Data publikacji:

Multiroom, czyli jak streamować muzykę w całym domu

Systemy audio typu multiroom nie są niczym nowym i istnieją od dziesiątek lat. Najprościej ujmując, są to zestawy współpracujących ze sobą głośników połączonych z jednym lub kilkoma źródłami dźwięku, które instaluje się w wielu pomieszczeniach budynku. Dowiedz się, jak zabrać się za przygotowanie własnego systemu multiroom i na co zwracać szczególną uwagę w trakcie tego procesu. 
multiroom

Co to jest multiroom?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, system multiroom pozwala cieszyć się muzyką, audiobookami i innymi materiałami audio pochodzącymi z jednego źródła, takiego jak gramofon lub magnetofon, w kilku różnych pomieszczeniach. Oryginalnie systemy tego typu były domeną zakładów przemysłowych, hoteli, biur, centrów handlowych lub innych obiektów publicznych. Prywatnie na założenie systemu wielu głośników oraz ich poprawne połączenie mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi właściciele dużych posiadłości i rezydencji, którym niestraszne były wysokie koszty instalacyjne. 
W przypadku tradycyjnych systemów multiroom głośniki są najczęściej ukryte przed wzrokiem, bardzo często wbudowane na stałe w ściany i podwieszane sufity. Aby były one wystarczająco głośne i słyszalne w każdym miejscu pomieszczenia, ich ustawienie jest uzależnione od charakterystyki i akustyki całego wnętrza. Do zbadania i określenia tych parametrów potrzeba jest pomoc specjalisty.
Do instalacji systemów głośnikowych multiroom obecnie nie potrzebujemy już specjalistycznego sprzętu. Dzięki technologiom bezprzewodowej komunikacji Bluetooth i Wi-Fi częścią multiroomu mogą być dowolne kompatybilne z nimi urządzenia, które znajdziemy na półkach marketów z elektroniką. Większość rozwiązań oferowanych przez dzisiejszych producentów nie wymaga już kładzenia wielu metrów kabli audio pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, co często wymagało stosowania wzmacniaczy i dodatkowych komponentów zapobiegających zakłóceniom i spadkom mocy sygnału. 
Nie oznacza to jednak, że producenci sprzętu Hi-Fi nie oferują już urządzeń przeznaczonych do użytku w multiroomach. Wręcz przeciwnie, firmy takie jak Sonos mają w swoim katalogu serie bezprzewodowych głośników stworzonych właśnie w tym celu, których targetem są klienci indywidualni. Sprzęt ten dostępny jest zazwyczaj w ramach konkretnych serii, a wchodzące w jej skład modele mają zbliżony design oraz funkcje. Jedną z zalet multiroomów jest to, że mają one konstrukcję modularną, dzięki czemu system można w razie rosnących potrzeb rozbudowywać o nowe głośniki. 

Jak podłączyć multiroom?

System multiroom instalowany w domu będzie używał przede wszystkim komunikacji bezprzewodowej. Rozwiązanie to pozwala na szybką podmianę jego elementów, a także ułatwia ustawianie głośników w dowolnym miejscu domu, bez obawy o to, czy uda się doprowadzić do nich kable audio bez potrzeby kucia ścian i przesuwania mebli.
Maksymalny zasięg komunikacji Bluetooth to przeważnie około 10 metrów i może być on dodatkowo ograniczony przez grube ściany i stropy. Dlatego też zdecydowana większość systemów oparta jest o domowe sieci Wi-Fi. Sygnał z routera ma o wiele większy zasięg i może bez problemu objąć cały dom. W przypadku kilkukondygnacyjnych budynków lub dużych domów jednorodzinnych niezbędne może być instalacja repeatera albo dodatkowego routera, które rozszerzają zasięg sieci. 
Budowę multiroomu zazwyczaj poprzedzamy określeniem indywidualnych potrzeb każdego domownika. W pierwszej kolejności ustalamy, gdzie chcemy ustawić głośniki i jak często planujemy z nich korzystać. Jak już zaznaczyliśmy, wybór urządzeń jest całkiem duży.
Głośniki przenośne mogą być zasilane z sieci elektrycznej, wbudowanych ładowalnych akumulatorów lub zwykłych baterii. W miejscach, gdzie najczęściej słuchamy muzyki, zdecydowanie najlepiej postawić na sprzęt podłączony do gniazdka. Niektóre modele dostępne w sprzedaży są wodoszczelne i odporne na pył, więc można ustawić je nawet w łazience albo na tarasie, bez obawy o ich uszkodzenie. 
Jeżeli zależy nam na jakości, nie zaszkodzi postawić na opisane już gotowe systemy głośników multiroom. W ich przypadku nie ma większych problemów z kompatybilnością poszczególnych elementów instalacji. Odznaczają się one także wysoką estetyką wykonania.
Głośniki mogą być połączone nadajnikiem z amplitunerem, do którego podłączony jest np. gramofon lub odtwarzacz CD. Wielu fanów muzyki swoją bibliotekę audio przechowuje np. na dedykowanym komputerze/domowym serwerze multimedialnym, z którego odtwarzają ulubione kawałki. Do systemu można włączyć także bez problemu telewizor lub radioodbiornik z obsługą Wi-Fi. Zdecydowana większość osób multiroomu używa z poziomu laptopa lub telefonu, włączając ulubiony serwis streamingowy i odtwarzając dźwięk na jednym lub wielu głośnikach równocześnie, w zależności od ustawień.
Systemami multiroom startuje się z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej, w której mamy dostęp do indywidualnych ustawień poszczególnych głośników. Możemy ustawiać profile użytkownika dla każdego domownika lub regulować parametry odtwarzanej muzyki, zmieniając intensywność basów lub wysokich tonów, zapamiętując ulubione schematy audio i wykorzystując je w późniejszym czasie.
Zdjęcie: Envato Elements