Data publikacji:

Najlepsze suszarki do ubrań, które sprawdzą się w małym mieszkaniu

Suszarka do ubrań to najlepszy sposób na to, aby zaoszczędzić czas, ale również miejsce, które w mniejszych pomieszczeniach jest niezwykle cenne. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie suszarki będą najlepszym wyborem.
suszarka do prania

Jak wybrać suszarkę do małego mieszkania?

W małym mieszkaniu mamy ograniczoną przestrzeń, dlatego priorytetem jest wybór urządzenia, które będzie zajmowało jak najmniej miejsca. Dlatego w pierwszej kolejności spójrz na wymiary danego urządzenia. Pierwszym parametrem, na który warto spojrzeć, jest głębokość. Najmniejsze modele na rynku mają głębokość wynoszącą zaledwie 46 cm i to doskonale sprawdza się np. w bardzo małych łazienkach. Głębokość przeciętnej suszarki do ubrań wynosi około 60 cm i to należy uznać za optymalny rozmiar.
Jaka będzie wąska suszarka na pranie? Drugim parametrem jest szerokość, ale tutaj nie ma zbyt dużego pola manewru, ponieważ nawet te najmniejsze urządzenia osiągają wartość około 60 cm. Posiadacze małych mieszkań muszą być świadomi, że będzie potrzebna przestrzeń. Pewnym kompromisem i alternatywą jest ustawienie suszarki na pralce. Wystarczy kupić specjalny łącznik i tym samym możemy zwolnić dodatkowe miejsce. Z takiego rozwiązania korzysta ogromna ilość użytkowników.
Suszarka elektryczna do ubrań powinna być pojemna. Dla 2-3 osobowej rodziny optymalna wielkość bębna wynosi 7-8 kg. Ale w sklepach znajdziemy urządzenia, które mają ładowność sięgającą nawet 11 kg. Jednak zastosowanie ich w małym mieszkaniu może być problematyczne.
Wybierając suszarkę, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj urządzenia będzie dla Ciebie najlepszy. Dużą popularnością cieszą się suszarki kondensacyjne, które są wyposażone w grzałkę. Jej zadaniem jest podgrzanie zasysanego z zewnątrz powietrza i następnie ogrzanie znajdujących się w bębnie ubrań. W tym procesie z ubrań uwalniana jest woda, która gromadzi się w specjalnym pojemniku.
Suszarka do ubrań z pompą ciepła to alternatywa dostępna w droższych modelach. Sama zasada działania jest dość podobna, ale do ogrzewania powietrza wykorzystywana jest pompa ciepła, która działa w oparciu o zasysane powietrze. To ekologiczne i jednocześnie bardzo skuteczne rozwiązanie. Wytworzone gorące powietrze działa w obiegu zamkniętym i działa na mokre ubrania. Jeżeli szukasz suszarki, która pozwoli zredukować zużycie prądu, to model z pompą ciepła jest bardzo dobrym wyborem.

Wybór suszarki do ubrań do małego mieszkania – kluczowe parametry

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze suszarki do małego mieszkania? Bardzo ważny jest zastosowany silnik. Aktualnie najlepiej sprawdzają się silniki inwerterowe inaczej nazywane bezszczotkowymi. Ta konstrukcja charakteryzuje się większą sprawnością, a także niższym zużyciem energii. Producenci zazwyczaj dają dłuższy okres gwarancji, ponieważ technologia inwerterowa jest uznawana za praktycznie bezawaryjną.
Musisz spojrzeć na to, jakie są dostępne programy. Suszarka na pranie powinna mieć co najmniej kilka różnych opcji dostosowanych do konkretnych ubrań. Przydatna jest także funkcja automatycznego dostosowania parametrów. Inteligentne czujniki oceniają jakie ustawienia będą najbardziej optymalne.

Jaka jest optymalna efektywność energetyczna w małych suszarkach?

Mała suszarka powinna mieć przede wszystkim wysoką klasę energetyczną. Najbardziej energooszczędne są suszarki dysponujące klasą A+++. Urządzenia dysponujące klasą B oraz C zużywają zdecydowanie więcej prądu, co może być odczuwalne przy przychodzących rachunkach za prąd.

Najlepsze suszarki do małych przestrzeni

Jaka będzie dobra suszarka bębnowa slim? Zobacz wybrane przeze mnie modele.

Samsung Optimal Dry DV80T5220AE

Ta suszarka do ubrań Samsung wykorzystuje funkcję Optimal Dry, czyli zestaw czujników temperatury, wilgotności oraz czyszczenia wymienników ciepła, które dopasowują parametry i chronią ubrania oraz urządzenie przed uszkodzeniem. Intuicyjny panel dotykowy wykorzystuje sztuczną inteligencję, a dedykowana aplikacja pozwala na zdalne sterowanie.

Electrolux EW6C428WP

Ta suszarka do ubrań Electrolux cieszy się dobrym opiniami wśród użytkowników. Do największych zalet tego urządzenia należy zaliczyć klasę energetyczną A+, a także zaawansowane funkcje, które pomagają w efektywnym suszeniu, ale również usuwaniu szkodliwych bakterii oraz wirusów.

Bosch Serie 6 WQG233CEPL

Suszarka do ubrań Bosch ma ładowność wynoszącą 8 kg i dzięki wykorzystaniu pompy ciepła jest świetnym urządzeniem do efektywnego i oszczędnego suszenia ubrań.  Funkcja automatyki sensorowej monitoruje stan temperatury i wilgotności, który pomaga dobrać parametry tak, aby chronić ubrania przed uszkodzeniem.

Suszarki do ubrań - najczęściej zadawane pytania

Czy małe suszarki są efektywne energetycznie?
Tak, szczególnie jeśli mówimy o suszarkach elektrycznych z pompą ciepła. Ich zużycie energii jest zdecydowanie większe.

Czy kompaktowe suszarki są równie efektywne jak standardowe?
Zdecydowanie tak, ich sposób działania nie odbiega od standardowych modeli. Największe różnice dotyczą samej pojemności bębna, choć w wersjach typu slim może mieć on standardową wielkość.

Jakie funkcje powinna mieć suszarka do małego mieszkania?
Dobra suszarka do ubrań powinna mieć intuicyjny panel sterowania i możliwość dostosowania temperatury do konkretnego rodzaju ubrań. Przydatne są również programy szybkie, które pozwalają na wysuszenie ubrań w 30-40 minut.

Czy suszarki do ubrań nadają się do każdego rodzaju tkanin?
Najlepsza suszarka do ubrań jest wyposażona w bęben chroniący praktycznie każdy rodzaj tkanin. Dodatkowo mamy różne programy, które są przygotowane pod konkretne materiały.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.