Data publikacji:

Ekologiczne gadżety elektroniczne. Urządzenia przyjazne środowisku

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak są dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Mało kto jest jednak przygotowany na to, aby diametralnie zmienić swój styl życia, w imię wciąż dość abstrakcyjnego problemu, jakim są nieodwracalne zmiany w równowadze przyrodniczej planety wprowadzane nieustannie przez ludzką cywilizację. Przedstawione w artykule elektroniczne ekogadżety pozwalają zaoszczędzić zużywaną energię elektryczną, a także ograniczyć ilość generowanych odpadów.
eko gadżety

Inteligentne gniazdka elektryczne

Gniazdka tego typu przyjmują postać przejściówek wpinanych do już istniejącego gniazdka albo modeli instalowanych w standardowej puszce elektrycznej. Urządzenia łączą się z dedykowaną aplikacją mobilną, najczęściej za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi, pozwalając użytkownikowi na włączanie i wyłączanie napięcia o wybranej godzinie lub dniu tygodnia.
W ten sposób można sterować ogrzewaniem albo wyłączać w nocy sprzęt, który normalnie przechodzi w stan czuwania, oszczędzając w dłuższym okresie pieniądze na rachunkach. Dodatkową zaletą gniazdek jest też to, że potrafią dokładnie monitorować ilość energii zużywanej przez podłączone do nich urządzenia, co daje nam możliwość lepszej kontroli nad domowym budżetem. 

Inteligentne kompostowniki

Filozofia „no waste”, mówiąca między innymi o maksymalnym wykorzystywania większości odpadków i redukcji liczby zużywanych opakowań jednorazowych, jest niezwykle popularnym sposobem na życie wśród osób, które starają się pozostawić po sobie jak najmniejszy ślad węglowy. Jednym ze sposobów na wykorzystanie odpadków biologicznych jest ich utylizacja w kompostownikach. Na tego rodzaju utylizację nie mogą jednak pozwolić sobie właściciele mieszkań w blokach. Tu z pomocą przychodzą więc elektryczne kompostowniki. 
Urządzenia mają zazwyczaj pojemność do kilku litrów i przetwarzają włożone do nich odpady, zamieniając je w łatwe w przechowywaniu podłoże dla roślin doniczkowych. Jedna sesja pracy kompostownika trwa kilka godzin, w trakcie których odpady są poddawanie suszeniu, mieleniu oraz chłodzeniu, sprzęt pozbywa się z nich wilgoci i wody, w dość skuteczny sposób redukując ich objętość.

Inteligentne doniczki

Inteligentny kompostowniki dostarczy nam podłoże, a doniczka zaopiekuje się rosnącymi na nim roślinami. Ten ekogadżet to interesująca propozycja dla osób, które planują dłuższe wyjazdy lub nie mają czasu na opiekę nad roślinami. Do doniczki dołączone są lampki z timerem oraz sensorem światła, a także automatyczny dozownik wody i nawozu. Po wprowadzeniu odpowiednich ustawień, sprzęt wymaga sprawdzania raz na dwa lub trzy tygodnie.

Inteligentna żarówka 

Inteligentne żarówki wkręcamy w miejsce klasycznych modeli LED, różnią się one jedną zasadniczą kwestią – za pomocą Wi-Fi lub technologii Bluetooth potrafią łączyć się niezależnie z dedykowaną aplikacją mobilną. Dzięki temu przy pomocy telefonu możemy wyregulować jasność światła oraz jego barwę, dopasowując je do aktualnego nastroju lub potrzeb.
Oprogramowanie pozwala też zmierzyć ilość energii elektrycznej zużywanej przez żarówkę, a także ustawić jej zdalne uruchamianie o odpowiadającej nam porze dnia. Oświetlenie można też zintegrować z asystentami głosowymi, włączamy je wówczas jedynie za pomocą głośnej komendy. Najlepsze inteligentne żarówki to nie tylko ekologiczne, ale również wygodne rozwiązanie.

Ogrodowe lampy solarne

Oświetlenie ogrodu, podjazdu, tarasu lub ścieżki prowadzącej do domu jest często bardzo kosztowne i wymaga położenia, a następnie zakopania wielu metrów kabla zasilającego. Dlatego też znacznie ciekawszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem może być użycie do tego celu lamp solarnych. Na obudowie tych urządzeń znajdziemy panele słoneczne zbierające w dzień energię, która po zapadnięciu zmroku zasila jasne i wydajne diody LED. 
Dobrym pomysłem jest postawienie na lampy solarne z wbudowanymi czujnikami światła, włączające i wyłączające diody, gdy robi się odpowiednio ciemno. Niektóre z urządzeń można łatwo zintegrować z systemami inteligentnego domu, dzięki czemu ustawimy np. ogólny harmonogram włączania i wyłączania oświetlenia. 

Plecaki solarne

Plecaki solarne są sprzedawane już od wielu lat. Początkowo budowane były samodzielnie przez amatorów pieszych lub rowerowych wycieczek i survivalu, z czasem ich produkcją zajęło się wiele firm. W produkty tego typu wbudowany jest względnie duży kolektor słoneczny, który w trakcie dnia jest w stanie powoli uzupełnić energię w powerbanku, z którego zasilimy np. smartfona.
Warto dodać, że panel solarny jest prawie zawsze bardzo łatwo wypinany, dzięki temu plecak można bez problemu wyczyścić lub wyprać. Solarny plecak przydaje się nie tylko, gdy przemieszczamy się z dala od miejskiego zgiełku – równie dobrze może się sprawdzić też w codziennym użytku, podczas transportu do pracy lub szkoły.

Radia na korbkę i baterię słoneczną

Oryginalnie radioodbiorniki te były stworzone dla ratowników oraz osób żyjących na terenach zagrożonych katastrofami naturalnymi. Dziś z powodzeniem służą również właścicielom kempingów oraz miłośnikom pieszych wędrówek. To, w jakim stopniu mechanizm dynamo lub panele słoneczne są w stanie zasilić działanie radia, zależy w dużej mierze od producenta, warto więc zwrócić szczególna uwagę na podawane przez niego parametry techniczne.
Na rynku znajdziemy bardzo bogaty wybór radioodbiorników tego typu, wiele z nich pozwala cieszyć się nie tylko klasycznym radiem naziemnym, ale również muzyką z telefonu lub pendrive’a. Urządzenia pozwalają zmniejszyć liczbę zużywanych baterii, a także posłuchać ulubionych kawałków z dala od cywilizacji.

Solarne ładowarki i powerbanki

Energia słoneczna może służyć również bezpośrednio do dostarczania zasilania ładowarkom USB, używanym przez smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne. Produkty tego typu składają się z trzech lub więcej połączonych ze sobą paneli, które składa się jak harmonijkę i chowa do łatwego w transporcie etui. Ładowarka przydaje się turystom, żeglarzom i innym podróżnikom, którzy nie zawsze mają łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego.
Aby ją uruchomić, wystarczy rozłożyć na stole lub kocu. W sklepach znajdziemy również powerbanki z wbudowanymi kolektorami, które wystawione na światło będą powoli uzupełniały swoją energię.
Dla fanów kempingów i wypoczynku pod namiotem lepszym rozwiązaniem mogą być kompaktowe składane panele słoneczne, mogą zasilać nieco bardziej energożerny sprzęt elektroniczny, ponieważ mają one moc nawet 120 W.

Saturatory

Na koniec naszej listy zostawiliśmy cieszące się coraz większym powodzeniem saturatory. Choć w większości są to urządzenia czysto mechaniczne, niewymagające zasilania elektryczne, szkoda o nich nie wspomnieć, wymieniając popularne ekogadżety. Sprzęt pozwala nam na przygotowanie w domu pysznych gazowanych napojów oraz wody, które dzięki dołączonym w zestawie lekkim i poręcznym butelkom wielorazowego użytku zastępują z powodzeniem produkty z półek sklepowych, zmniejszając tym samym ilość generowanych odpadków. 
Gaz w nowoczesnym saturatorze pochodzi z metalowej butli pod ciśnieniem, którą napełnimy za niewielką kwotę w wielu punktach usługowych w kraju albo w internecie. Saturator pozwala na przygotowanie własnych koncentratów smakowych dodawanych do wody, zrobionych np. z własnoręcznie wyciskanego soku owocowego. Możliwości w tej kwestii jest tutaj bardzo wiele. Zobacz, jaki saturator do wody gazowanej wybrać.
Zdjęcie: Envato Elements