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.