Data publikacji:

Jakie oświetlenie w sypialni nad łóżkiem?

Oświetlenie w sypialni powinno spełniać kilka zadań. Oprócz mocnego światła głównego, używanego m.in. podczas sprzątania, w sypialni powinny znaleźć się także lampy odpowiadające za nastrój, a także te zadaniowe. W innym przypadku wieczorne czytanie będzie utrudnione. Jakie oświetlenie nad łóżkiem wybrać?

Sypialnia

Kinkiet nad łóżko

Częstym wyborem do sypialni są kinkiety zamontowane na ścianie. Powinny znaleźć się nad wezgłowiem, na wysokości ok. 50-75 cm nad materacem. Dzięki temu umożliwią czytanie książek, czasopism i gazet. Dostępne są różnego rodzaju kinkiety, m.in. z kierunkowym lub szerokokątnym światłem. Bardziej rozproszone światło, skierowane na ścianę, warto wykorzystać wówczas, gdy ściana ma ciekawą fakturę, np. ceglaną, kamienną lub betonową. Kierunkowy kinkiet na wysięgniku lepiej sprawdzi się wtedy, gdy zamierzasz używać lamp do czytania.

Przeczytaj także, jakie oświetlenie do łazienki, oświetlenie w salonie i oświetlenie klatki schoodowej wybrać

Lampa podłogowa

W wynajmowanych mieszkaniach lub pokojach przeróbki nie zawsze są możliwe. Jeśli nie chcesz wiercić dziur w ścianach, ani dokupować szafek nocnych, możesz zdecydować się na lampę podłogową. Nie dość, że stylowe lampy świetnie ozdobią sypialnię, to na dodatek są bardzo wygodne. Można je zazwyczaj dowolnie ustawiać i obracać, w zależności od potrzeb. Jeśli nie chcesz zaburzać snu partnera lub partnerki, ma to spore znaczenie.

Neony w sypialni

Neonowy napis, geometryczne wzory lub kolorowe pasy? Neony w sypialni to hit ostatnich lat. Dają bardzo przyjemne, miękkie światło i stanowią doskonałą ozdobę ściany. Nie zapewnią oczywiście tyle światła, by swobodnie przeczytać książkę, ale nie taka ich rola. Jeśli lubisz artystyczne efekty i wielkomiejską stylistykę, neonowe oświetlenie za łóżkiem jest doskonałym pomysłem.

Lampka nocna

Niewielka lampka nocna to jedno z najprostszych rozwiązań. Niewielka lampka zazwyczaj nie dostarczy tyle światła, by swobodnie czytać książkę, ale będzie nieoceniona w momencie poszukiwań telefonu, odkładania książki czy połykania leku. Podczas zakupu zwróć uwagę na to, gdzie umieszczony jest przycisk. Niektórzy wolą włącznik znajdujący się bezpośrednio na lampce, inni ten znajdujący się na przewodzie. To drobnostka, ale zaważy na wygodzie korzystania z lampki nocnej.

Lampka do czytania z klipsem

 Popularną alternatywą dla lampki nocnej jest lampka do czytania z klipsem. Montuje się ją na wezgłowiu łóżka i kieruje bezpośrednio w stronę książki. Tego typu oświetlenie zastępuje kinkiety w sypialni nad łóżkiem i jest nieco tańsze. Dużą zaletą lampek do czytania jest to, że dostarczają dużo światła, a jednocześnie nie oślepiają osoby śpiącej obok. Dla pełni wygody wybierz model lampki na wysięgniku lub na elastycznym pałąku.

Lampy wiszące nad łóżkiem

Wiszące lampy po obu stronach łóżka to ostatnimi czasy hit w nowoczesnych sypialniach oraz tych utrzymanych w stylistyce loftowej. Lampy zamontowane są zdecydowanie niżej od klasycznego żyrandola i pełnią rolę lampek nocnych. Szczególnie ciekawie prezentują się lampy bez klosza, z wyeksponowaną żarówką. Należy wówczas dobrać żarówkę dekoracyjną, z atrakcyjnym wizualnie i nieoślepiającym żarnikiem.

Nastrojowe światło w sypialni

Światło nad łóżkiem w sypialni może być także miłą dekoracją. W tej roli najlepiej spiszą się łańcuchy świetlne lub popularne od wielu lat cotton balls. Niewielkie LED-y nie pobierają dużo prądu i mogą być zasilane bateryjnie, więc nie musisz przejmować się dostępem do gniazdka. Światło diod stworzy w sypialni przytulny klimat i świetnie sprawdzi się w zimowe, chłodne wieczory. Ciekawą alternatywą są też taśmy i listwy LED, którymi możesz rozświetlić regały z książkami lub półki.
Autor: Szymon Sonik