Data publikacji:

Edukacyjne gadżety elektroniczne dla dzieci. Co się przyda w nauce?

Jeżeli szukamy jakiegoś ciekawego prezentu dla dziecka, bardzo często sięgamy po różnego rodzaju elektroniczne gadżety. W artykule zebraliśmy listę najpopularniejszych z nich, które są przeznaczone dla pociech w różnym wieku i mogą pomóc im w nauce oraz rozwijaniu ich pasji.
gadżety dla ucznia

Kalkulatory elektroniczne

Wbrew pozorom klasyczne kalkulatory nie odeszły jeszcze do lamusa. Choć w większości przypadków z łatwością może zastąpić je aplikacja w telefonie lub na tablecie, w rzeczywistości korzystanie z nich ma wiele pozytywów. Przede wszystkim pozwala lepiej skupić się dziecku na nauce i rozwiązywaniu zadań, bez ryzyka, że rozproszy się ono łatwo komunikatami z telefonu. Kalkulatory są tez niezawodne, łatwe w transporcie i nie wymagają regularnego ładowania.
Dla starszych uczniów większą pomoc stanowić będą kalkulatory naukowe, z bardziej zaawansowanymi funkcjami matematycznymi, przydającymi się zwłaszcza w klasach z rozszerzonym programem nauki matematyki, fizyki i chemii. Znacząco przyspieszają wykonywanie wielu żmudnych obliczeń i potrafią nawet uruchamiać proste programy. 

Interaktywne globusy i mapy

Interaktywne globusy czy mapy to cieszące się sporą popularnością gadżety elektroniczne dla dzieci, pozwalające w przyjemny i atrakcyjny sposób uczyć się geografii naszego świata. Większość produktów tego typu wykorzystuje specjalne interaktywne piórka, które po dotknięciu odpowiedniego miejsca na mapie czy globie odczytują np. jego nazwę lub podają interesujące dane i ciekawostki. 
Urządzenia oferują też quizy i zabawy o rożnym stopniu trudności, proszące dziecko o wskazanie np. konkretnego państwa, miasta, grzbietu górskiego lub morza. Ponadto, niektóre modele współpracują też z aplikacjami mobilnymi i korzystają z technologii rozszerzonej rzeczywistości AR, co oznacza, że po skierowaniu kamery smartfona lub tabletu w stronę globusa, na ekranie pojawia się trójwymiarowe animacje i dodatkowa trivia. 

Keyboardy

Jeżeli dziecko przejawia zainteresowanie muzyką, marzy o karierze i występach na scenie, warto aby już od najmłodszych lat oswajało się z instrumentami i poznało nuty. Jaki keyboard na początek? Najlepszym rozwiązaniem dla początkującego muzyka jest elektroniczny keyboard. Na rynku znajdziemy ich spory wybór, powstaje więc pytanie, który z nich warto wybrać. Dla najmłodszych kilkulatków najlepsze będą proste zabawkowe instrumenty, które oswoją je z kształtem klawiszy. 
Dla przedszkolaka i ucznia pierwszych klas podstawówki warto wybrać już instrument z prawdziwego zdarzenia. W cenie do 1000 złotych znajdziemy wiele modeli uznanych producentów, takich jak Casio. Unikajmy kupowania najtańszych klawiszy, które kiepską jakość starają się zrekompensować ogromną liczbą podkładów muzycznych i dźwięków, które w niczym nie pomagają, a tylko rozpraszają w nauce. Wbrew pozorom dobry keyboard dla początkującego powinien oferować bardzo skromny zakres dodatkowych opcji, bowiem najważniejsze jest tutaj samo brzmienie i jakość wykonania urządzenia.

Tablety

Tablet może jest świetnym gadżetem dla uczącego się dziecka. Dzięki ogromnej bibliotece różnego rodzaju aplikacji może ono z łatwością rozwijać na nim wiele zainteresowań, począwszy od doskonalenia języka obcego, tworzenia grafiki i edycji zdjęć, a skończywszy na produkowaniu lub miksowaniu grafiki i nauce gry na na różnych instrumentach. 
Tablet daje też dostęp do platform edukacyjnych i popularnych materiałów popularnonaukowych, a także poradników pomagających w opanowaniu szkolnego materiału lub przygotowania się do dużych testów, w tym do matury. Urządzenie jest więc świetnym prezentem dla dziecka w każdym wieku. 

Tablety graficzne

Tablet graficzny dla początkujących to niezastąpione narzędzie w rękach małych artystów. Wraz z urządzeniem otrzymujemy specjalne piórko, którego ruchy są odczytywane przez tablet i przenoszone na cyfrowe płótno. Nawet najtańsze tablety w cenie ok. 200 złotych pozwalają bez problemu pracować z najpopularniejszymi darmowymi i płatnymi aplikacjami graficznymi, a także programami do modelowania 3D, dając użytkownikowi niezbędną precyzję oraz kontrolę nad detalami.
Bardziej zaawansowani graficy sięgają po tablet z wyświetlaczami dającymi jeszcze większy komfort pracy. Modele tego typu kosztują jednak od ponad tysiąca złotych do kilku tysięcy złotych i są używane przez profesjonalistów.

Smartwatche dla dzieci

Smartwatch może być niewątpliwe interesującym edukacyjnym gadżetem elektronicznym dla malucha. W sklepach znajdziemy modele przeznaczone dla najmłodszych. Jaki smartwatch dla dziecka wybrać? Tutaj warto wspomnieć chociażby o szerokiej ofercie modeli tego typu marki Garett, które poza odpowiednio mniejszym rozmiarem wyposażone są też w gry i zabawy zachęcające do nauki i ruchu na świeżym powietrzu. 
Dzięki wbudowanemu nadajnikowi GPS dziecko może śledzić swoje codzienne kroki i uczyć się korzystania z map. Rodzice natomiast mogą w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się ich pociecha. Wybierając zegarek z obsługą karty SIM, mały użytkownik może zadzwonić do bliskich albo wezwać pomoc w sytuacjach awaryjnych. Zegarki z czytnikami biometrycznymi są również niezwykle przydatne w przypadku dzieci z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Zbierane przez nie dane mogą pomóc lekarzowi w ocenie zdrowia pacjenta, wpływając na decyzje o dalszym przebiegu leczenia.

Urządzenia wielofunkcyjne

Urządzenia wielofunkcyjne łączą w sobie funkcję skanera, drukarki, a także kopiarki. Są niezwykle przydatnym gadżetem dla każdego uczącego się dziecka. Pomogą wydrukować prace domowe, skopiować fragmenty książek i podręczników, jak również zdigitalizować rysunki i inne prace plastyczne. Rodzice i opiekunowi powinni postawić przede wszystkim na modele atramentowe, które w przypadku użytku domowego są tańsze w eksploatacji i potrafią drukować w kolorze. Najtańsze modele tego typu kupimy w cenie ok. 300–400 złotych.
Zdjęcie: Envato Elements