Data modyfikacji:

Keyboard dla początkujących. Jak nauczyć się grać na keyboardzie?

Chcesz nauczyć się gry na instrumencie klawiszowym? Zainwestuj w keyboard! To idealny wybór dla początkujących. Jest stosunkowo tani, a dzięki wielu trybom i wbudowanym funkcjom prosty do opanowania. Jak nauczyć się grać na keyboardzie? Jak wybrać keyboard dla początkujących? Sprawdź w artykule!
keyboard dla początkujących
Za rozpoczęcie nauki na keyboardzie możemy zabrać się w każdym wieku – pierwsze kroki w nauce gry na instrumencie mogą stawiać zarówno kilkuletnie dzieci, jak i osoby na emeryturze. Co więcej, opanowanie keyboardu ułatwia w przyszłości przesiadkę na bardziej wymagający fortepian lub inne większe instrumenty klawiszowe. Szukasz dobrego keyboardu dla początkujących? Zobacz nasz poradnik zakupowy i polecane instrumenty.

Czy keyboard to dobry wybór dla początkujących? Czy lepiej kupić inny instrument klawiszowy?

Jeśli chcesz nauczyć się gry na fortepianie czy pianinie, najlepiej od razu rozważ grę na tych instrumentach. Musisz pamiętać, że ich klawiatura różni się od tej stosowanej w keyboardach. Te ostatnie to specyficzne instrumenty klawiszowe, które mogą tak naprawdę zastąpić inne instrumenty. Dlatego lepiej od razu postawić na pianino, gdy zależy nam na nauce właśnie tego instrumentu.  
Nie jesteś pewien, czy spodoba ci się nowe hobby? Wtedy warto na początek zacząć od niedrogiego keyboardu dla początkujących, aby sprawdzić, czy złapiemy bakcyla. A jeśli tak – przesiąść się na fortepian czy pianino. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku mogą być cyfrowe pianina, które są idealne do szlifowania techniki gry na klasycznym pianinie.

Jak wybrać keyboard dla początkujących?

Keyboard to idealny instrument dla początkujących muzyków. Można nauczyć się na nim gry na pianinie, fortepianie czy nawet na organach. Dużym plusem keyboardów jest fakt, że są to instrumenty elektroniczne, co oznacza, że nie potrzebują regularnego strojenia, a także czasochłonnej konserwacji. Nie bez znaczenia jest również to, że zajmują znacznie mniej miejsca. Tylko wybrani mogą bowiem pozwolić sobie na wstawienie do mieszkania lub domu pełnowymiarowego fortepianu lub pianina.
Elektroniczna natura instrumentu niesie ze sobą także wiele dodatkowych zalet. Po pierwsze, użytkownik ma ogromną kontrolę nad brzmieniem sprzętu, wybierając często spośród zestawu setek sampli. Dzięki temu uderzając w klawisze, usłyszy nie tylko dźwięk fortepianu, ale też gitary, harfy itd.
Wiele modeli keyboardów wyposażonych jest też w różne funkcje ułatwiające naukę gry. Niezwykle przydatna jest też możliwość podłączenia do sprzętu słuchawek, dzięki czemu ćwiczenia gry mogą odbywać się bez obawy o to, że przeszkadzać będą innym domownikom lub sąsiadom.
Co więcej, keyboardy da się bez problemu skomunikować z komputerem lub urządzeniem mobilnym (smartfon, tablet) za pomocą kabla lub technologii Bluetooth. Wykorzystując specjalne programy i aplikacje, zyskujemy dodatkową pomoc w nauce. Jest to też świetne rozwiązanie dla osób pragnących tworzyć i edytować własną muzykę.

Ile kosztuje keyboard dla początkujących?

Nie można też zapomnieć o tym, że keyboardy są znacznie tańsze niż pianina i fortepiany. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych i kończą na co najmniej kilkunastu tysiącach złotych (w przypadku profesjonalnych modeli). Początkujący zazwyczaj wybierają instrumenty w cenie do około 1500 złotych lub nieco ponad 2000 złotych, dla osób zdeterminowanych do nauki.
Pamiętajmy jednak, że nawet początkujący powinny unikać najtańszych instrumentów. Niska jakość ich wykonania, a także ograniczenia techniczne wpłyną negatywnie na komfort gry i mogą skutecznie zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Takich samych zasad powinniśmy trzymać się w przypadku keyboardu dla początkującego dziecka. Jeżeli pociecha wyraża autentyczny entuzjazm w stosunku do gry i jest pełna zapału, nie warto skazywać małego muzyka na słaby sprzęt. Wyższej klasy instrument znacznie łatwiej dopasuje się do rosnących z czasem umiejętności.

Jaki keyboard wybrać? Nowy czy może używany?

Nowy keyboard dla początkującego jest lepszym rozwiązaniem. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko awarii sprzętu, który może być już po okresie gwarancyjnym. Ze względów finansowych może kusić zakup używanego instrumentu. Musisz się jednak wtedy liczyć z ryzykiem wad sprzętu. Lepszą opcją, gdy nie chcemy z jakichś powodów kupować nowego produktu, jest wynajem online.

Wybieramy keyboard dla początkującego – na co warto zwrócić uwagę?

Przeglądając rankingi oraz oferty sklepów, zwracamy uwagę na kilka podstawowych cech keyboardu.

Liczba klawiszy

Keyboardy różnią się między sobą liczbą klawiszy. Najpopularniejsze modele znajdziemy w wersjach z 49, 61, 73 lub 88 klawiszami, a więc pełnym zestawem, który znajdziemy w fortepianie. Początkujący nie powinni oczywiście rzucać się na głęboką wodę i wybierać największych modeli, najpierw warto oswoić się z mniejszym instrumentem.
Nie oznacza to jednak, że nie możemy wybrać sprzętu, który sprawdzi się również wtedy, gdy opanujemy podstawy i będziemy gotowi na wyzwania, jakie stanowią trudniejsze utwory. Eksperci radzą więc sięgnąć po keyboard z 61 klawiszami, z pełnymi pięcioma oktawami – powinien on zaspokoić potrzeby zarówno początkujących, jak i średnio zaawansowanych muzyków.

Waga oraz wymiary

Niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Lekkie i kompaktowe instrumenty znacznie łatwiej schować lub przenosić. Decydując się na bardziej solidnie zbudowany sprzęt, musimy liczyć się z tym, że trzeba znaleźć mu stałe miejsce w domu, które opuści tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Zaletą takich urządzeń jest jednak duża stabilność, a także większy komfort gry, dobre modele mają bowiem np. obciążone klawisze, lepiej symulujące doświadczenie korzystania z prawdziwego fortepianu.

Dodatkowe wyposażenie

Całkiem ważnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności keyboardu jest również jego dodatkowo wyposażenie. Chodzi tutaj między innymi o pokrywę, zapobiegającą jego kurzeniu się lub brudzeniu, a także stojak na zeszyt z nutami lub notatki. Nie można zapomnieć też o statywie, który jednak dość łatwo kupić osobno w sklepie muzycznym.

Dodatkowe funkcje

Współczesne keyboardy oferują całą masę dodatkowych funkcji. Poza wspomnianymi już kwestiami, warto sięgnąć po sprzęt z wbudowanym metronomem ułatwiającym naukę, a także zapisanymi w pamięci utworami. Wskazane jest również sięgnięcia po instrumenty z tzw. klawiaturą dynamiczną. Dzięki niej głośność każdego klawisza zależy od nacisku palców na klawiszach, jak w prawdziwym fortepianie.
Droższe modele symulują także inne fizyczne cechy tego instrumentu, pozwalając na stosowanie zaawansowanych technik gry, normalnie niedostępnych na elektronicznym keyboardzie.

Nauka gry na keyboardzie. Jak zacząć?

Masz dwie opcje. Pierwszą z nich jest zapisanie się na lekcje do nauczyciela. Drugą zaś samodzielna nauka w domu.
Jeśli chcesz nauczyć się grać na keyboardzie od podstaw, koniecznie zacznij od nauki nut. Najpierw zapoznaj się z zapisem nut na pięciolinii, a potem zacznij uczyć się ich na klawiaturze.
Następnie możesz przejść do nauki prostych utworów. Najpierw naucz się prawej i lewej ręki osobno, a potem poćwiczyć ich koordynację razem. Stopniowo ucz się coraz trudniejszych utworów, ćwicząc również dynamikę, artykulację i styl.
Możesz także uczyć się, jak grać na keyboardzie, oglądając filmiki i tutoriale na YouTubie.

Keyboard dla początkujących – ranking

Jaki keyboard na początek wybrać? Sprawdź nasz krótki ranking najpopularniejszych produktów!

Yamaha PSR-E363

Pierwsza propozycja w naszym rankingu to keyboard PSR-E363 kultowej marki Yamaha. To doskonały instrument w dobrej cenie. Oferuje 61 klawiszy, aż 536 brzmień i 18 zestawów perkusyjnych. W porównaniu do wcześniejszego modelu marki polifonia została rozszerzona do aż 48 głosów, większa jest również liczba akompaniamentów.
Keyboard zawiera również 154 utwory, których można nauczyć się samodzielnie w domu. Jest wyposażony w wiele innych przydatnych funkcji. To idealny keyboard do nauki.

Yamaha PSR-E463

Następny w rankingu jest kolejny keyboard marki Yamaha. Ma 61 klawiszy, a także aż 75 brzmień oraz 235 akompaniamentów. Jest wyposażony również w przydatne funkcje Quick Sampling, Groove Creator oraz pokrętła do zmiany efektów w czasie rzeczywistym. Keyboard sprawdzi się również u osób, które chcą zacząć swoją przygodę z graniem na imprezach i przyjęciach.

Roland FP-30X

Kolejna propozycja w naszym rankingu to keyboard dla początkujących marki Roland. Ten nieduży instrument zawiera aż 88 klawiszy. Ma wbudowane różne funkcje, kilka utworów i 8 brzmień, a także moduł Bluetooth. Dzięki temu możesz przesłać nagrane utwory prosto do aplikacji.