Data publikacji:

Oświetlenie do domu – wiele możliwości dzięki marce Philips

Marka Philips ma ponad stuletnią historię. Poza urządzeniami RTV i AGD, a także sprzętem medycznym i mikroprocesorami, przez dekady specjalizowała się także w produkcji oświetlenia i żarówek, używanych zarówno w domach, jak i w przedsiębiorstwach, biurach oraz budynkach użyteczności publicznej. W ostatnich kilkunastu latach rynek oświetlenia przeżył prawdziwą rewolucję wywołaną przez zastąpienie klasycznych żarówek i świetlówek modelami używającymi diod LED. Philips względnie szybko stanął na czele tych zmian, dzięki czemu nie stracił pozycji jednego z rynkowych liderów.
oświetlenie domu philips

Wybór oświetlenia do domu

Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że odpowiednie oświetlenie domu lub mieszkania jest niezwykle ważną kwestią. Wpływa ona bezpośrednio na naszą produktywność, komfortowy relaks po długim dniu pracy, a także nastrój, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni stają się nieznośnie krótkie. Dla najlepszego efektu oświetlenie w każdym pomieszczeniu, w jakim przebywamy przez dłuższy czas, powinno być wielopunktowe, co pozwala dopasować jego intensywność do aktualnych potrzeb. 
Nowoczesne oświetlenie domu to zarówno lampy sufitowe, podłogowe, biurkowe i stolikowe. Jego częścią są też lampki i taśmy LED do mebli w salonie i kuchni lub do szafy z ubraniami. Katalog Philipsa oferuje urządzenia we wszystkich tych kategoriach, które dostępne są w konkurencyjnych cenach i odznaczają się długim okresem gwarancyjnym. 

Jak dobrać oświetlenie do każdego pomieszczenia 

Dobierając oświetlenie Philipsa do konkretnego pomieszczenia, zwracamy uwagę na moc lampy wyrażoną w lumenach, pozwalającą zdecydować o tym, czy będzie ona odpowiednia do oświetlenia pożądanej przez nas przestrzeni. W sieci znajdziemy tabelki z sugerowanymi wartościami lumenów przypadających na jeden metr kwadratowy różnych części domu. Dla przykładu, w salonie zaleca się od 200 do 400 lumenów na jeden metr kwadratowy, dla kuchni wartości są takie same. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy tutaj od układu wnętrza i indywidualnych preferencji. 
Niektóre lampy ledowe Philips oraz żarówki producenta pozwalają na zmianę temperatury, jasności, a także często i koloru generowanego światła. Tego rodzaju lampki Philips sprawdzają się więc w wielu różnych sytuacjach, zarówno w pracy, jak i podczas wieczornego relaksu, np. jako oświetlenie nad łóżkiem do czytania. Jeżeli sięgamy po kinkiety lub listwy oświetleniowe producenta, zwróćmy uwagę na ich przeznaczenie, nie wszystkie bowiem będzie można montować w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia lub łazienka. Jeśli szukasz ciekawych rozwiązań do jadalni czy kuchni, lampy nad stół aranżacje będą dla ciebie dobrą inspiracją.

Inteligentne systemy oświetleniowe do domu 

Coraz częściej w domach stawiamy na inteligentne oświetlenie, z którym komunikujemy się za pomocą mobilnych aplikacji. Dają one możliwość zdalnego sterowania światłem z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem, że mamy dostęp do internetu. Inteligentne lampy i żarówki pozwalają na kontrolę ich barwy i jasności, a także zautomatyzowanie czasu ich włączania się. 
Jak wspomnieliśmy, Philips nie pozostaje w cieniu innych liczących się producentów, na półkach sklepowych znajdziemy bowiem produkty z linii Philips Hue. W jej skład wchodzą inteligentne żarówki LED, pasujące do najpopularniejszych rodzajów gwintów, a także lampy, listwy i taśmy oświetleniowe, z których wszystkie korzystają z technologii bezprzewodowej Bluetooth.
Sercem systemu Philips Hue jest tzw. mostek, a więc niewielkie urządzenie pełniące rolę stacji centralnej, do której może przyłączyć aż kilkadziesiąt inteligentnych żarówek i lamp. Na tym jednak nie koniec, mostek może też komunikować się z inteligentnymi gniazdkami lub przełącznikami Hue, dzięki temu za jego pomocą można sterować też innymi źródłami światła i urządzeniami. Mostkami sterujemy z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej, niektóre modele wyposażone są też w fizyczne pokrętła i przyciski, przeznaczone chociażby do przyciemniania światła. 
Warto jednak zaznaczyć, że inteligentne oświetlenie Philips współpracuje także z innymi systemami inteligentnego domu, jak również pozwala na indywidualne sterowanie każdą lampą lub żarówką z poziomu aplikacji mobilnej. 

Energooszczędne rozwiązania w oświetleniu domowym 

Jeżeli interesuje nas naprawdę energooszczędne oświetlenie, większość produktów marki Philips spełnia jedne z najwyższych rynkowych standardów w tym zakresie. Inteligentne urządzenia mogą nas dodatkowo poinformować w aplikacji o ilości zużytej energii elektrycznej.

Oświetlenie Philips - najczęściej zadawane pytania

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do domu?
Liczyć powinien się dla nas przede wszystkim komfort, a więc duże możliwości regulacji światła lub wybór modeli, jak również wysoka jakość wykonania lamp i żarówek. Kupując tanie produkty oświetleniowe, narażamy się na ryzyko ich częstszej wymiany, co w dłuższym czasie prowadzi do większych wydatków. Oświetlenie Philips, podobnie jak innych uznanych marek, jest pewniejszą inwestycją.

Jakie są zalety oświetlenia LED w domu?
Poza niedoścignioną energooszczędnością i nieporównywalnie dłuższą żywotnością od zwykłych żarówek czy świetlówek, oświetlenie LED daje też możliwość znacznie większej kontroli nad parametrami światła. Pozwala na zmianę jego natężenia, barwy, a wielu wypadkach także kolorów.

Jakie technologie oświetleniowe są najbardziej nowoczesne?
Inteligentne oświetlenie Philips z rodziny Hue reprezentuje najnowocześniejsze trendy na rynku, objawiające się integracją z oprogramowaniem mobilnym i systemami inteligentnego domu.

Czy inteligentne systemy oświetleniowe są praktyczne?
Z reguły inteligentne oświetlenie pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas, równocześnie poprawiając komfort jego użytkowników. Wiele zależy tutaj jednak od skali jego implementacji. Pojedyncza smart żarówka może być mało wygodna w kontroli (musimy mieć pod ręką telefon), ale jeżeli urządzenia tego typu znajdą się w całym domu i jego otoczeniu, rozwiązanie to ma znacznie więcej do zaoferowania przeciętnemu użytkownikowi.
Zdjęcie: Envato Elements